powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Fransa Bisiklet Turu (12321 views - Sports List)

Fransa Bisiklet Turu (Fransızca: Tour de France), bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri. İlk olarak 1903 yılında yapılan yarış zamanla sporun en önemli organizasyonu haline gelmiştir. Özellikle 1960'lardan sonra popülaritesi iyice artan tur, son yıllarda uluslararası niteliğini pekiştirmiştir. Artık Fransa Turu'nun etapları, Benelux ülkeleri, İtalya ve İsviçre'yi de kapsayacak şekilde düzenlemektedir. ZDF, Eurosport, Rai Sport gibi dünyanın önemli spor yayıncılarının üç hafta boyunca canlı olarak ekrana getirdiği Fransa Bisiklet Turu, yıllık spor organizasyonları arasında yayını en fazla izlenen spor yayınları arasında bulunmaktadır. Fransa Turu'nu en çok kazanan isim, 2005'teki üst üste 7. şampiyonluğunun ardından sporu bıraktığını açıklayan Amerikalı pedal Lance Armstrong'dur. Ancak Armstong'un unvanları doping yaptığı gerekçesi ile USADA tarafından elinden alınmış ve UCI tarafından bir basın açıklaması ile doping nedeniyle 1998-2005 arasında turda herhangi bir birinci olmadığı duyurulmuştur. Armstrong'dan sonra en fazla şampiyonluk yaşayan isimler beş zaferle Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain ve Jacques Anquetil'dir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Fransa Bisiklet Turu

Fransa Bisiklet Turu

Fransa Bisiklet Turu

Licensed under Adil kullanım (Unkown).

Tour de France
2013 Fransa Bisiklet Turu
Yarış detayları
Tarih Temmuz
Bölge Fransa ve yakınındaki ülkeler
Türkçe ad Fransa Bisiklet Turu
Yerel ad(lar) Le Tour de France (Fransızca)
Takmaad(lar) La Grande Boucle
Disiplin Yol bisikleti yarışı
Yarışma UCI World Tour
Tip Etap yarışı (Büyük Tur)
Düzenleyen Amaury Spor Teşkilatı
Yarış müdürü Christian Prudhomme
Tarihçe
İlk sürüm 1903 (1903)
Sürümleri 100 (2013 itibarıyla)
İlk kazanan  Maurice Garin (FRA)
En çok kazanan

 Jacques Anquetil (FRA)
 Bernard Hinault (FRA)
 Miguel Indurain (ESP)
 Eddy Merckx (BEL)

« 5 kez »


 Lance Armstrong (USA)[1]
« 7 kez »
En son kazanan  Chris Froome (GBR)

Fransa Bisiklet Turu (Fransızca: Tour de France), bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri.

İlk olarak 1903 yılında yapılan yarış zamanla sporun en önemli organizasyonu haline gelmiştir. Özellikle 1960'lardan sonra popülaritesi iyice artan tur, son yıllarda uluslararası niteliğini pekiştirmiştir. Artık Fransa Turu'nun etapları, Benelux ülkeleri, İtalya ve İsviçre'yi de kapsayacak şekilde düzenlemektedir. ZDF, Eurosport, Rai Sport gibi dünyanın önemli spor yayıncılarının üç hafta boyunca canlı olarak ekrana getirdiği Fransa Bisiklet Turu, yıllık spor organizasyonları arasında yayını en fazla izlenen spor yayınları arasında bulunmaktadır.

Fransa Turu'nu en çok kazanan isim, 2005'teki üst üste 7. şampiyonluğunun ardından sporu bıraktığını açıklayan Amerikalı pedal Lance Armstrong'dur. Ancak Armstong'un unvanları doping yaptığı gerekçesi ile USADA tarafından elinden alınmış ve UCI tarafından bir basın açıklaması ile doping nedeniyle 1998-2005 arasında turda herhangi bir birinci olmadığı duyurulmuştur. Armstrong'dan sonra en fazla şampiyonluk yaşayan isimler beş zaferle Eddy Merckx, Bernard Hinault, Miguel Indurain ve Jacques Anquetil'dir.

Kategoriler

Fransa Turu'nda genel klasman birincisi sarı mayoyu giyer. Turun ilk etabında ise sarı mayoyu bir önceki yılın şampiyonu taşır. Her gün yapılan etaplarda elde edilen dereceler üst üste konularak genel klasman belirlenir ve sarı mayo genel klasmanın ilk sırasındaki bisikletçi tarafından taşınır.

Turda puan klasmanının lideri, yeşil mayoyu giyer. En iyi sprinter'a verilen yeşil mayonun klasmanı, etap içinde zorlu derecelerine göre puanları değişen sprint kapılarından geçen bisikletçilerin aldığı puanlarla belirlenir. 1996 ve 2001 yılları arasında ünlü Alman sprinter Erik Zabel, üst üste altı kez yeşil mayoyu kazanarak bu alanda rekoru kırmıştır.

En iyi tırmanışçıya verilen birinciliği ise kırmızı puanlı mayo temsil eder. Tırmanış etaplarında 1., 2. ve 3. kategoriden tırmanış kapılarında alınan puanlar toplanarak, turun en iyi tırmanışçısı seçilir. Tur tarihindeki en iyi tırmanışçı, 2004'te 7. kez kırmızı puanlı mayoyu giyerek kariyerini noktalayan Fransız bisikletçi Richard Virenque olmuştur.

Beyaz mayo, turun en iyi genç bisikletçisine verilir. 25 yaş altındaki bisikletçilerin girebildiği bir klasmandır.

