powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Premier League (10787 views - Sports List)

English Premier League (nazywana także Premiership) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Anglii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i zarządzana od samego początku przez FA Premier League. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon od sierpnia do maja) i przeznaczone są dla 20 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Anglii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do League Championship (II ligi angielskiej). Liga została założona jako FA Premier League 20 lutego 1992 roku po tym jak zespoły Football League First Division zdecydowały stać się niezależne od The Football League powstałej w 1888 roku oraz Football Association. Czerpała ona zyski z praw telewizyjnych. Od tego czasu Premier League jest najchętniej oglądaną ligą sportową na świecie. Są to także najbardziej dochodowe rozgrywki piłkarskie. W sezonie 2007/2008 obroty klubów wyniosły 1,93 miliardów funtów (3,15 miliardów dolarów). Od czasu założenia w rozgrywkach Premier League brały udział 44 kluby.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


  

Premier League

Premier League

Ten artykuł dotyczy piłkarskich rozgrywek ligowych w Anglii. Zobacz też: PARTYBETS.com Premier League – turniej snookerowy.
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Premiership”. Zobacz też: English Premiership – angielska liga rugby union.
Premier League
Premiership
2018/2019
Państwo  Anglia
 Walia
Dyscyplina piłka nożna
Data założenia 1992
Rozgrywki
Liczba drużyn 20
Niższy poziom ligowy League Championship
Puchary: Puchar Anglii
Puchar Ligi Angielskiej
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Manchester United
Obecny zwycięzca Manchester City (2018/2019)
Najwięcej zwycięstw Manchester United (13)
Strona internetowa

English Premier League (nazywana także Premiership[1]) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Anglii, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i zarządzana od samego początku przez FA Premier League. Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon od sierpnia do maja) i przeznaczone są dla 20 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Anglii, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do League Championship (II ligi angielskiej).

Liga została założona jako FA Premier League 20 lutego 1992 roku po tym jak zespoły Football League First Division zdecydowały stać się niezależne od The Football League powstałej w 1888 roku oraz Football Association. Czerpała ona zyski z praw telewizyjnych. Od tego czasu Premier League jest najchętniej oglądaną ligą sportową na świecie[2]. Są to także najbardziej dochodowe rozgrywki piłkarskie. W sezonie 2007/2008 obroty klubów wyniosły 1,93 miliardów funtów (3,15 miliardów dolarów)[3].

Od czasu założenia w rozgrywkach Premier League brały udział 44 kluby.

Historia

Tło

Mimo znaczących sukcesów europejskiej piłki nożnej w latach 70. i na początku 80., późne lata 80. to spadek znaczenia piłki angielskiej. Kibice zmagali się z niedostatecznymi udogodnieniami na stadionach, które popadały w rozsypkę, chuligaństwo rozpowszechniało się. Poza tym zespoły z Anglii dostały zakaz gry w pucharach europejskich po zamieszkach na Heysel w 1985 roku[4]. The Football League First Division, będąca w tym czasie na pierwszym szczeblu rozgrywek w Anglii była za innymi ligami, między innymi włoską Serie A i hiszpańską Primera División zarówno we frekwencji na spotkaniach jak i obrotach zespołów. Z tego powodu niektórzy angielscy zawodnicy przenosili się za granicę[5]. Na początku lat 90. sytuacja ta uległa zmianie; Anglia na Mistrzostwach Świata 1990 doszła do półfinałów. UEFA w tym samym roku zniosła zakaz gry angielskim zespołom w europejskich pucharach. Rok później Manchester United zdobył Puchar Zdobywców Pucharów. Po tragedii na Hillsborough wydano także Raport Taylora, który miał poprawić bezpieczeństwo na stadionach poprzez usunięcie z nich miejsc stojących[6].

Pieniądze telewizyjne stały się ważniejsze; Football League otrzymało 6,3 milionów funtów za dwuletnią umowę podpisaną w 1986 roku, zaś gdy w 1988 roku zawarto nowy, czteroletni kontrakt, kwota ta wynosiła 44 miliony[7]. W 1988 roku pierwszy raz spróbowano oddzielić First Division od Football League, jednak nie powiodło się to[8]. Stadiony rozbudowywano, coraz więcej osób przychodziło na spotkania; najlepsze kluby z Anglii ponownie rozpoczęły starania o powstanie nowych rozgrywek, niezależnych od Football League.

