powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Kulturystyka (8051 views - Medical & Health)

Kulturystyka – amatorska lub zawodowa dyscyplina sportu. Polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem; z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej w celu lepszego uwidocznienia mięśni.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Kulturystyka

Kulturystyka

Kulturystyka – amatorska lub zawodowa dyscyplina sportu. Polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem; z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej podskórnej w celu lepszego uwidocznienia mięśni.

Historia

Kulturystyka wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB. Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970-1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe.

Od 1970 roku organizowane są również zawody dla kobiet.

W Polsce prekursorami kulturystyki byli w latach 70. m.in. Paweł Filleborn, Henryk Szczepański i Andrzej Urbański[1][2].

Podział

Kulturystyka dzieli się na trzy główne grupy:

 • kulturystykę naturalną - gdzie obowiązuje całkowity zakaz zażywania niedozwolonych środków dopingujących takich jak sterydy anaboliczno-androgenne, hormon wzrostu, insulina czy diuretyki;
 • kulturystykę „ekstremalną” - najszerzej znaną (kojarzoną z postaciami braci Weider czy też Arnolda Schwarzeneggera), której celem jest uzyskanie maksymalnej masy mięśniowej; zawodnicy podzieleni są na kategorie wagowe;
 • kulturystykę klasyczną - w której poza podziałem na kategorie wzrostowe wprowadzono też ograniczenia wagi (według PZKFiTS):
  • kategoria do 170,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 2 kg;
  • kategoria 170,1-175,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 4 kg;
  • kategoria 175,1-180,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 6 kg;
  • kategoria 180,1 cm i więcej:
   • 180,1-190,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 8 kg,
   • 190,1-198,0 cm: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 9 kg,
   • 198,1 cm i więcej: maksymalna waga = (wzrost – 100) + 10 kg.

Ocena

Podczas zawodów oceniany jest wygląd zawodników (jakość umięśnienia, separacja mięśni, symetria i proporcje poszczególnych partii). Prezentacja mięśni odbywa się według określonego schematu pozowania:

W drugiej części możliwe jest wykonanie prezentacji w ramach układu dowolnego, również z wykorzystaniem choreografii.

Federacje

Rozwojem kulturystyki na świecie kieruje Międzynarodowa Federacja Kulturystyki i Fitnessu (IFBB), natomiast w Polsce od 1989 istnieje Polski Związek Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. A także: NABBA, IBFA, WBBF/WFF, WABBA (World Amateur Body Building Association), NAC i wiele mniejszych federacji.

Najważniejsze zawody profesjonalne

Zagadnienia związane z kulturystyką

Linki zewnętrzne

 1. Paweł Filleborn. fabrykasily.pl. [dostęp 2016-11-05].
 2. Andrzej Urbański – ikona polskiej kulturystyki, sportowiec.org [dostęp 2016-12-05].


This article uses material from the Wikipedia article "Kulturystyka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Medical & Health

3D,virus,bacteria,medicine, molecule,atom,chemistry,labor,desease,medical