Tour de France genel klasman kazananları

Anahtar
+ Kazanan bisikletçi puan klasmanında da liderliği kazandı.
* Kazanan Benekli mayo klasmanında da liderliği kazandı.
# Kazanan Beyaz mayo klasmanında da liderliği kazandı.
\ Kazanan puan ve Benekli mayo klasmanların da da liderliği kazandı.
Tour de France genel klasman kazananları
Year Ülke Bisikletçi Sponsor/Takım Mesafe Zaman/Puan Fark Etap galibiyetleri
1903  Fransa Garin, MauriceMaurice Garin La Française 2.428 km (1.509 mi) 94h 33' 14" + 2h 59' 21" 3
1904  Fransa Cornet, HenriHenri Cornet Conte 2.428 km (1.509 mi) 96h 05' 55" + 2h 16' 14" 1
1905  Fransa Trousselier, LouisLouis Trousselier Peugeot–Wolber 2.994 km (1.860 mi) 35 26 5
1906  Fransa Pottier, RenéRené Pottier Peugeot 4.637 km (2.881 mi) 31 8 5
1907  Fransa Petit-Breton, LucienLucien Petit-Breton Peugeot 4.488 km (2.789 mi) 47 19 2
1908  Fransa Petit-Breton, LucienLucien Petit-Breton Peugeot 4.497 km (2.794 mi) 36 32 5
1909  Lüksemburg Faber, FrançoisFrançois Faber Alcyon 4.498 km (2.795 mi) 37 20 6
1910  Fransa Lapize, OctaveOctave Lapize Alcyon 4.734 km (2.942 mi) 63 4 4
1911  Fransa Garrigou, GustaveGustave Garrigou Alcyon 5.343 km (3.320 mi) 43 18 2
1912  Belçika Defraye, OdileOdile Defraye Alcyon 5.289 km (3.286 mi) 49 59 3
1913  Belçika Thys, PhilippePhilippe Thys Peugeot 5.287 km (3.285 mi) 197h 54' 00" + 8' 37" 1
1914  Belçika Thys, PhilippePhilippe Thys Peugeot 5.380 km (3.340 mi) 200h 28' 48" + 1' 50" 1
1915 - - - - - - -
1916 - - - - - - -
1917 - - - - - - -
1918 - - - - - - -
1919  Belçika Lambot, FirminFirmin Lambot La Sportive 5.560 km (3.450 mi) 231h 07' 15" + 1h 42' 54" 1
1920  Belçika Thys, PhilippePhilippe Thys La Sportive 5.503 km (3.419 mi) 228h 36' 13" + 57' 21" 4
1921  Belçika Scieur, LéonLéon Scieur La Sportive 5.485 km (3.408 mi) 221h 50' 26" + 18' 36" 2
1922  Belçika Lambot, FirminFirmin Lambot Peugeot 5.375 km (3.340 mi) 222h 08' 06" + 41' 15" 0
1923  Fransa Pélissier, HenriHenri Pélissier Automoto 5.386 km (3.347 mi) 222h 15' 30" + 30 '41" 3
1924  İtalya Bottecchia, OttavioOttavio Bottecchia Automoto 5.425 km (3.371 mi) 226h 18' 21" + 35' 36" 4
1925  İtalya Bottecchia, OttavioOttavio Bottecchia Automoto 5.440 km (3.380 mi) 219h 10' 18" + 54' 20" 4
1926  Belçika Buysse, LucienLucien Buysse Automoto 5.745 km (3.570 mi) 238h 44' 25" + 1h 22' 25" 2
1927  Lüksemburg Frantz, NicolasNicolas Frantz Alcyon 5.398 km (3.354 mi) 198h 16' 42" + 1h 48' 41" 3
1928  Lüksemburg Frantz, NicolasNicolas Frantz Alcyon 5.476 km (3.403 mi) 192h 48' 58" + 50' 07" 5
1929  Belçika De Waele, MauriceMaurice De Waele Alcyon 5.286 km (3.285 mi) 186h 39' 15" +44' 23" 1
1930  Fransa Leducq, AndréAndré Leducq Alcyon 4.822 km (2.996 mi) 172h 12' 16" + 14' 13" 2
1931  Fransa Magne, AntoninAntonin Magne Fransa 5.091 km (3.163 mi) 177h 10' 03" + 12' 56" 1
1932  Fransa Leducq, AndréAndré Leducq Fransa 4.479 km (2.783 mi) 154h 11' 49" + 24' 03" 6
1933  Fransa Speicher, GeorgesGeorges Speicher Fransa 4.395 km (2.731 mi) 147h 51' 37" + 4' 01" 3
1934  Fransa Magne, AntoninAntonin Magne Fransa 4.470 km (2.780 mi) 147h 13' 58" + 27' 31" 3
1935  Belçika Maes, RomainRomain Maes Belçika 4.338 km (2.696 mi) 141h 23' 00" + 17' 52" 3
1936  Belçika Maes, SylvèreSylvère Maes Belçika 4.442 km (2.760 mi) 142h 47' 32" + 26' 55" 4
1937  Fransa Lapébie, RogerRoger Lapébie Fransa 4.415 km (2.743 mi) 138h 58' 31" + 7' 17" 3
1938  İtalya Bartali, GinoGino Bartali* İtalya 4.694 km (2.917 mi) 148h 29' 12" + 18' 27" 2
1939  Belçika Maes, SylvèreSylvère Maes* Belçika 4.224 km (2.625 mi) 132h 03' 17" + 30' 38" 2
1940 - - - - - - -
1941 - - - - - - -
1942 - - - - - - -
1943 - - - - - - -
1944 - - - - - - -
1945 - - - - - - -
1946 - - - - - - -
1947  Fransa Robic, JeanJean Robic Fransa 4.642 km (2.884 mi) 148h 11' 25" + 3' 58" 3
1948  İtalya Bartali, GinoGino Bartali* İtalya 4.922 km (3.058 mi) 147h 10' 36" + 26' 16" 7
1949  İtalya Coppi, FaustoFausto Coppi* İtalya 4.808 km (2.988 mi) 149h 40' 49" + 10' 55" 3
1950  İsviçre Kübler, FerdinandFerdinand Kübler İsviçre 4.773 km (2.966 mi) 145h 36' 56" + 9' 30" 3
1951  İsviçre Koblet, HugoHugo Koblet İsviçre 4.690 km (2.910 mi) 142h 20' 14" + 22' 00" 5
1952  İtalya Coppi, FaustoFausto Coppi* İtalya 4.898 km (3.043 mi) 151h 57' 20" + 28' 17" 5
1953  Fransa Bobet, LouisonLouison Bobet Fransa 4.476 km (2.781 mi) 129h 23' 25" + 14' 18" 2
1954  Fransa Bobet, LouisonLouison Bobet Fransa 4.656 km (2.893 mi) 140h 06' 05" + 15' 49" 3
1955  Fransa Bobet, LouisonLouison Bobet Fransa 4.495 km (2.793 mi) 130h 29' 26" + 4' 53" 2
1956  Fransa Walkowiak, RogerRoger Walkowiak Fransa 4.498 km (2.795 mi) 124h 01' 16" + 1' 25" 0
1957  Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Fransa 4.669 km (2.901 mi) 135h 44' 42" + 14' 56" 4
1958  Lüksemburg Gaul, CharlyCharly Gaul Lüksemburg 4.319 km (2.684 mi) 116h 59' 05" + 3' 10" 4
1959  İspanya Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes* İspanya 4.358 km (2.708 mi) 123h 46' 45" + 4' 01" 1
1960  İtalya Nencini, GastoneGastone Nencini İtalya 4.173 km (2.593 mi) 112h 08' 42" + 5' 02" 0
1961  Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Fransa 4.397 km (2.732 mi) 122h 01' 33" + 12' 14" 2
1962  Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Saint–Raphaël 4.274 km (2.656 mi) 114h 31' 54" + 4' 59" 2
1963  Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Saint–Raphaël 4.138 km (2.571 mi) 113h 30' 05" + 3' 35" 4
1964  Fransa Anquetil, JacquesJacques Anquetil Saint–Raphaël 4.504 km (2.799 mi) 127h 09' 44" + 55" 4
1965  İtalya Gimondi, FeliceFelice Gimondi Salvarani 4.188 km (2.602 mi) 116h 42' 06" + 2' 40" 3
1966  Fransa Aimar, LucienLucien Aimar Ford–Gitane 4.329 km (2.690 mi) 117h 34' 21" + 1' 07" 0
1967  Fransa Pingeon, RogerRoger Pingeon Peugeot–BP–Michelin 4.779 km (2.970 mi) 136h 53' 50" + 3' 40" 1
1968  Hollanda Janssen, JanJan Janssen Sauvage–Lejeune 4.492 km (2.791 mi) 133h 49' 42" + 38" 2
1969  Belçika Merckx, EddyEddy Merckx\ Faema 4.117 km (2.558 mi) 116h 16' 02" + 17' 54" 6
1970  Belçika Merckx, EddyEddy Merckx* Faema 4.254 km (2.643 mi) 119h 31' 49" + 12' 41" 8
1971  Belçika Merckx, EddyEddy Merckx+ Molteni 3.608 km (2.242 mi) 96h 45' 14" + 9' 51" 4
1972  Belçika Merckx, EddyEddy Merckx+ Molteni 3.846 km (2.390 mi) 108h 17' 18" + 10' 41" 6
1973  İspanya Ocaña, LuisLuis Ocaña Bic 4.090 km (2.540 mi) 122h 25' 34" + 15' 51" 6
1974  Belçika Merckx, EddyEddy Merckx Molteni 4.098 km (2.546 mi) 116h 16' 58" + 8' 04" 8
1975  Fransa ThevenetBernard Thévenet Peugeot 4.000 km (2.500 mi) 114h 35' 31" + 2' 47" 2
1976  Belçika Van Impe, LucienLucien Van Impe Gitane–Campagnolo 4.017 km (2.496 mi) 116h 22' 23" + 4' 14" 1
1977  Fransa ThevenetBernard Thévenet Peugeot 4.096 km (2.545 mi) 115h 38' 30" + 48" 1
1978  Fransa Hinault, BernardBernard Hinault Renault–Elf–Gitane 3.908 km (2.428 mi) 108h 18' 00" + 3' 56" 3
1979  Fransa Hinault, BernardBernard Hinault+ Renault–Elf–Gitane 3.765 km (2.339 mi) 103h 06' 50" + 13' 07" 7
1980  Hollanda Zoetemelk, JoopJoop Zoetemelk TI–Raleigh 3.842 km (2.387 mi) 109h 19' 14" + 6' 55" 2
1981  Fransa Hinault, BernardBernard Hinault Renault–Elf–Gitane 3.753 km (2.332 mi) 96h 19' 38" + 14' 34" 5
1982  Fransa Hinault, BernardBernard Hinault Renault–Elf–Gitane 3.507 km (2.179 mi) 92h 08' 46" + 6' 21" 4
1983  Fransa Fignon, LaurentLaurent Fignon# Renault–Elf–Gitane 3.809 km (2.367 mi) 105h 07' 52" + 4' 04" 1
1984  Fransa Fignon, LaurentLaurent Fignon Renault–Elf–Gitane 4.021 km (2.499 mi) 112h 03' 40" + 10' 32" 5
1985  Fransa Hinault, BernardBernard Hinault La Vie Claire 4.109 km (2.553 mi) 113h 24' 23" + 1' 42" 2
1986  ABD LeMond, GregGreg LeMond La Vie Claire 4.094 km (2.544 mi) 110h 35' 19" + 3' 10" 1
1987  İrlanda Roche, StephenStephen Roche Carrera Inoxplan 4.231 km (2.629 mi) 115h 27' 42" + 40" 1
1988  İspanya Delgado, PedroPedro Delgado Reynolds/Banesto 3.286 km (2.042 mi) 84h 27' 53" + 7' 13" 1
1989  ABD LeMond, GregGreg LeMond ADR Agrigel 3.285 km (2.041 mi) 87h 38' 35" + 8" 3
1990  ABD LeMond, GregGreg LeMond Z Vêtements 3.504 km (2.177 mi) 90h 43' 20" + 2' 16" 0
1991  İspanya Indurain, MiguelMiguel Indurain Reynolds 3.914 km (2.432 mi) 101h 01' 20" + 3' 36" 2
1992  İspanya Indurain, MiguelMiguel Indurain Reynolds 3.983 km (2.475 mi) 100h 49' 30" + 4' 35" 3
1993  İspanya Indurain, MiguelMiguel Indurain Reynolds 3.714 km (2.308 mi) 95h 57' 09" + 4' 59" 2
1994  İspanya Indurain, MiguelMiguel Indurain Reynolds 3.978 km (2.472 mi) 103h 38' 38" + 5' 39" 1
1995  İspanya Indurain, MiguelMiguel Indurain Reynolds 3.635 km (2.259 mi) 92h 44' 59" + 4' 35" 2
1996  Danimarka Riis, BjarneBjarne Riis[A]