Założenie

Na końcu sezonu 1990/1991 dyskusji została poddana także kwestia przyciągnięcia większej ilości pieniędzy do piłki nożnej przez stworzenie nowej ligi. 17 lipca 1991 roku kluby z First Division podpisały umowę, w której znajdowały się szczegóły założenia FA Premier League[9]. Nowe rozgrywki miały być komercyjnie niezależne od The Football Association oraz Football League, przez co FA Premier League mogła zawierać własne umowy o prawa telewizyjne oraz sponsorskie. Większy dochód pozwoliłby angielskim zespołom konkurować z klubami z całej Europy[5].

20 lutego 1992 roku kluby First Division zrezygnowały z gry w Football League i 27 maja 1992 roku FA Premier League została spółką z ograniczoną odpowiedzialnością[5]. Od tego czasu w skład Football League wchodzą trzy ligi, zaś wcześniej przez 104 lata w jej skład wchodziły cztery szczeble rozgrywek. Nie było natomiast zmiany w formacie rozgrywek, w Premier League grała taka sama liczba klubów jak w First Division. Obowiązywał także system spadku i awansu pomiędzy najwyższą ligą a drugim szczeblem rozgrywek, który zmienił nazwę na First Division; trzecia liga nazywała się natomiast Second Division.

W pierwszym sezonie nowych rozgrywek grały 22 kluby: Arsenal, Aston Villa, Blackburn Rovers, Chelsea, Coventry City, Crystal Palace, Everton, Ipswich Town, Leeds United, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Middlesbrough, Norwich City, Nottingham Forest, Oldham Athletic, Queens Park Rangers, Sheffield United, Sheffield Wednesday, Southampton, Tottenham Hotspur oraz Wimbledon.

Po założeniu

Pierwszym sezonem ligi był 1992/1993, grały w nim 22 kluby. Pierwsza bramka została zdobyta przez Briana Deane’a dla Sheffield United w wygranym 2:1 meczu z Manchesterem United. W 1995 roku z powodu namowy FIFA liczba zespołów w rozgrywkach została zmniejszona do 20. Wówczas cztery zespoły spadły z ligi, zaś na ich miejsce powróciły dwa inne. 8 czerwca 2006 roku FIFA złożyła wniosek o zmniejszenie przez wszystkie najlepsze ligi europejskie liczby drużyn do 18. Premier League sprzeciwiła się jednak temu[10]. W sezonie 2007/2008 grało 20 klubów. W 2007 roku zmieniła się także nazwa rozgrywek z FA Premier League na Premier League[11].

Struktura

Premier League jest kierowana przez korporację, podzieloną między dwadzieścia klubów. Każdy klub posiada pewną część udziałów, oraz swój głos we wszystkich aspektach działania spółki, takich jak kontrakty czy zmiany zasad. Kluby wybierają prezesów i grupę dyrektorów, którzy zajmują się codziennymi sprawami korporacji. Football Association, piłkarska federacja angielska, nie ingeruje w codzienne działanie spółki, jednak jest jednym z udziałowców i posiada prawo weta.

Sponsoring

Premier League miał sponsora tytularnego w latach 1993-2016. Poniższa lista zawiera nazwy kolejnych firm, które sponsorowały rozgrywki angielskiej ekstraklasy:

 • 1992-1993 : Brak sponsora (FA Premier League)
 • 1993–2001: Carling (FA Carling Premiership)
 • 2001–2004: Barclaycard (Barclaycard Premiership)
 • 2004–2007: Barclays (Barclays Premiership)
 • 2007-2016: Barclays Premier League[12]
 • 2016- : Brak sponsora (Premier League)

Format rozgrywek

W Premier League swoje mecze rozgrywa dwadzieścia zespołów. Podczas sezonu (który trwa od sierpnia do maja) każdy klub gra ze sobą dwukrotnie, raz na stadionie jednego z nich, a raz na stadionie drugiego - daje to 38 meczów dla każdego zespołu i 380 meczów w całym sezonie. W soboty większość meczów rozgrywanych jest o godzinie 16:00 czasu CET. Są to mecze nietransmitowane w brytyjskiej telewizji. Czasem mecze sobotnie są rozgrywane o 13:30 i 18:30 ze względu na relację telewizyjną. Podobnie jest z meczami niedzielnymi o 14:30 lub 17:00 czasu CET, czasami są też mecze o godzinie 16:00 kiedy angielska drużyna grała wcześniej w czwartek w europejskich pucharach. Natomiast czasem jeden pojedynek kolejki odbywa się w poniedziałek o 21:00 czasu CET również ze względów telewizyjnych. Od sezonu 2016/2017 zdarza się, że mecz inaugurujący weekendową kolejkę jest rozgrywany już w piątek o 21:00 czasu CET. Zwycięska drużyna otrzymuje trzy punkty, za remis dostaje się jeden, natomiast drużyna pokonana nie dostaje żadnego punktu. Kluby są klasyfikowane w tabeli po liczbie punktów, następnie po różnicy goli (bramek zdobytych i straconych). Na końcu sezonu klub, który zgromadził najwięcej punktów, zostaje mistrzem ligi.

Skład ligi w sezonie 2019/20

Uczestnicy poprzedniej edycji
MNC Manchester City   Manchester 1
LFC Liverpool FC Liverpool 2
CHE Chelsea Londyn 3
TOT Tottenham Hotspur Londyn 4
ARS Arsenal Londyn 5
MNU Manchester United Manchester 6
WOL Wolverhampton Wanderers Wolverhampton 7
EVE Everton Liverpool 8
LEI Leicester City Leicester 9
WHU West Ham United Londyn 10
WAT Watford Watford 11
CRY Crystal Palace Londyn 12
NEW Newcastle United Newcastle upon Tyne 13
BOU Bournemouth Bournemouth 14
BUR Burnley Burnley 15
SOT Southampton Southampton 16
B&H Brighton & Hove Albion Brighton 17
 Awans z EFL Championship 2018/2019
NOR Norwich City Norwich 1
SHU Sheffield United Sheffield 2
po barażach
AST Aston Villa Birmingham 5

Oznaczenia:

 • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
 • kolumna trzecia – siedziba klubu,
 • kolumna czwarta – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Lista sezonów

Sezon K T Mistrz Wicemistrz III miejsce Br. Król strzelców Uwagi
Premier League
1992/1993     1 Manchester United Aston Villa Norwich City 22 Teddy Sheringham (Nottingham Forest/Tottenham) 22 kluby
1993/1994     2 Manchester United Blackburn Rovers Newcastle United 34 Andrew Cole (Newcastle United) 22 kluby
1994/1995     1 Blackburn Rovers Manchester United Nottingham Forest 34 Alan Shearer (Blackburn Rovers) 22 kluby
1995/1996     3 Manchester United Newcastle United Liverpool 31 Alan Shearer (Blackburn Rovers) 20 klubów
1996/1997     4 Manchester United Newcastle United Arsenal 25 Alan Shearer (Newcastle United) 20 klubów
1997/1998     1 Arsenal Manchester United Liverpool 18 Chris Sutton (Blackburn Rovers),
Dion Dublin (Coventry City),
Michael Owen (Liverpool)
20 klubów
1998/1999     5 Manchester United Arsenal Chelsea 18 Jimmy Floyd Hasselbaink (Leeds United),
Michael Owen (Liverpool),
Dwight Yorke (Manchester United)
20 klubów
1999/2000     6 Manchester United Arsenal Leeds United 30 Kevin Phillips (Sunderland) 20 klubów
2000/2001     7 Manchester United Arsenal Liverpool 23 Jimmy Floyd Hasselbaink (Chelsea) 20 klubów
2001/2002     2 Arsenal Liverpool Manchester United 24 Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2002/2003     8 Manchester United Arsenal Newcastle United 25 Ruud van Nistelrooy (Manchester United) 20 klubów
2003/2004     3 Arsenal Chelsea Manchester United 30 Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2004/2005     1 Chelsea Arsenal Manchester United 25 Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2005/2006     2 Chelsea Manchester United Liverpool 27 Thierry Henry (Arsenal) 20 klubów
2006/2007     9 Manchester United Chelsea Liverpool 20 Didier Drogba (Chelsea) 20 klubów
2007/2008     10 Manchester United Chelsea Arsenal 31 Cristiano Ronaldo (Manchester United) 20 klubów
2008/2009     11 Manchester United Liverpool Chelsea 19 Nicolas Anelka (Chelsea) 20 klubów
2009/2010     3 Chelsea Manchester United Arsenal 29 Didier Drogba (Chelsea) 20 klubów
2010/2011     12 Manchester United Chelsea Manchester City 20 Dimityr Berbatow (Manchester United),
Carlos Tévez (Manchester City)
20 klubów
2011/2012     1 Manchester City Manchester United Arsenal 30 Robin van Persie (Arsenal) 20 klubów
2012/2013     13 Manchester United Manchester City Chelsea 26 Robin van Persie (Manchester United) 20 klubów
2013/2014     2 Manchester City Liverpool Chelsea 31 Luis Suárez (Liverpool) 20 klubów
2014/2015     4 Chelsea Manchester City Arsenal 26 Sergio Agüero (Manchester City) 20 klubów
2015/2016     1 Leicester City Arsenal Tottenham Hotspur 25 Harry Kane (Tottenham Hotspur) 20 klubów
2016/2017     5 Chelsea Tottenham Hotspur Manchester City 29 Harry Kane (Tottenham Hotspur) 20 klubów
2017/2018     3 Manchester City Manchester United Tottenham Hotspur 32 Mohamed Salah (Liverpool) 20 klubów
2018/2019     4 Manchester City Liverpool Chelsea 22 Mohamed Salah (Liverpool),
Sadio Mané (Liverpool),
Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal)
20 klubów

