powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Meteoroid (6642 views - Astronomy & Space )

Meteoroidy – okruchy skalne (mniejsze od planetoid) poruszające się po orbitach wokół Słońca. Meteoroidy mają zwykle masę od 10−9 do 103 kg (choć najczęściej nie przekracza ona 10−6 kg). Ich rozmiary wynoszą od 0,1 mm do 10 m. Większe obiekty spośród małych ciał Układu Słonecznego zaliczane są do planetoid, a mniejsze cząstki to pył kosmiczny. Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów. Ocenia się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton tego typu materii kosmicznej, głównie w postaci bardzo małych ziarenek o rozmiarach rzędu milimetra i mniejszych, a najczęściej pyłu. Fragmenty, które docierają do powierzchni Ziemi (nie wyparowują w atmosferze), nazywamy meteorytami. Meteoroidy stanowią potencjalne zagrożenie dla satelitów oraz stacji kosmicznej ISS. Jeśli są dość duże, mogą również uderzyć w Ziemię i spowodować zniszczenia na jej powierzchni, jak było to w przypadku meteorytu spadłego w okolicach Czelabińska.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Meteoroid

Meteoroid

Meteoroidy – okruchy skalne (mniejsze od planetoid) poruszające się po orbitach wokół Słońca. Meteoroidy mają zwykle masę od 10−9 do 103 kg (choć najczęściej nie przekracza ona 10−6 kg). Ich rozmiary wynoszą od 0,1 mm do 10 m[1]. Większe obiekty spośród małych ciał Układu Słonecznego zaliczane są do planetoid, a mniejsze cząstki to pył kosmiczny.

Wpadające w atmosferę Ziemi meteoroidy wywołują zjawiska meteorów. Ocenia się, że do ziemskiej atmosfery codziennie trafia od 100 do 1000 ton tego typu materii kosmicznej, głównie w postaci bardzo małych ziarenek o rozmiarach rzędu milimetra i mniejszych, a najczęściej pyłu. Fragmenty, które docierają do powierzchni Ziemi (nie wyparowują w atmosferze), nazywamy meteorytami.

Meteoroidy stanowią potencjalne zagrożenie dla satelitów oraz stacji kosmicznej ISS. Jeśli są dość duże, mogą również uderzyć w Ziemię i spowodować zniszczenia na jej powierzchni[2], jak było to w przypadku meteorytu spadłego w okolicach Czelabińska.

Klasyfikacja meteoroidów[3]
Rodzaj zjawiska Średnica Masa Jasność Częstotliwość występowania
mikrometeor ~10-3 mm od 10-12 do 10-6 g niewidzialne stały spadek na Ziemię
słaby meteor ~1 mm 10-3 g od 5m do 6m kilka na godzinę
jasny meteor należący do roju kilka mm ~1 g do -2m od kilku do kilkudziesięciu na godzinę
bolid kilka cm kilka gramów od -4m do -10m rzadkie, kilkadziesiąt rocznie
superbolid > 10 cm powyżej 100 g od -10m do -20m bardzo rzadkie, jeden na kilka lat

Zobacz teżThis article uses material from the Wikipedia article "Meteoroid", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Astronomy & Space

planet,jupiter,erath,mars,venus,moon,astronomy