Team Telekom

3.765 km (2.339 mi) 95h 57' 16" + 1' 41" 2
1997  Almanya Ullrich, JanJan Ullrich#

Team Telekom

3.950 km (2.450 mi) 100h 30' 35" + 9' 09" 2
1998  İtalya Pantani, MarcoMarco Pantani Mercatane Uno 3.875 km (2.408 mi) 92h 49' 46" + 3' 21" 2
1999[B] - - - 3.687 km (2.291 mi) - - -
2000[B] - - - 3.662 km (2.275 mi) - - -
2001[B] - - - 3.458 km (2.149 mi) - - -
2002[B] - - - 3.272 km (2.033 mi) - - -
2003[B] - - - 3.427 km (2.129 mi) - - -
2004[B] - - - 3.391 km (2.107 mi) - - -
2005[B] - - - 3.593 km (2.233 mi) - - -
2006  İspanya Pereiro, ÓscarÓscar Pereiro[C] Caisse d'Eparqne-Illes Balears 3.657 km (2.272 mi) 89h 40' 27" + 32" 0
2007  İspanya Contador, AlbertoAlberto Contador# Discovery Channel 3.570 km (2.220 mi) 91h 00' 26" + 23" 1
2008  İspanya Sastre, CarlosCarlos Sastre CSC Tiscali 3.559 km (2.211 mi) 87h 52' 52" + 58" 1
2009  İspanya Contador, AlbertoAlberto Contador[D]

