powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Cinco de Mayo (7361 views - Day Of)

Cinco de Mayo (hiszp. piąty maja) – dobrowolnie obchodzone święto upamiętniające nieoczekiwane zwycięstwo wojsk meksykańskich nad wojskami francuskimi 5 maja 1862 roku w bitwie pod Pueblą. Obchodzone jest głównie w stanie Puebla oraz szeroko w Stanach Zjednoczonych. Mimo umiarkowanego znaczenia w samym Meksyku, święto Cinco de Mayo ma w USA charakter kulturowo-edukacyjny. Wbrew obiegowej opinii, święto to nie jest jednocześnie Dniem Niepodległości Meksyku (zob. Święto państwowe) – dzień ten przypada na 16 września i upamiętnia uniezależnienie się kraju od Hiszpanii w 1810 roku. Znaczenie Cinco de Mayo w Stanach Zjednoczonych jest o wiele większe, niż w samym Meksyku. Ma ono za zadanie upamiętnienie meksykańskiego dziedzictwa współczesnych Amerykanów, podobnie jak Dzień św. Patryka upamiętnia korzenie irlandzkie, Oktoberfest niemieckie, Dzień Kazimierza Pułaskiego – polskie, zaś Chiński Nowy Rok – chińskie. Wszystkie te święta obchodzone są szeroko przez Amerykanów niezależnie od ich pochodzenia etnicznego. Wśród symboli pojawiających się tego dnia znajdują się tradycyjne meksykańskie ikony, jak Matka Boża z Guadalupe. W wielu szkołach 5 maja odbywają się specjalne uroczystości mające na celu uświadomienie znaczenia historycznego wydarzeń z 1862 roku. Niektóre firmy, jak np. Grupo Modelo, producent piwa Corona, wykorzystują Cinco de Mayo jako okazję do promocji swoich produktów.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Cinco de Mayo

Cinco de Mayo

Cinco de Mayo
Cinco de Mayo

George W. Bush i tancerki podczas obchodów Cinco de Mayo
Dzień 5 maja
Kraje USA
Meksyk (jedynie niewielka część kraju)
Upamiętnia W USA: święto kultury meksykańskiej
w Meksyku: zwycięstwo w bitwie pod Pueblą

Cinco de Mayo (hiszp. piąty maja) – dobrowolnie obchodzone święto upamiętniające nieoczekiwane zwycięstwo wojsk meksykańskich nad wojskami francuskimi 5 maja 1862 roku w bitwie pod Pueblą. Obchodzone jest głównie w stanie Puebla oraz szeroko w Stanach Zjednoczonych[1]. Mimo umiarkowanego znaczenia w samym Meksyku, święto Cinco de Mayo ma w USA charakter kulturowo-edukacyjny[2]. Wbrew obiegowej opinii, święto to nie jest jednocześnie Dniem Niepodległości Meksyku (zob. Święto państwowe) – dzień ten przypada na 16 września i upamiętnia uniezależnienie się kraju od Hiszpanii w 1810 roku[3].

Znaczenie Cinco de Mayo w Stanach Zjednoczonych jest o wiele większe, niż w samym Meksyku[4]. Ma ono za zadanie upamiętnienie meksykańskiego dziedzictwa współczesnych Amerykanów, podobnie jak Dzień św. Patryka upamiętnia korzenie irlandzkie, Oktoberfest niemieckie, Dzień Kazimierza Pułaskiego – polskie, zaś Chiński Nowy Rok – chińskie. Wszystkie te święta obchodzone są szeroko przez Amerykanów niezależnie od ich pochodzenia etnicznego.

Wśród symboli pojawiających się tego dnia znajdują się tradycyjne meksykańskie ikony, jak Matka Boża z Guadalupe. W wielu szkołach 5 maja odbywają się specjalne uroczystości mające na celu uświadomienie znaczenia historycznego wydarzeń z 1862 roku. Niektóre firmy, jak np. Grupo Modelo, producent piwa Corona, wykorzystują Cinco de Mayo jako okazję do promocji swoich produktów[5].This article uses material from the Wikipedia article "Cinco de Mayo", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday