powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Dzień Europy (8799 views - Day Of)

Dzień Europy – święto europejskich państw, które obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Dzień Europy

Dzień Europy

Dzień Europy

Licensed under Creative Commons Attribution 2.0 (Francois Schnell).

Dzień Europy

Flaga Unii Europejskiej w Strasburgu (Francja) podczas Dnia Europy (2009)
Dzień 5 lub 9 maja
Kraje państwa Europy
Upamiętnia 5 maja: ustanowienie Rady Europy (1949)
9 maja: opublikowanie Planu Schumana (1950)
Podobne święta Dzień Unii Europejskiej

Dzień Europyświęto europejskich państw, które obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach, które są członkami Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, preferowane jest obchodzenie Dnia Europy 5 maja, natomiast w państwach Unii Europejskiej obchodzi się go oficjalnie 9 maja.

Dzień Europy (5 maja)

Dzień 5 maja jest związany z ustanowieniem Rady Europy, które miało miejsce 5 maja 1949. Od 1964 Rada Europy celebruje ten dzień jako Dzień Europy. 5 maja jest celebrowany w Radzie Europy jako „Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej”. W jego trakcie w siedzibie Rady Europy nie odbywają się obrady, a zamiast tego odbywa się koncert, zaczynający się zawsze odegraniem hymnu Europy.

„Dzień Unii Europejskiej” (9 maja)

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Dzień Europy", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday