powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Akrobacja lotnicza (8677 views - Entertainment)

Akrobacja lotnicza – pilotowanie statków powietrznych (samolotów, szybowców, śmigłowców) lub ich grup (akrobacja zespołowa), polegające na wykonywaniu figur. Akrobację lotniczą zalicza się do sportów lotniczych. Figury te, to manewry statku powietrznego dokonywane przy użyciu sterów i ciągu zespołu napędowego zazwyczaj nie stosowane w zwykłych lotach. Następujące po sobie figury akrobacji lotniczej nazywamy wiązanką. Samoloty wyposażane są w wytwornice dymu, dzięki którym pozostawiają w powietrzu ślad dymny utrzymujący się około kilkunastu sekund.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Akrobacja lotnicza

Akrobacja lotnicza

Akrobacja lotnicza

Akrobacja lotniczapilotowanie statków powietrznych (samolotów, szybowców, śmigłowców) lub ich grup (akrobacja zespołowa), polegające na wykonywaniu figur. Akrobację lotniczą zalicza się do sportów lotniczych[1].

Figury te, to manewry statku powietrznego dokonywane przy użyciu sterów i ciągu zespołu napędowego zazwyczaj nie stosowane w zwykłych lotach. Następujące po sobie figury akrobacji lotniczej nazywamy wiązanką. Samoloty wyposażane są w wytwornice dymu, dzięki którym pozostawiają w powietrzu ślad dymny utrzymujący się około kilkunastu sekund.

Typy akrobacji

W zależności od stopnia trudności akrobacja lotnicza dzieli się na normalną (Basic), średnią (Medium), wyższą (Advanced) i wyczynową (Unlimited).

Akrobacja normalna (nazywana również podstawową) to nauka figur takich jak pętla, ranwers, zwrot bojowy, korkociąg, zakręty na wznoszeniu i przeciągnięcia dynamiczne.

Program akrobacji średniej szlifuje podstawowe figury, a dochodzą do nich także beczki i pierwsze loty plecowe. Największy nacisk kładzie się na obroty wokół osi podłużnej oraz wszystkie rodzaje beczek (sterowane, szybkie, wolne). Dochodzą figury łączone (np. Immelman - półpętla i półbeczka) itd.

Akrobacja wyższa to wszystkie figury wykonywane dotychczas, ale w locie odwróconym (plecowym). Występują tam głównie przeciążenia ujemne, zaczyna się od nauki zakrętów, następnie dochodzi się do trudniejszych figur łączonych. Ten rodzaj akrobacji wykonuje się już na wyższej klasy sprzęcie typowo akrobacyjnym np. Extra 300 z dużą rezerwą mocy. Do podstawowej i średniej akrobacji można szkolić się na słabszych, ale zarazem tańszych samolotach jak Zlin 526f.

Najwyższy poziom akrobacji to już latanie wyczynowe. Kładzie się tutaj nacisk na kąty, piony, a wykonywane figury są ściśle ograniczone czasowo. Kolejne stopnie kwalifikacji pilotów to obniżanie wysokości minimalnej podczas wykonywania akrobacji.

W innym podziale na klasyczną - występują w niej przeciążenia dodatnie) i odwróconą - występują w niej przeciążenia ujemne.

Akrobacja zespołowa

Akrobacja lotnicza może być pojedyncza - gdy wykonuje ją jeden samolot lub szybowiec, oraz grupowa - wykonywana przez zespół akrobacji lotniczej.

Do wykonania akrobacji lotniczej zespołowej konieczne jest opanowanie umiejętności akrobacji indywidualnej oraz pilotażu w lotach grupowych odbywających się w ustalonych szykach. Na czele szyku leci tzw. prowadzący.

Podstawowymi szykami w akrobacji lotniczej zespołowej są:

 • schody w lewo lub w prawo;
 • kolumna;
 • ława;
 • klin;
 • grot;
 • kwadrat (lub romb).

Specjalnymi lotami grupowymi są np. układy literowe (napisy).

Wirtualna Akrobacja Lotnicza

Dzisiejsze symulatory lotu pozwalają poczuć się jak pilot zespołu akrobacyjnego. Wykorzystując internet i grę sieciową, umożliwiają one lot w ciasnym szyku, a nawet wykonanie całego pokazu. Pokazy te są bardzo zbliżone do tych, jakie możemy zobaczyć oglądając występy prawdziwych zespołów akrobacyjnych.

Przykładowe zagraniczne wirtualne grupy akrobacyjne odtwarzają takie zespoły jak:

 • Virtual Thunderbirds
 • Virtual Blue Angels
 • Virtual Red Arrows
 • Patrouille Suisse Virtuelle
 • Virtual Snowbirds
 • Virtual Ukrainian Falcons
 • Virtual Swifts
 • Virtual Russian Knights
 • Virtual Aerobatic Team "Berkuts"
 • Frecce Tricolori Flight Simulator
 1. Jerzy Domański, 1000 słów o samolocie i lotnictwie, Warszawa: Wydawnictwo MON, 1974, s. 17-18
 • Jerzy Domański, 1000 słów o samolocie i lotnictwie, Warszawa: Wydawnictwo MON, 1974, s. 17-18.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Akrobacja lotnicza", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Entertainment

Entertainment