Astana

3.459 km (2.149 mi) 85h 48' 35" + 4' 11" 2
2010  Lüksemburg Schleck, AndyAndy Schleck# Team Saxo Bank 3.642 km (2.263 mi) 91h 59' 27" + 1' 22" 2
2011  Avustralya Evans, CadelCadel Evans BMC Racing Team 3.430 km (2.130 mi) 86h 12' 22" + 1' 34" 1
2012  Birleşik Krallık Wiggins, BradleyBradley Wiggins Team SKY 3.496 km (2.172 mi) 87h 34' 47" + 3' 21" 2
2013  Birleşik Krallık Froome, ChrisChris Froome Team SKY 3.403 km (2.115 mi) 83h 56' 40" + 04' 20" 3

Notlar

A. ^ Bjarne Riis 1996 Fransa Bisiklet Turu boyunca doing kullandığını itiraf etti. Bu Tur'un üzerinden çok uzun bir süre geçtiğinii belirterek hiçbir değişiklikte bulunmayan UCI'ye rağmen, Tur organiatörleri bundan sonra, artık onun Tur kazananı unvanını elinden aldı. 1996 Tur'unu Jan Ullrich 2. sırada bitirmişti.[2]

B. a b c d e f g h Lance Armstrong, 7 kez arka arkaya, 1999'dan 2005'e kadar olan Tur'ların kazananıdır. Fakat Ekim 2012'de UCI tarafından bütün galibiyetleri doping maddesi kullandığı gerekçesiye eliden alınmıştır. Tur direktörü Christian Prudhomme, daha önce yaptığı bir açıklamasında:"Eğer böyle bir durum mevcutsa hiçbir şekilde bir kazanan olmamalıdır." Demişti. Ancak bu söylem, henüz resmi bir şekilde kabul edilmiş değildir.[3]

C. a b Floyd Landis, 2006 Fransa Bisiklet Turu'nun son gününde Tur'u lider olarak bitirmişti, ancak daha sonra Tur sırasında 17. Etap zaferi sırasında doping kullandığı tespit edildi. Amerika Birleşik Devletleri Anti Doping Örgütü, Landis'i performans artırıcı doping maddesi kullanmaktan suçlu buldu. 20 Eylül 2007'de Kazanan unvanı geri alınmıştır.[4]

D. a b c Alberto Contador, 2010 Fransa Bisiklet Turu'nda zafere ulaşan isim olmuştur. Fakat dinlenme günündeki doping testinde, performans artırıcı madde kullandığı tespit edilmiş e test sonuçları pozitif çıkmıştır. CAS, Tur sırasında clenbuterol adlı maddeyi kullandığı gerekçesiyle Contador'u suçlu bulmuştur ve 6 Şubat 2012'de kazanan unvanını geri almıştır.[5]

Çoklu kazananlar

Tour de France genel klasman çoklu kazananlar
Bisiketçi Toplam Yıllar
 Anquetil, JacquesJacques Anquetil (FRA) 5 1957, 1961, 1962, 1963, 1964
 Merckx, EddyEddy Merckx (BEL) 5 1969, 1970, 1971, 1972, 1974
 Hinault, BernardBernard Hinault (FRA) 5 1978, 1979, 1981, 1982, 1985
 Indurain, MiguelMiguel Indurain (ESP) 5 1991, 1992, 1993, 1994, 1995
 Thys, PhilippePhilippe Thys (BEL) 3 1913, 1914, 1920
 Bobet, LouisonLouison Bobet (FRA) 3 1953, 1954, 1955
 LeMond, GregGreg LeMond (USA) 3 1986, 1989, 1990
 Petit-Breton, LucienLucien Petit-Breton (FRA) 2 1907, 1908
 Lambot, FirminFirmin Lambot (BEL) 2 1919, 1922
 Bottecchia, OttavioOttavio Bottecchia (ITA) 2 1924, 1925
 Frantz, NicolasNicolas Frantz (LUX) 2 1927, 1928
 Leducq, AndréAndré Leducq (FRA) 2 1930, 1932
 Magne, AntoninAntonin Magne (FRA) 2 1931, 1934
 Maes, SylvèreSylvère Maes (BEL) 2 1936, 1939
 Bartali, GinoGino Bartali (ITA) 2 1938, 1948
 Coppi, FaustoFausto Coppi (ITA) 2 1949, 1952
 Thévenet, BernardBernard Thévenet (FRA) 2 1975, 1977
 Fignon, LaurentLaurent Fignon (FRA) 2 1983, 1984
 Contador, AlbertoAlberto Contador (ESP)[D] 2 2007, 2009

Ülkelere göre

Ülkelere göre Tour de France genel klasman kazananları
Ülke Kazanan bisikletçi sayısı Kazanma sayısı
 Fransa 21 36
 Belçika 10 18
 İspanya[D] 7 12
 İtalya 6 9
 Lüksemburg 4 5
 ABD[B][C] 1 3
 Birleşik Krallık 2 2
 Hollanda 2 2
 İsviçre 2 2
 Danimarka 1 1
 Almanya 1 1
 İrlanda 1 1
 Avustralya 1 1

