powered by CADENAS

Social Share

Yaratık (film) (27601 views - Science Fiction - Fantasy - Cartoon)

Yaratık (Özgün adı: Alien), yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı 1979 yapımı bilim-kurgu filmi. Yaratık'ın tasarımını İsviçreli garip tasarımcı H.R. Giger yapmıştır. Yaratık filmi gişelerde büyük başarı yakalayınca, günümüze dek toplam 4 devam film daha çekildi. 5. film ile ilgili çalışmalar halen sürmekte. 1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında Akademi Ödülleri'ne aday olan film, Efekt dalında bu ödüle layık görülmüştü. "Yaratık", 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Yaratık (film)

Yaratık (film)

Yaratık (film)

Licensed under Adil kullanım (Unkown).

Yaratık
Alien
Yaratık film posteri
Yönetmen Ridley Scott
Yapımcı Gordon Carroll
David Giler
Walter Hill
Hikâye Dan O'Bannon
Uyarlama Dan O'Bannon
Walter Hill
Oyuncular Veronica Cartwright
Ian Holm
John Hurt
Yaphet Kotto
Tom Skerritt
Harry Dean Stanton
Sigourney Weaver
Müzik Jerry Goldsmith
Görüntü yönetmeni Derek Vanlint
Kurgu Terry Rawlings
Stüdyo 20th Century Pictures
Cinsi Sinema filmi
Türü Macera, bilim-kurgu
Renk Renkli
Yapım yılı 1979
Çıkış tarih(ler)i 25 Mayıs 1979
Süre 119 dakika
Ülke ABD
Dil İngilizce
Bütçe 14.000.000 $
Hasılat 104.931.801 $
Devam filmi Yaratık 2

Yaratık (Özgün adı: Alien), yönetmenliğini Ridley Scott'ın yaptığı 1979 yapımı bilim-kurgu filmi. Yaratık'ın tasarımını İsviçreli garip tasarımcı H.R. Giger yapmıştır.

Yaratık filmi gişelerde büyük başarı yakalayınca, günümüze dek toplam 4 devam film daha çekildi. 5. film ile ilgili çalışmalar halen sürmekte.

1980 yılında En İyi Sanat Yönetimi ve En İyi Efekt dalında Akademi Ödülleri'ne aday olan film, Efekt dalında bu ödüle layık görülmüştü.

"Yaratık", 2002 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Konu

Kargo gemisi Nostromo görevinden dönmekte iken geminin ana bilgisayarı "Anne" (Mother) yakındaki bir gezegenden bir sinyal alındığını ve 7 kişiden oluşan mürettebata (Ripley, Parker, Ash, Dallas, Lambert, Brett ve Kane) orayı araştırma emrini verir. Gezegene 3 kişilik bir takım iner. Kane (John Hurt) garip yumurtalar keşfeder. İncelediği yumurtadan akrebimsi bir yaratık fırlar, Kane'in kaskını asitle yakar ve suratına yapışır. Lambert ve Dallas Kane'i geri getirirler ve Ripley'in karantina kurallarına uymak istediği için karşı çıkmasına rağmen Ash onları gemiye alır ve korkunç olay zinciri tetiklenmiş olur.

Kaynakça

Kaynaklar

Dış bağlantıarThis article uses material from the Wikipedia article "Yaratık (film)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Science Fiction - Fantasy - Cartoon

3d,starwars,startreck,odysee 2000,science fiction,future,movie, superman,batman,south gate,superhero,harry potter,knight rider,cartoon,comic