powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Thanos (8827 views - Movie)

Thanos, Szalony Tytan (ang. Mad Titan) – fikcyjna postać (superzłoczyńca) występująca w licznych seriach komiksowych, wydawanych przez Marvel Comics, oraz adaptacjach bazujących na komiksowych publikacjach. Postać zadebiutowała w 55. numerze komiksu Iron Man w lutym 1973 roku. Jej twórcami byli Mike Friedrich i Jim Starlin. Pojawił się między innymi w seriach Infinity Gauntlet, Warlock and the Infinity Watch, Infinity Crusade czy Infinity War, gdzie jego głównym celem jest zebranie sześciu „Klejnotów Nieskończoności”, które umieszczone w „Rękawicy Nieskończoności”, uczynią go jeszcze potężniejszym. Historia ta stała się inspiracją dla twórców filmów Marvel Cinematic Universe, gdzie Thanos początkowo pojawiał się w roli cameo w scenach po napisach końcowych.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Thanos

Thanos

Thanos
Pierwsze wystąpienie Iron Man vol. 55 (luty 1973)[1]
Twórca Mike Friedrich
Jim Starlin[1]
Inne informacje
Umiejętności • nadludzka siła, zręczność, wytrzymałość (skóra prawie nie do przebicia)
• nadludzka odporność na ciepło, zimno, elektryczność, promieniowanie, toksyny, starzenie się, choroby, ataki psioniczne
• nieśmiertelność (po przeklęciu przez Śmierć)
• projekcja kosmicznej energii z oczu i rąk[2][1]

Thanos, Szalony Tytan (ang. Mad Titan) – fikcyjna postać (superzłoczyńca) występująca w licznych seriach komiksowych, wydawanych przez Marvel Comics, oraz adaptacjach bazujących na komiksowych publikacjach. Postać zadebiutowała w 55. numerze komiksu Iron Man w lutym 1973 roku. Jej twórcami byli Mike Friedrich i Jim Starlin[1].

Pojawił się między innymi w seriach Infinity Gauntlet[3], Warlock and the Infinity Watch[4], Infinity Crusade[5] czy Infinity War[6], gdzie jego głównym celem jest zebranie sześciu „Klejnotów Nieskończoności”, które umieszczone w „Rękawicy Nieskończoności”, uczynią go jeszcze potężniejszym. Historia ta stała się inspiracją dla twórców filmów Marvel Cinematic Universe, gdzie Thanos początkowo pojawiał się w roli cameo w scenach po napisach końcowych[1][2].

Geneza

Tworzenie Thanosa przez Jima Starlina rozpoczęło się w ramach projektu psychologicznego, nad którym pracował podczas nauki w koledżu. Starlin inspirował się Darkseidem, czyli superzłoczyńcą wymyślonym przez Jacka Kirby’ego. Początkowo, gdy artysta opracowywał postać, ta przypominała Metrona[7][2].

Historia

Thanos urodził się wśród Przedwiecznych, rasy żyjącej na księżycu Saturna, Tytanie. Jego rodzicami byli Mentor i Sui-San. Z wyglądu nie przypominał innych przedstawicieli swojej rasy, gdyż urodził się z deformacjami ciała. Jego matka próbowała go zabić tuż po porodzie. Z powodu wyglądu miał problemy z rówieśnikami przez których był traktowany jak odmieniec. Miał przez to żal do całego Wszechświata. Zakochał się bez wzajemności w Śmierci, której wielokrotnie próbował zaimponować. W pewnym momencie życia wszedł w konflikt z ojcem, który był przywódcą kolonii na Tytanie, i bratem – Starfoxem. Po nieudanej próbie obalenia ojca, w trakcie której prawie zniszczył swoją planetę, rozpoczął niemal stuletnią podróż po galaktyce. Został kosmicznym piratem, a następnie ogłosił się władcą Tytana. Zaczął starać się wzmocnić swoją moc poprzez manipulacje genetyczne i mistyczną sztukę oraz budował swoją armię. W międzyczasie uratował i adoptował m.in. Gamorę i Moondragon. Później obie wyrzekły się swojego przybranego ojca. Brat Thanosa, Starfox dołączył do Avengersów i walczył z Szalonym Tytanem. Thanos zaczął interesować się Klejnotami Nieskończoności, które umożliwiają omnipotencję oraz omniscencję. Chciał je wykorzystać do zniszczenia Wszechświata i przypodobania się swojej ukochanej. W trakcie pierwszej próby skolekcjonowania kamieni zabił go Adam Warlock. Następnie Thanos zmartwychwstał i sformował Czarny Zakon, czyli grupę kosmitów, do której należą: Black Dwarf, Proxima Midnight, Ebony Maw, Corvus Glaive, Black Swan oraz Supergiant. W trakcie drugiej próby został zdradzony przez Nebulę. Dzięki wierze Warlocka w to, że Thanos może się zmienić, superzłoczyńca porzucił dotychczasowe życie i cele, a następnie dołączył do Wiecznej Straży[1][2].