En iyi tırmanışçı, en iyi sprinter ve genç bisikletçi klasmanları

Tur Yıl Puanlar Dağlar Genç Notlar
27 1933 Trueba, VicenteVicente Trueba
28 1934 Vietto, RenéRené Vietto
29 1935 Vervaecke, FélicienFélicien Vervaecke
30 1936 Berrendero, JuliánJulián Berrendero
31 1937 Vervaecke, FélicienFélicien Vervaecke (2)
32 1938 Bartali, GinoGino Bartali
33 1939 Maes, SylvèreSylvère Maes
34 1947 Brambilla, PierrePierre Brambilla
35 1948 Bartali, GinoGino Bartali (2)
36 1949 Coppi, FaustoFausto Coppi
37 1950 Bobet, LouisonLouison Bobet
38 1951 Géminiani, RaphaëlRaphaël Géminiani
39 1952 Coppi, FaustoFausto Coppi (2)
40 1953 Schär, FritzFritz Schär Loroño, JesúsJesús Loroño
41 1954 Kübler, FerdinandFerdinand Kübler Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes
42 1955 Ockers, StanStan Ockers Gaul, CharlyCharly Gaul
43 1956 Ockers, StanStan Ockers (2) Gaul, CharlyCharly Gaul (2)
44 1957 Forestier, JeanJean Forestier Nencini, GastoneGastone Nencini
45 1958 Graczyk, JeanJean Graczyk Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes (2)
46 1959 Darrigade, AndréAndré Darrigade Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes (3)
47 1960 Graczyk, JeanJean Graczyk (2) Massignan, ImerioImerio Massignan
48 1961 Darrigade, AndréAndré Darrigade (2) Massignan, ImerioImerio Massignan (2)
49 1962 Altig, RudiRudi Altig Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes (4)
50 1963 van Looy, RikRik van Looy Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes (5)
51 1964 Janssen, JanJan Janssen Bahamontes, FedericoFederico Bahamontes (6)
52 1965 Janssen, JanJan Janssen (2) Jiménez, JulioJulio Jiménez
53 1966 Planckaert, WillyWilly Planckaert Jiménez, JulioJulio Jiménez (2)
54 1967 Janssen, JanJan Janssen (3) Jiménez, JulioJulio Jiménez (3)
55 1968 Bitossi, FrancoFranco Bitossi González Puente, AurelioAurelio González Puente
56 1969 Merckx, EddyEddy Merckx Merckx, EddyEddy Merckx
57 1970 Godefroot, WalterWalter Godefroot Merckx, EddyEddy Merckx (2)
58 1971 Merckx, EddyEddy Merckx (2) Van Impe, LucienLucien Van Impe
59 1972 Merckx, EddyEddy Merckx (3) Van Impe, LucienLucien Van Impe (2)
60 1973 van Springel, HermanHerman van Springel Torres, PedroPedro Torres
61 1974 Sercu, PatrickPatrick Sercu Perurena, DomingoDomingo Perurena
62 1975 Van Linden, RikRik Van Linden Van Impe, LucienLucien Van Impe (3) Moser, FrancescoFrancesco Moser [6]
63 1976 Maertens, FreddyFreddy Maertens Bellini, GiancarloGiancarlo Bellini Martínez Heredia, EnriqueEnrique Martínez Heredia [6]
64 1977 Esclassan, JacquesJacques Esclassan Van Impe, LucienLucien Van Impe (4) Thurau, DietrichDietrich Thurau [6]
65 1978 Maertens, FreddyFreddy Maertens (2) Martínez, MarianoMariano Martínez Lubberding, HenkHenk Lubberding [7]
66 1979 Hinault, BernardBernard Hinault (2) Battaglin, GiovanniGiovanni Battaglin Bernaudeau, Jean-RenéJean-René Bernaudeau
67 1980 Pevenage, RudyRudy Pevenage Martin, RaymondRaymond Martin van der Velde, JohanJohan van der Velde [8]
68 1981 Maertens, FreddyFreddy Maertens (3) Van Impe, LucienLucien Van Impe (5) Winnen, PeterPeter Winnen [9]
69 1982 Kelly, SeanSean Kelly Vallet, BernardBernard Vallet Anderson, PhilPhil Anderson [10]
70 1983 Kelly, SeanSean Kelly (2) Van Impe, LucienLucien Van Impe (6) Fignon, LaurentLaurent Fignon [11]
71 1984 Hoste, FrankFrank Hoste Millar, RobertRobert Millar LeMond, GregGreg LeMond [12]
72 1985 Kelly, SeanSean Kelly (3) Herrera, LuisLuis Herrera Parra, FabioFabio Parra [13]
73 1986 Vanderaerden, EricEric Vanderaerden Hinault, BernardBernard Hinault Hampsten, AndrewAndrew Hampsten [14]
74 1987 van Poppel, Jean-PaulJean-Paul van Poppel Herrera, LuisLuis Herrera (2) Alcalá, RaúlRaúl Alcalá [15]
75 1988 Planckaert, EddyEddy Planckaert Rooks, StevenSteven Rooks Breukink, ErikErik Breukink [16]
76 1989 Kelly, SeanSean Kelly (4) Theunisse, Gert-JanGert-Jan Theunisse Philipot, FabriceFabrice Philipot [17]
77 1990 Ludwig, OlafOlaf Ludwig Claveyrolat, ThierryThierry Claveyrolat Delion, GillesGilles Delion [18]
78 1991 Abdoujaparov, DjamolidineDjamolidine Abdoujaparov Chiappucci, ClaudioClaudio Chiappucci Mejía Castrillón, ÁlvaroÁlvaro Mejía Castrillón [19]
79 1992 Jalabert, LaurentLaurent Jalabert Chiappucci, ClaudioClaudio Chiappucci (2) Bouwmans, EddyEddy Bouwmans [20]
80 1993 Abdoujaparov, DjamolidineDjamolidine Abdoujaparov (2) Rominger, TonyTony Rominger Martín, AntonioAntonio Martín [21]
81 1994 Abdoujaparov, DjamolidineDjamolidine Abdoujaparov (3) Virenque, RichardRichard Virenque Pantani, MarcoMarco Pantani [22]
82 1995 Jalabert, LaurentLaurent Jalabert (2) Virenque, RichardRichard Virenque (2) Pantani, MarcoMarco Pantani (2) [23]
83 1996 Zabel, ErikErik Zabel Virenque, RichardRichard Virenque (3) Ullrich, JanJan Ullrich [24]
84 1997 Zabel, ErikErik Zabel (2) Virenque, RichardRichard Virenque (4) Ullrich, JanJan Ullrich (2) [25]
85 1998 Zabel, ErikErik Zabel (3) Rinero, ChristopheChristophe Rinero Ullrich, JanJan Ullrich (3) [26]
86 1999 Zabel, ErikErik Zabel (4) Virenque, RichardRichard Virenque (5) Salmon, BenoîtBenoît Salmon
87 2000 Zabel, ErikErik Zabel (5) Botero, SantiagoSantiago Botero Mancebo, FranciscoFrancisco Mancebo
88 2001 Zabel, ErikErik Zabel (6) Jalabert, LaurentLaurent Jalabert Sevilla, ÓscarÓscar Sevilla
89 2002 McEwen, RobbieRobbie McEwen Jalabert, LaurentLaurent Jalabert (2) Basso, IvanIvan Basso
90 2003 Cooke, BadenBaden Cooke Virenque, RichardRichard Virenque (6) Menchov, DenisDenis Menchov
91 2004 McEwen, RobbieRobbie McEwen (2) Virenque, RichardRichard Virenque (7) Karpets, VladimirVladimir Karpets
92 2005 Hushovd, ThorThor Hushovd Rasmussen, MichaelMichael Rasmussen Popovych, YaroslavYaroslav Popovych
93 2006 McEwen, RobbieRobbie McEwen (3) Rasmussen, MichaelMichael Rasmussen (2) Cunego, DamianoDamiano Cunego [27]
94 2007 Boonen, TomTom Boonen Soler, MauricioMauricio Soler Contador, AlbertoAlberto Contador [28]
95 2008 Freire, ÓscarÓscar Freire Vacated Schleck, AndyAndy Schleck [29]
96 2009 Hushovd, ThorThor Hushovd (2) Vacant Schleck, AndyAndy Schleck (2) [30]
97 2010 Petacchi, AlessandroAlessandro Petacchi Charteau, AnthonyAnthony Charteau Schleck, AndyAndy Schleck (3) [31][32]
98 2011 Cavendish, MarkMark Cavendish Sánchez, SamuelSamuel Sánchez Rolland, PierrePierre Rolland [33]
99 2012 Sagan, PeterPeter Sagan Voeckler, ThomasThomas Voeckler van Garderen, TejayTejay van Garderen [34]
100 2013 Sagan, PeterPeter Sagan Quintana, NairoNairo Quintana Quintana, NairoNairo Quintana [35]

