powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Süvari (10125 views - History & Epochal Times)

Süvari, Farsça سوار suvâr=at kelimesinden gelir, atlı askerdir. Geçmişte daha çok ani baskınlarda ve vurucu saldırılarda kullanılırdı. Ateşli silahların gelişmesinden önce hedefe büyük bir hızla ulaşan süvari birliklerinin savaşa katılması çoğu kez savaşın akışını değiştirirdi. Bugün süvarilerin yerini tankların kullanıldığı zırhlı birlikler almıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Süvari

Süvari

Süvari

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de (Bundesarchiv, Bild 146-1970-073-17 / CC-BY-SA 3.0).

Süvari, Farsça سوار suvâr=at kelimesinden gelir, atlı askerdir. Geçmişte daha çok ani baskınlarda ve vurucu saldırılarda kullanılırdı.

Ateşli silahların gelişmesinden önce hedefe büyük bir hızla ulaşan süvari birliklerinin savaşa katılması çoğu kez savaşın akışını değiştirirdi. Bugün süvarilerin yerini tankların kullanıldığı zırhlı birlikler almıştır.

Süvari birlik

Süvarilerden oluşan müfreze alay vb. birliklerin genel adıdır.Şu anda etkin olan tek süvari birlik Türkiye'nin Van şehrinde terör ve haydutluk olaylarına zıt kurulmuş Kırgız Süvari Birliği'dir.Ama savaşta kullanılmış en son süvari birliği Almanlar'ın Kış Savaşı sırasında Ukrayna'dan 2 tümen topladığı Waffen-SS'e bağlı 1. ve 2. Don Kazakları (Ukrayna) Süvari tümenleridir.

Ekipman

Süvariler orta çağdan beri en hızlı ve güvenilir asker sınıfı görevi görmüşler ve en tehlikeli öncülük,baskın ve hücum görevlerinde kullanılmışlardır.Bu kadar tehlikeli görev onlara iyi bir ekipmanı şart kılmıştır.Süvarilerin Ortaçağ,Rönesans ve İstanbul'un Fethi (Yeni Çağ) ve 19,20. yüzyıl dönemleri vardır.

Ortaçağ Dönemi

Ortaçağ döneminde süvariler eldiven,pulluk,gövde zırhı,miğfer,kolluk,çizme,kargı,kılıç gibi ekipmanları olmuştur.

Rönesans Dönemi

Rönesans yeni bilgiler ve keşifler dönemi olduğu için hızlı askerlere gerek duymaktaydı.Süvarilerin parlama çağıydı bu çağda süvariler üniforma giymeye yeni başlamıştı.Ama bazı birlikler geleneksel zırh giymeyi tercih ediyordu.Silahlar aynı kaldı.

Yeni Çağ Dönemi

Süvarilerin çoğu üniforma giymeye başlamıştı.Artık dragun adı verilen yeni bir hafif süvari türü ortaya çıkmıştı.Dragunlar tüfek ve kılıç taşıyor öncülük görevlerini başarıyla tamamlıyorlardı.Dragun Latince "ejderha" demekti.Zırh giyen kargı taşıyan süvariler ise daha unutulmamıştı.

19. ve 20. Yüzyıl Dönemi

19. yüzyılda demir sanayide kullanılmaya başlanmıştı.Bu zırh giyen süvariler için iyi görünmesine rağmen aslında iyi bir şey değildi.Zırh giyen süvarilerin çok dezavantajı vardı.Örneğin zırhın çok ağır olması ve dayanıksız olması gibi.Böylece zırh giyen süvarilerin hepsi zırhlarını ve palalarını bıraktı üniforma giyip,yeni nesil süvari kılıcı kullanmaya,atıcılık öğrenmeye başladılar.I. Dünya Savaşı başladığında süvariler yavaş yavaş unutulmaya başlandı,çünkü neredeyse 1 müfreze süvarinin gücüne sahip olan bir araç yapıldı.Bu araç hepimizin bildiği "tank" idi.II. Dünya Savaşı'nda Kış Savaşı zamanında Almanlar Waffen-SS'e bağlı Don Kazakları'ndan oluşan 2 süvari tümeni kurdular.Ama bu süvari tümenleri Berlin'de göstermelik kaldı.

Günümüz

Günümüzde tank vb. zırhlı araçlar süvarilerin yerini almıştır.Günümüzde aktif olan tek süvari tümeni Türkiye'nin Van şehrindeki Kırgız Süvari Birliği'dir.Bazı devletler süvarileri hatırlatmak için atlı polis ve tören birliklerine bağlı süvari birlikleri düzenlemiştir.Bunlar bugün ülke yıkmış-kurmuş çağ açıp-kapamış süvariler bir nebze bile olsun hatırlatmak için yapılmış bir anmadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]This article uses material from the Wikipedia article "Süvari", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

History & Epochal Times

3D,model,library,rendering,Inca,Maya,Egypt,Pyramids,Bible, Quoran,Gizeh,Greek,Ancient,Medival Times, Stone Age