powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Pszczelarstwo (9815 views - Nature & Plants)

Pszczelarstwo – rzemiosło (pierwotnie rolnicze) zajmujące się hodowlą pszczół, wywodzące się od bartnictwa. Odmiennym pojęciem jest pszczelnictwo, czyli nauka o pszczelarstwie. Pszczoły utrzymywane są w ulach. Zbiór uli nazywany jest pasieką. W zależności od stosowanej gospodarki pasiecznej rozróżnia się pasieki stacjonarne i pasieki wędrowne. Pasieki wędrowne są przewożone w okresie wiosennym i letnim w miejsca zbierania pożytku i są jednym z podstawowych sposobów zapylania dużych upraw takich roślin jak rzepak czy gryka. Produkują miód także ze spadzi (iglastej, liściastej). Hodowla pszczół jest zajęciem wymagającym całorocznego nakładu pracy.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Pszczelarstwo

Pszczelarstwo

Pszczelarstworzemiosło (pierwotnie rolnicze) zajmujące się hodowlą pszczół, wywodzące się od bartnictwa. Odmiennym pojęciem jest pszczelnictwo, czyli nauka o pszczelarstwie.

Pszczoły utrzymywane są w ulach. Zbiór uli nazywany jest pasieką. W zależności od stosowanej gospodarki pasiecznej rozróżnia się pasieki stacjonarne i pasieki wędrowne. Pasieki wędrowne są przewożone w okresie wiosennym i letnim w miejsca zbierania pożytku i są jednym z podstawowych sposobów zapylania dużych upraw takich roślin jak rzepak czy gryka. Produkują miód także ze spadzi (iglastej, liściastej).

Hodowla pszczół jest zajęciem wymagającym całorocznego nakładu pracy.

Historia pszczelarstwa

Ciekawostki

 • matka pszczela składa dziennie 300–3000 jajeczek (poza okresem zimowym), w ciągu roku ok. 130 000, w ciągu swojego życia ok. 500 000;
 • rocznie pszczelarz może przeciętnie pozyskać od jednej rodziny ok. 8–10 kg[5] miodu i ok. 1 kg wosku;
 • zapotrzebowanie rodziny pszczelej na pyłek: 30 kg[6], na miód: 90 kg[5];
 • zasięg lotu zbieraczek nie jest jednakowy. U pszczoły afrykańskiej to 500 m, a u naszych pszczół północnych i włoskich – około 3 km. Najdalej od ula odlatują pszczoły ukraińskie – do 13 km.
 1. Jean Claude Fredouille, Guy Rachet, Maria Chołdyk: Cywilizacje śródziemnomorskie. Leksykon. Katowice: Wydawnictwo „Książnica”, 2007, s. 651. ISBN 978-83-245-7566-4.
 2. Urban bees FAQ. [dostęp 2013-03-24].
 3. New York City Beekeepers Association. [dostęp 2013-03-24].
 4. Urban beekeeping. [dostęp 2013-03-24].
 5. a b Wanda Ostrowska, Gospodarka pasieczna, ISBN 83-907013-7-5.
 6. Jerzy Makowicz, Jak zakładać i prowadzić pasiekę, ISBN 83-09-01175-X.

Linki zewnętrzneThis article uses material from the Wikipedia article "Pszczelarstwo", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Nature & Plants

3d,model,rendering,library,tree,bush,flower,landscape,design,architecure,plant