Ülkelere göre[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ülke Toplam
1  Fransa 9 21 6 36
2  Belçika 19 11 0 30
3  İspanya 1 17 5 23
4  İtalya 2 12 5 19
5  Almanya 8 0 4 12
6  Hollanda 4 2 5 11
7  Kolombiya 0 5 3 8
8  Lüksemburg 0 2 3 5
8  Avustralya 4 0 1 5
8  ABD 0 0 3 3
11  İrlanda 4 0 0 4
12  İsviçre 2 1 0 3
12  Özbekistan 3 0 0 3
14  Danimarka 0 2 0 2
14  Birleşik Krallık 1 1 0 2
14  Norveç 2 0 0 2
14  Rusya 0 0 2 2
18  Slovakya 2 0 0 2
18  Avusturya 0 1 0 1
18  Meksika 0 0 1 1
20  Ukrayna 0 0 1 1

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]



This article uses material from the Wikipedia article "Fransa Bisiklet Turu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Sports List

Air sports
• Aerobatics
• Air racing
• Cluster ballooning
• Hopper ballooning

Wingsuit flying
• Gliding
• Hang gliding
• Powered hang glider
• Human powered aircraft
• Model aircraft
• Parachuting
• Banzai skydiving
• BASE jumping
• Skydiving
• Skysurfing
• Wingsuit flying
• Paragliding
• Powered paragliding
• Paramotoring
• Ultralight aviation

Archery
• Field archery
• Flight archery
• Gungdo
• Indoor archery
• Kyūdō
• Popinjay
• Target archery

Ball-over-net games
• Badminton
• Ball badminton
• Biribol
• Bossaball
• Fistball
• Footbag net
• Football tennis
• Footvolley
• Hooverball
• Jianzi
• Padel
• Peteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Sepak takraw
• Sipa
• Throwball
• Volleyball
• Beach volleyball
• Water volleyball
• Paralympic volleyball
• Wallyball
• Ringo


Basketball family
• Basketball
• Beach basketball
• Deaf basketball
• Streetball
• Water basketball
• Wheelchair basketball
• Cestoball
• Korfball
• Netball
• Fastnet
• Indoor netball
• Ringball
• Slamball

Bat-and-ball (safe haven)
• Baseball
• Softball
• Slow pitch
• Fast-pitch softball
• 16-inch softball
• Bat and trap
• British baseball – four posts
• Brännboll – four bases
• Corkball – four bases (no base-running)
• Cricket – two creases
• Indoor cricket
• Limited overs cricket
• One Day International
• Test cricket
• Twenty20
• Danish longball
• Kickball
• Kilikiti
• Lapta – two salos (bases)
• The Massachusetts Game – four bases
• Matball
• Oina
• Old cat – variable
• Over-the-line – qv
• Palant
• Pesäpallo – four bases
• Punchball
• Rounders – four bases or posts
• Scrub baseball – four bases (not a team game per se)
• Stickball – variable
• Stool ball – two stools
• Tee-ball
• Town ball – variable
• Vigoro – two wickets
• Wireball
• Wiffleball

Baton twirling
• Baton twirling

Acro sports
• Ballet
• Dancing
• Cheerleading
• Gymnastics

Performance sports
• Drum corps
• Marching band

Board sports

• Skateboarding
• Scootering
• Casterboarding
• Freeboard (skateboard)
• Longboarding
• Streetboarding
• Skysurfing
• Streetluge
• Snowboarding
• Mountainboarding
• Sandboarding
• Snowkiting
• Surfing
• Wakesurfing
• Bodyboarding
• Riverboarding
• Skimboarding
• Windsurfing
• Wakeboarding
• Kneeboarding
• Paddleboarding

Catch games
• Dodgeball
• Ga-ga
• Keep away
• Kin-Ball
• Newcomb ball
• Quidditch
• Rundown (a.k.a. Pickle)
• Yukigassen

Climbing

• Abseiling
• Aid climbing
• Ice climbing
• Mixed climbing
• Mountaineering
• Rock climbing
• Bouldering
• Deep-water soloing
• Sport climbing
• Traditional climbing
• Other
• Canyoning (Canyoneering)
• Coasteering
• Hiking
• Rope climbing
• Pole climbing

Cycling

• Artistic cycling
• BMX
• Cyclo-cross
• Cross-country mountain biking
• Cycle polo
• Cycle speedway
• Downhill mountain biking
• Dirt jumping
• Enduro mountain biking
• Freestyle BMX
• Hardcourt Bike Polo
• Road bicycle racing
• Track cycling
• Underwater cycling

Skibob
• Skibobbing

Unicycle

• Mountain unicycling
• Unicycling
• Unicycle basketball
• Unicycle hockey
• Unicycle trials
Combat sports: wrestling and martial arts
• Aiki-jūjutsu
• Aikido
• Jujutsu
• Judo
• Brazilian jiu-jitsu
• Sambo (martial art)
• Sumo
• Wrestling
• Amateur wrestling
• Greco-Roman wrestling
• Freestyle wrestling
• Folk wrestling
• Boli Khela
• Collar-and-elbow
• Cornish wrestling
• Dumog
• Glima
• Gouren
• Kurash
• Lancashire wrestling
• Catch wrestling
• Malla-yuddha
• Mongolian wrestling
• Pehlwani
• Professional wrestling
• Schwingen
• Shuai jiao
• Ssireum
• Varzesh-e Pahlavani
• Yağlı Güreş
• Greek wrestling

Striking

• Choi Kwang-Do
• Cockfighting
• Boxing
• Bokator
• Capoeira
• Fujian White Crane
• Karate
• Kenpō
• Kickboxing
• Lethwei
• Muay Thai
• Pradal serey
• Sanshou
• Savate
• Shaolin Kung Fu
• Sikaran
• Silat
• Subak
• Taekkyeon
• Taekwondo
• Taidō
• Tang Soo Do
• Wing Chun
• Zui quan

Mixed or hybrid
• Baguazhang
• Bando
• Bartitsu
• Bujinkan
• Hapkido
• Hwa Rang Do
• Jeet Kune Do
• Kajukenbo
• Kalaripayattu
• Krav Maga
• Kuk Sool Won
• Marine Corps Martial Arts Program
• Mixed martial arts
• Northern Praying Mantis
• Ninjutsu
• Pankration
• Pencak Silat
• Sanshou
• Shidōkan Karate
• Shōrin-ryū Shidōkan
• Shoot boxing
• Shootfighting
• Shorinji Kempo
• Systema
• T'ai chi ch'uan
• Vajra-mushti
• Vale tudo
• Vovinam
• Xing Yi Quan
• Zen Bu Kan Kempo

