powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Şamandıra (düzenek) (17219 views - Mechanical Engineering)

Şamandıra genellikle kaldırma kuvveti ve üzerinde yüzerlik yeteneği olan bir cismin kullanılarak belli bir seviyeye gelindiğinde belli bir aksiyonun tetiklenmesi şeklinde çalışan düzenektir. Kaynaktan gelen sıvıyı durdurma ve harekete geçirme düzeneğidir. Şamandıra sistemi, mekanik sistemlerin günlük hayatta kullanılan belki en pratiği olup, su deposu, rezervuar gibi sıvı depolamaya ve akışını yönetmeye yarayan her yerde sıklıkla kullanılan bir mekanizmadır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Şamandıra (düzenek)

Şamandıra (düzenek)

Şamandıra genellikle kaldırma kuvveti ve üzerinde yüzerlik yeteneği olan bir cismin kullanılarak belli bir seviyeye gelindiğinde belli bir aksiyonun tetiklenmesi şeklinde çalışan düzenektir. Kaynaktan gelen sıvıyı durdurma ve harekete geçirme düzeneğidir.

Şamandıra sistemi, mekanik sistemlerin günlük hayatta kullanılan belki en pratiği olup, su deposu, rezervuar gibi sıvı depolamaya ve akışını yönetmeye yarayan her yerde sıklıkla kullanılan bir mekanizmadır.

Elektrikli şamandıra

Elektrikli şamandıralar, normal şamandıralara benzeyen ancak, mekanik olarak vanayı ya da akışı kapatmayan şamandıralardır. Üzerilerinde bir ya da birden fazla elektrik akımını iletebilen kontakları taşırlar. Bu kontaklar, kaldırma kuvvetine göre hareket ederler. Şamandıra bir su deposunda kullanıldığında ve su seviyesi ayarlanmış seviyenin altına düştüğünde, şamandıra üzerindeki açık devre kontaklar kapanır ve kapalı devre olan kontaklar açılır. Bu da su deposuna su basan pompa motorunun otomatik olarak durmasını ya da otomatik olarak çalışmasını sağlar. Elektrikli şamandıralar, üzerinde taşıdıkları cıvalı ya da normal kontaklar sayesinde sıvının seviyesini kontrol etmekte kullanılan araçlardır.

Çalışma prensibi

Sıvı akış yolunu, yani boruyu açıp-kapatan mekanizma su seviyesi düştüğü zaman açık pozisyona gelerek tanka sıvı dolmasına izin verir.Sıvı miktarı artıp belirli bir seviyeye yükselince mekanizma boruyu kapatır ve sıvı akışı kesilir.This article uses material from the Wikipedia article "Şamandıra (düzenek)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Example Part

Mechanical Engineering

AutoCAD, SolidWorks, Autodesk Inventor, FreeCAD, Catia, Siemens NX, PTC Creo, Siemens Solid Edge, Microstation, TurboCAD, Draftsight, IronCAD, Spaceclaim, VariCAD, OnShape, IntelliCAD,T-FLEX, VariCAD, TenadoCAD, ProgeCAD, Cadra, ME10, Medusa, Designspark, KeyCreator, Caddy, GstarCAD, Varimetrix, ASCON Kompas-3D, Free Download, Autocad, 2D Library, DXF, DWG, 2D drawing, 3D digital library, STEP, IGES, 3D CAD Models, 3D files, CAD library, 3D CAD files, BeckerCAD, MegaCAD, Topsolid Missler, Vero VisiCAD, Acis SAT, Cimatron, Cadceus, Solidthinking, Unigraphics, Cadkey, ZWCAD, Alibre, Cocreate, MasterCAM, QCAD.org, QCAD, NanoCAD