powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Ana dili (7428 views - Entertainment)

Ana dili, insanın doğumundan itibaren öğrendiği dil olup kişinin sosyolojik kimliğinin oluşmasında temel rolü oynar.Ana dili terimi tartışmalı bir terimdir. Bu terim, her zaman bir kişinin annesinin de konuştuğu dil anlamına gelmez. Dışarıdan yapılan evliliklerde başka bir topluluktan gelen ve farklı bir dili olan kişi, evlendiği kişinin mensup olduğu topluluğun dilini öğrenir, ve çocuğu da anne ve babasının dilini öğrenir. Günümüzde siyasî temeller üzerinde gerçekleşen dil tartışmaları da uzmanların bildirdiği üzere ana dil ve etnik dilin karıştırılmasından kaynaklanmaktadır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Ana dili

Ana dili

Ana dili

Ana dili, insanın doğumundan itibaren öğrendiği dil olup kişinin sosyolojik kimliğinin oluşmasında temel rolü oynar.[1]

Ana dili terimi tartışmalı bir terimdir. Bu terim, her zaman bir kişinin annesinin de konuştuğu dil anlamına gelmez. Dışarıdan yapılan evliliklerde başka bir topluluktan gelen ve farklı bir dili olan kişi, evlendiği kişinin mensup olduğu topluluğun dilini öğrenir, ve çocuğu da anne ve babasının dilini öğrenir.

Günümüzde siyasî temeller üzerinde gerçekleşen dil tartışmaları da uzmanların bildirdiği üzere ana dil ve etnik dilin karıştırılmasından kaynaklanmaktadır.

Hatalar

Öte yandan ana dili ile ana dil de iki farklı kavramdır ve genellikle bu iki kavram karıştırılır. Ana dili yerine ana dil yazımı da en yaygın yanlışlardan biridir. Ana dil, bir veya birden çok dilin kaynaklandığı dile denir. Örneğin bugün kullandığımız Türk dilleri sınıflaması, bir zamanlar bir tek Türk dilinin olduğu ve bugün mevcut bütün Türk dillerininin bu ana dilden geliştiği varsayımına dayanır.[2][3]

Kaynakça

  1. ^ "ana dili". Türk Dil Kurumu. 14 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ "Ana Dil Nedir? Ana Dili Nedir?". Türk Edebiyatı.org. 26 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Ana Dil ve Ana Dili Nedir?". Çok bilgl.com. 26 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Ana dili", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Entertainment

Entertainment