powered by CADENAS

Social Share

Royal Institute of British Architects (7077 views - BIM (Architecture) Dictionary)

Royal Institute of British Architects veya RIBA (Türkçe: Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü), Birleşik Krallık’ta yer alan mimarlar odasıdır. Orijinal ismi Londra’daki Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (İngilizcesi: Institute of British Architects in London) olan bu kuruluş 1834 yılında, aralarında including Philip Hardwick, Thomas Allom, William Donthorne, Thomas Leverton Donaldson, John Buonarotti Papworth ve Thomas de Grey (2. Earl de Grey) olmak üzere, zamanının önde gelen mimarlarının bir araya gelmesi ile kuruldu. 1837 yılında Royal Charter ünvanının alan bu kurum 1892 yılında isminin önündeki Londra ismini düşürerek, Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü ismini aldı. Yaklaşık 40.500’ye yakın üyesi ile Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü günümüzde Birleşik Krallık’taki mimarlık odası görevini yerine getirmektedir. Üye olan tüm mimarların ünvanlarının başına RIBA getirilmektedir, buna tek istisna olarak öğrenci üyelerdir. Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü, Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra’da ve 66 Portland Place adresinde yer almaktadır. Bu bina1930’lardan kalma olup, yapının kendisi mimar George Grey Wornum tarafından, içindeki heykeller ise Edward Bainbridge Copnall ve James Woodford tarafından tasarlanmıştır. Bu merkez binada, idari birimlere ek olarak, mimarlık kitabevi, bir café, sergiler için galeriler ve bir konferans/tiyatro salonu da mevcuttur. RIBA’nın, Londra haricinde, bir düzineye yakın farklı şehirlerde de ofisleri vardır.
Go to Article

Royal Institute of British Architects

Royal Institute of British Architects

Royal Institute of British Architects veya RIBA (Türkçe: Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü), Birleşik Krallık’ta yer alan mimarlar odasıdır.

Orijinal ismi Londra’daki Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (İngilizcesi: Institute of British Architects in London) olan bu kuruluş 1834 yılında, aralarında including Philip Hardwick, Thomas Allom, William Donthorne, Thomas Leverton Donaldson, John Buonarotti Papworth ve Thomas de Grey (2. Earl de Grey) olmak üzere, zamanının önde gelen mimarlarının bir araya gelmesi ile kuruldu. 1837 yılında Royal Charter ünvanının alan bu kurum 1892 yılında isminin önündeki Londra ismini düşürerek, Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü ismini aldı.

Yaklaşık 40.500’ye yakın üyesi ile Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü günümüzde Birleşik Krallık’taki mimarlık odası görevini yerine getirmektedir. Üye olan tüm mimarların ünvanlarının başına RIBA getirilmektedir, buna tek istisna olarak öğrenci üyelerdir.

Britanyalı Mimarlar Kraliyet Enstitüsü, Birleşik Krallığı’n başkenti olan Londra’da ve 66 Portland Place adresinde yer almaktadır. Bu bina1930’lardan kalma olup, yapının kendisi mimar George Grey Wornum tarafından, içindeki heykeller ise Edward Bainbridge Copnall ve James Woodford tarafından tasarlanmıştır. Bu merkez binada, idari birimlere ek olarak, mimarlık kitabevi, bir café, sergiler için galeriler ve bir konferans/tiyatro salonu da mevcuttur. RIBA’nın, Londra haricinde, bir düzineye yakın farklı şehirlerde de ofisleri vardır.

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Royal Institute of British Architects", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

BIM (Architecture) Dictionary

BIM,catalogs,library,detail,block,family,object,component, Architecture, AEC,  Building Smart, IFC, FCSI, IFSE DD, Lod 100, Lod 200, Lod 300, Lod 350, Lod 400, Lod 450, Lod 500, Loi, RFA, Revit,(.rfa)