Weapons
• Axe throwing
• Battōjutsu
• Boffer fighting
• Eskrima
• Egyptian stick fencing
• Fencing
• Gatka
• Hojōjutsu
• Iaidō
• Iaijutsu
• Jōdō
• Jogo do pau
• Jūkendō
• Jittejutsu
• Kendo
• Kenjutsu
• Krabi–krabong
• Kung fu
• Kyūdō
• Kyūjutsu
• Modern Arnis
• Naginatajutsu
• Nguni stick-fighting
• Okinawan kobudō
• Shurikenjutsu
• Silambam
• Sōjutsu
• Sword fighting
• Wushu
• Kumdo
• Wing Chun


Skirmish
• Airsoft
• Laser tag
• Paintball


Cue sports
• Carom billiards
• Three-cushion
• Five-pins
• Balkline and straight rail
• Cushion caroms
• Four-ball (yotsudama)
• Artistic billiards
• Novuss (and cued forms of carrom)
• Pocket billiards (pool)
• Eight-ball
• Blackball (a.k.a. British eight-ball pool)
• Nine-ball
• Straight pool (14.1 continuous)
• One-pocket
• Three-ball
• Seven-ball
• Ten-ball
• Rotation
• Baseball pocket billiards
• Cribbage (pool)
• Bank pool
• Artistic pool
• Trick shot competition
• Speed pool
• Bowlliards
• Chicago
• Kelly pool
• Cutthroat
• Killer
• Russian pyramid
• Snooker
• Sinuca brasileira
• Six-red snooker
• Snooker plus
• Hybrid carom–pocket games
• English billiards
• Bottle pool
• Cowboy
• Obstacle variations
• Bagatelle
• Bar billiards
• Bumper pool
• Table Sports
• Foosball


Equine sports
• Buzkashi
• Barrel racing
• Campdrafting
• Cirit
• Charreada
• Chilean rodeo
• Cross country
• Cutting
• Dressage
• Endurance riding
• English pleasure
• Equitation
• Eventing
• Equestrian vaulting
• Gymkhana
• Harness racing
• Horse racing
• Horseball
• Hunter
• Hunter-jumpers
• Jousting
• Pato
• Reining
• Rodeo
• Show jumping
• Steeplechase
• Team penning
• Tent pegging
• Western pleasure


Fishing
• Angling
• Big-game fishing
• Casting
• Noodling
• Spearfishing
• Sport fishing
• Surf fishing
• Rock fishing
• Fly fishing
• Ice fishing

Flying disc sports

• Beach ultimate
• Disc dog
• Disc golf
• Disc golf (urban)
• Dodge disc
• Double disc court
• Flutterguts
• Freestyle
• Freestyle competition
• Goaltimate
• Guts
• Hot box
• Ultimate

Football

• Ancient games
• Chinlone
• Cuju
• Episkyros
• Harpastum
• Kemari
• Ki-o-rahi
• Marn Grook
• Woggabaliri
• Yubi lakpi
• Medieval football
• Ba game
• Caid
• Calcio Fiorentino
• Camping (game)
• Chester-le-Street
• Cnapan
• Cornish hurling
• Haxey Hood
• Knattleikr
• La soule
• Lelo burti
• Mob football
• Royal Shrovetide Football
• Uppies and Downies
• Association football
• Jorkyball
• Paralympic football
• Powerchair Football
• Reduced variants
• Five-a-side football
• Beach soccer
• Futebol de Salão
• Futsal
• Papi fut
• Indoor soccer
• Masters Football
• Street football
• Freestyle football
• Keepie uppie
• Swamp football
• Three sided football
• Australian football
• Nine-a-side footy
• Rec footy
• Metro footy
• English school games
• Eton College
• Field game
• Wall game
• Harrow football
• Gaelic football
• Ladies' Gaelic football
• Gridiron football
• American football
• Eight-man football
• Flag football
• Indoor football
• Arena football
• Nine-man football
• Six-man football
• Sprint football
• Touch football
• Canadian football
• Street football (American)
• Rugby football
• Beach rugby
• Rugby league
• Masters Rugby League
• Mod league
• Rugby league nines
• Rugby league sevens
• Tag rugby
• Touch football
• Wheelchair rugby league
• Rugby union
• American flag rugby
• Mini rugby
• Rugby sevens
• Tag rugby
• Touch rugby
• Rugby tens
• Snow rugby
• Hybrid codes
• Austus
• Eton wall game
• International rules football
• Samoa rules
• Speedball
• Universal football
• Volata


Golf

• Miniature golf
• Match play
• Skins game
• Speed golf
• Stroke play
• Team play
• Shotgun start

Gymnastics

• Acrobatic gymnastics
• Aerobic gymnastics
• Artistic gymnastics
• Balance beam
• Floor
• High bar
• Parallel bars
• Pommel horse
• Still rings
• Uneven bars
• Vault
• Juggling
• Rhythmic gymnastics
• Ball
• Club
• Hoop
• Ribbon
• Rope
• Rope jumping
• Slacklining
• Trampolining
• Trapeze
• Flying trapeze
• Static trapeze
• Tumbling

Handball family
• Goalball
• Hitbal
• Tchoukball
• Team handball
• Beach handball
• Czech handball
• Field handball
• Torball
• Water polo

Hunting

• Beagling
• Big game hunting
• Deer hunting
• Fox hunting
• Hare coursing
• Wolf hunting

Ice sports
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Curling
• Ice hockey
• Ringette
• Ice yachting
• Figure skating


Kite sports
• Kite buggy
• Kite fighting
• Kite landboarding
• Kitesurfing
• Parasailing
• Snow kiting
• Sport kite (Stunt kite)

Mixed discipline
• Adventure racing
• Biathlon
• Duathlon
• Decathlon
• Heptathlon
• Icosathlon
• Modern pentathlon
• Pentathlon
• Tetrathlon
• Triathlon

Orienteering family
• Geocaching
• Orienteering
• Rogaining
• Letterboxing
• Waymarking

Pilota family
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Jai alai
• Fives
• Eton Fives
• Rugby Fives
• Frisian handball
• Four square
• Gaelic handball
• Jeu de paume
• Palla
• Patball
• Valencian pilota

Racquet (or racket) sports
• Badminton
• Ball badminton
• Basque pelota
• Frontenis
• Xare
• Beach tennis
• Fives
• Matkot
• Padel
• Paleta Frontón
• Pelota mixteca
• Pickleball
• Platform tennis
• Qianball
• Racketlon
• Racquetball
• Racquets
• Real tennis
• Soft tennis
• Speed-ball
• Speedminton
• Squash
• Hardball squash
• Squash tennis
• Stické
• Table tennis
• Tennis
Remote control
• Model aerobatics
• RC racing
• Robot combat
• Slot car racing

Rodeo-originated
• Bullriding
• Barrel Racing
• Bronc Riding
• Saddle Bronc Riding
• Roping
• Calf Roping
• Team Roping
• Steer Wrestling
• Goat Tying

Running
• Endurance
• 5K run
• 10K run
• Cross-country running
• Half marathon
• Marathon
• Road running
• Tower running
• Ultramarathon
• Sprint
• Hurdles

Sailing / Windsurfing
• Ice yachting
• Land sailing
• Land windsurfing
• Sailing
• Windsurfing
• Kiteboarding
• Dinghy sailing

Snow sports
• Alpine skiing
• Freestyle skiing
• Nordic combined
• Nordic skiing
• Cross-country skiing
• Telemark skiing
• Ski jumping
• Ski touring
• Skijoring
• Speed skiing

Sled sports

• Bobsleigh
• Luge
• Skibobbing
• Skeleton
• Toboggan

Shooting sports
• Clay pigeon shooting
• Skeet shooting
• Trap shooting
• Sporting clays
• Target shooting
• Field target
• Fullbore target rifle
• High power rifle
• Benchrest shooting
• Metallic silhouette
• Practical shooting
• Cowboy action shooting
• Metallic silhouette shooting
Stacking
• Card stacking
• Dice stacking
• Sport stacking

Stick and ball games
• Hornussen

Hockey
• Hockey
• Ball hockey
• Bando
• Bandy
• Rink bandy
• Broomball
• Moscow broomball
• Field hockey
• Indoor field hockey
• Floorball
• Ice hockey

Ice hockey 
 • Pond hockey
• Power hockey
• Ringette
• Sledge hockey
• Underwater ice hockey
• Roller hockey
• Inline hockey
• Roller hockey (Quad)
• Skater hockey
• Rossall Hockey
• Spongee
• Street hockey
• Underwater hockey
• Unicycle hockey

Hurling and shinty
• Cammag
• Hurling
• Camogie
• Shinty
• Composite rules shinty-hurling

Lacrosse
• Lacrosse
• Box lacrosse
• Field lacrosse
• Women's lacrosse
• Intercrosse


Polo
• Polo
 • Bicycle polo
• Canoe polo
• Cowboy polo
• Elephant polo
• Horse polo
• Segway polo
• Yak polo

Street sports
• Free running
• Freestyle footbag
• Freestyle football
• Powerbocking
• Parkour
• Scootering
• Street workout

Tag games

• British bulldogs (American Eagle)
• Capture the flag
• Hana Ichi Monme
• Hide and seek
• Jugger
• Kabaddi
• Kho kho
• Kick the can
• Oztag
• Red rover
• Tag

Walking
• Hiking
• Backpacking (wilderness)
• Racewalking
• Bushwhacking
• Walking

Wall-and-ball
• American handball
• Australian handball
• Basque pelota
• Butts Up
• Chinese handball
• Fives
• Gaelic handball
• International fronton
• Jorkyball
• Racquetball
• Squash
• Squash tennis
• Suicide (game)
• Valencian frontó
• Wallball
• Wallyball

Aquatic & paddle sports
• Creeking
• Flyak
• Freeboating
• Sea kayaking
• Squirt boating
• Surf kayaking
• Whitewater kayaking

Rafting
• Rafting
• White water rafting

Rowing
• Rowing (sport)
• Gig racing
• Coastal and ocean rowing
• Surfboat
• Single scull
Other paddling sports
• Dragon boat racing
• Stand up paddle boarding
• Water polo
• Canoe polo
• Waboba

Underwater
• Underwater football
• Underwater rugby
• Underwater hockey

Competitive swimming
• Backstroke
• Breaststroke
• Butterfly stroke
• Freestyle swimming
• Individual medley
• Synchronized swimming
• Medley relay

Kindred activities
• Bifins (finswimming)
• Surface finswimming

Subsurface and recreational
• Apnoea finswimming
• Aquathlon (underwater wrestling)
• Freediving
• Immersion finswimming
• Scuba diving
• Spearfishing
• Snorkelling
• Sport diving (sport)
• Underwater hockey
• Underwater orienteering
• Underwater photography (sport)
• Underwater target shooting
Diving
• Cliff diving
• Diving

Weightlifting
• Basque traditional weightlifting
• Bodybuilding
• Highland games
• Olympic weightlifting
• Powerlifting
• Strength athletics (strongman)
• Steinstossen

Motorized sports
• Autocross (a.k.a. Slalom)
• Autograss
• Banger racing
• Board track racing
• Demolition derby
• Desert racing
• Dirt track racing
• Drag racing
• Drifting
• Folkrace
• Formula racing
• Formula Libre
• Formula Student
• Hillclimbing
• Ice racing
• Kart racing
• Land speed records
• Legends car racing
• Midget car racing
• Monster truck
• Mud bogging
• Off-road racing
• Pickup truck racing
• Production car racing
• Race of Champions
• Rally raid
• Rallycross
• Rallying
• Regularity rally
• Road racing
• Short track motor racing
• Snowmobile racing
• Sports car racing
• Sprint car racing
• Street racing
• Stock car racing
• Time attack
• Tractor pulling
• Touring car racing
• Truck racing
• Vintage racing
• Wheelstand competition

Motorboat racing
• Drag boat racing
• F1 powerboat racing
• Hydroplane racing
• Jet sprint boat racing
• Offshore powerboat racing
• Personal water craft

Motorcycle racing
• Auto Race
• Board track racing
• Cross-country rally
• Endurance racing
• Enduro
• Freestyle motocross
• Grand Prix motorcycle racing
• Grasstrack
• Hillclimbing
• Ice racing
• Ice speedway
• Indoor enduro
• Motocross
• Motorcycle drag racing
• Motorcycle speedway
• Off-roading
• Rally raid
• Road racing
• Superbike racing
• Supercross
• Supermoto
• Supersport racing
• Superside
• Track racing
• Trial
• TT racing
• Free-style moto

Marker sports
• Airsoft
• Archery
• Paintball
• Darts

Musical sports
• Color guard
• Drum corps
• Indoor percussion
• Marching band

Fantasy sports
• Quidditch
• Hunger Games(Gladiating)
• Pod Racing
• Mortal Kombat(MMA)

Other
• Stihl Timbersports Series
• Woodsman

Overlapping sports
• Tennis
• Polocrosse
• Badminton
• Polo

Skating sports
• Aggressive inline skating
• Artistic roller skating
• Figure skating
• Freestyle slalom skating
• Ice dancing
• Ice skating
• Inline speed skating
• Rinkball
• Rink hockey
• Roller derby
• Roller skating
• Short track speed skating
• Skater hockey
• Speed skating
• Synchronized skating

Freestyle skiing
• Snowboarding
• Ski flying
• Skibob
• Snowshoeing
• Skiboarding