Statystyki

Najwięcej razy na podium Premier League

W dotychczasowej historii Premier League na podium oficjalnie stawało w sumie 13 drużyn. Liderem klasyfikacji jest Manchester United, który zdobył 13 tytułów mistrzowskich.

Lp. Klub Miejsca na podium Zwycięskie sezony
1. Manchester United 13 6 3 1992/93, 1993/94, 1995/96, 1996/97, 1998/99, 1999/00, 2000/01, 2002/03, 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2010/11, 2012/13
2. Chelsea F.C. 5 4 4 2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15, 2016/17
3. Manchester City 4 2 2 2011/12, 2013/14, 2017/18, 2018/19
4. Arsenal F.C. 3 6 4 1997/98, 2001/02, 2003/04
5. Blackburn Rovers 1 1 0 1994/95
6. Leicester City 1 0 0 2015/16
7. Liverpool F.C. 0 4 5
8. Newcastle United 0 2 2
9. Tottenham Hotspur 0 1 2
10. Aston Villa 0 1 0
11. Leeds United 0 0 1
Norwich City F.C. 0 0 1
Nottingham Forest F.C. 0 0 1

500+ występów

Stan na 12.5.2019

Źródło: Strona Premier League.

Lp. Gracz Kluby Mecze Lata gry
1 Gareth Barry Aston Villa (365) , Manchester City (132), Everton (131) i West Bromwich Albion (25) 653 1998-2018
2 Ryan Giggs Manchester United 632 1992-2014
3 Frank Lampard West Ham United (148), Chelsea (429) i Manchester City (32) 609 1996-2015
4 David James Liverpool (214), Aston Villa (67), West Ham United (64), Manchester City (93) i Portsmouth (134) 573 1992-2010
5 Gary Speed Leeds United (143), Everton (58), Newcastle United (213) i Bolton Wanderers (121) 535 1992-2008
6 Emile Heskey Leicester City (124), Liverpool (150), Birmingham City (68), Wigan Athletic (82) i Aston Villa (92) 516 1995-2012
James Milner Leeds United (48), Newcastle United (94), Aston Villa (100), Manchester City (147) i Liverpool (127) 516 2002-
8 Mark Schwarzer Middlesbrough (332), Fulham (172), Chelsea (4) i Leicester City (6) 514 1997-2015
9 Jamie Carragher Liverpool 508 1997-2013
10 Phil Neville Manchester United (263) i Everton (242) 505 1995-2013
11 Rio Ferdinand West Ham United (127), Leeds United (54), Manchester United (312) i Queens Park Rangers (11) 504 1996-2015
Steven Gerrard Liverpool 504 1998-2015
13 Sol Campbell Tottenham Hotspur (255), Arsenal (135), Portsmouth (95) i Newcastle United (7) 503 1992-2011
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