Thanos prowadził także eksperymenty, w trakcie których stworzył rasę zwaną Thanosi. Cechą osobników z tej rasy było to, że łączyły cechy jego i jego wrogów. Pozwoliło mu to studiować słabe punkty u swoich przeciwników. Ponadto skonstruował wiele wynalazków m.in.: generator pola siłowego, który chroni przed pociskami, służące mu roboty, kosmiczny tron umożliwiający teleportację oraz mobilną stację kosmiczną[1].

Adaptacje

Thanos pojawił się w wielu filmach z Marvel Cinematic Universe. W Avengers (2012) postać zagrał Damion Poitier[8], a w Strażnikach Galaktyki (2014), Avengers: Czasie Ultrona (2015) oraz Avengers: Wojnie bez granic (2018) i Avengers: Koniec gry (2019) w złoczyńcę wcielił się Josh Brolin[9][10].

Thanos pojawił się także w wielu grach komputerowych, m.in.: w trakcie jednego z wydarzeń w Fortnite, gracz, który znalazł Rękawicę Nieskończoności mógł wcielić się w Szalonego Tytana[11]; był grywalną postacią w dodatku DLC zatytułowanym Marvel’s Avengers: Infinity War Movie Level Pack do gry Lego Marvel Super Heroes 2, gdzie próbuje on pokonać mieszkańców Atillan i dotrzeć do tronu Black Bolta[12]; jest jednym z przeciwników Strażników Galaktyki w Guardians of the Galaxy: The Telltale Series[13].

 1. a b c d e f g Piotr Piskozub: Jedyny taki kosmiczny rzeźnik. Kim jest Thanos? (pol.). naekranie.pl, 2018-04-23. [dostęp 2018-04-28].
 2. a b c d Kirsten Acuna: Everything you need to know about Thanos – the villain at the heart of 'Avengers: Infinity War' (ang.). Insider, 2018-04-28. [dostęp 2018-05-02].
 3. INFINITY GAUNTLET (1991) #1 (ang.). Marvel Comics. [dostęp 2018-05-03].
 4. WARLOCK AND THE INFINITY WATCH (1992) #1 (ang.). Marvel Comics. [dostęp 2018-05-03].
 5. INFINITY CRUSADE (1993) #1 (ang.). Marvel Comics. [dostęp 2018-05-03].
 6. INFINITY WAR (ang.). Marvel Comics. [dostęp 2018-05-03].
 7. Brian Cronin: Comic Book Legends Revealed #266 (ang.). Comic Book Resources, 2010-06-24. [dostęp 2018-04-28].
 8. Terri Schwartz: “THE AVENGERS” HAS TWO POST-CREDIT SCENES, MYSTERY ACTOR REVEALED (ang.). IFC. [dostęp 2018-05-02].
 9. Steve Weintraub: Kevin Feige Talks GUARDIANS OF THE GALAXY, THOR 3, CAPTAIN AMERICA 3, DOCTOR STRANGE, Casting Josh Brolin as Thanos, Comic-Con Plans, and More (ang.). collider.com. [dostęp 2014-07-21].
 10. Charlie Ridgely: How ‘Infinity War’ and ‘Age of Ultron’ Create a Major Continuity Error in the MCU (ang.). comicbook.com. [dostęp 2018-05-02].
 11. Góral: Thanos trafił do Fortnite Battle Royale wraz z aktualizacją 4.1 (pol.). Gry-Online, 2018-05-08. [dostęp 2018-05-27].
 12. DLC i dodatki do gry Lego Marvel Super Heroes 2 (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2018-05-27].
 13. Chris Jecks: Guardians of the Galaxy The Telltale Series: Who to Give Thanos to (pol.). Gry-Online, 2017-04-18. [dostęp 2018-05-27].


This article uses material from the Wikipedia article "Thanos", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Movie

Movie, Animation, Cartoon