100+ bramek w Premier League

Stan na 12.5.2019

Źródło: Strona Premier League

100 goli w Premier League
Lp Gracz Kluby Gole
1 Alan Shearer Blackburn Rovers (112), Newcastle United (148) 260
2 Wayne Rooney Everton (25) i Manchester United (183) 208
3 Andrew Cole Newcastle United (43), Manchester United (93), Blackburn Rovers (27), Fulham (12), Manchester City (9), Portsmouth (3) 187
4 Frank Lampard West Ham United (24), Chelsea (147), Manchester City (6) 177
5 Thierry Henry Arsenal 175
6 Sergio Agüero Manchester City 164
7 Robbie Fowler Liverpool (128), Leeds United (14), Manchester City (21) 163
8 Jermain Defoe West Ham United (18), Portsmouth (15), Tottenham Hotspur (91), Sunderland (34), Bournemouth (4) 162
9 Michael Owen Liverpool (118), Newcastle United (26), Manchester United (5), Stoke City (1) 150
10 Les Ferdinand Q.P.R. (60), Newcastle United (41), Tottenham Hotspur (33), West Ham United (2), Leicester City (12), Bolton Wanderers (1) 149
11 Teddy Sheringham Tottenham Hotspur (98), Manchester United (31), Portsmouth (9), West Ham United (8) 146
12 Robin van Persie Arsenal (96), Manchester United (48) 144
13 Jimmy Floyd Hasselbaink Leeds United (34), Chelsea (69), Middlesbrough (22) i Charlton Athletic (2) 127
14 Robbie Keane Coventry City (12), Leeds United (13), Tottenham Hotspur (91), Liverpool (5), West Ham United (2), Aston Villa (3) 126
16 Harry Kane Tottenham Hotspur 125
Nicolas Anelka Arsenal (23), Liverpool (4), Manchester City (37), Bolton Wanderers (21), Chelsea (38), West Bromwich Albion (2) 125
17 Dwight Yorke Aston Villa (60), Manchester United (48), Blackburn Rovers (12), Birmingham City (2), Sunderland (1) 123
18 Steven Gerrard Liverpool 120
19 Ian Wright Arsenal (104), West Ham United (9) 113
Romelu Lukaku West Bromwich Albion (17) , Everton (68) i Manchester United (28) 113
21 Dion Dublin Manchester United (2), Coventry (61), Aston Villa (48) 111
22 Emile Heskey Leicester City (33), Liverpool (39), Birmingham City (14), Wigan Athletic (15), Aston Villa (9) 110
23 Ryan Giggs Manchester United 109
24 Peter Crouch Aston Villa (6), Southampton (12), Liverpool (22), Portsmouth (11), Tottenham Hotspur (12), Stoke City (45) 108
25 Paul Scholes Manchester United 107
26 Darren Bent Ipswich Town (1), Charlton Athletic (31), Tottenham Hotspur (18), Sunderland (32), Aston Villa (21), Fulham (3) 106
27 Didier Drogba Chelsea 104
28 Matthew Le Tissier Southampton 100
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

Najwięcej asyst

Stan na 12.5.2019

Źródło: Strona Premier League

Lp Gracz Kluby Asysty
1 Ryan Giggs Manchester United 162
2 Cesc Fàbregas Arsenal (70), Chelsea (41) 111
3 Wayne Rooney Everton (12), Manchester United (91) 103
4 Frank Lampard West Ham United (8), Chelsea (93), Manchester City (1) 102
5 Dennis Bergkamp Arsenal 94
6 Steven Gerrard Liverpool 92
7 David Silva Manchester City 83
8 James Milner Newcastle United (8), Aston Villa (28), Manchester City (25), Liverpool (21) 82
9 David Beckham Manchester United 80
10 Teddy Sheringham Tottenham Hotspur (44), Manchester United (25), Portsmouth (4), West Ham United (3) 76
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

Najwięcej czystych kont

Stan na 23.05.2019

Źródło: Strona Premier League

Lp Gracz Kluby Czyste konta
1 Petr Čech Chelsea (162), Arsenal (40) 202
2 David James Liverpool (72), Aston Villa (20), West Ham United (18), Manchester City (20), Portsmouth (39), 169
3 Mark Schwarzer Middlesbrough (92), Fulham (56), Chelsea (2), Leicester City (1) 151
4 David Seaman Arsenal (137), Manchester City (3) 140
5 Nigel Martyn Crystal Palace (25), Leeds United (82), Everton (30) 137
6 Pepe Reina Liverpool 134
7 Edwin van der Sar Fulham (42), Manchester United (90) 132
Tim Howard Manchester United (16), Everton (116) 132
Brad Friedel Liverpool (6), Blackburn Rovers (77), Aston Villa (35), Tottenham Hotspur (14), 132
10 Peter Schmeichel Manchester United (112), Aston Villa (7), Manchester City (9) 128
Pogrubioną czcionką zaznaczono graczy nadal występujących w Premier League

Uczestnicy

W rozgrywkach Premier League, od sezonu 1992/1993 do sezonu 2019/2020, udział wzięło łącznie 49 zespołów, z czego 6 (Arsenal F.C., Chelsea F.C., Everton F.C., Liverpool F.C., Manchester United F.C. i Tottenham Hotspur F.C.) wystąpiło w każdej edycji.

Pogrubione zespoły biorące udział w sezonie 2019/2020.

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Premier League", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding