powered by CADENAS

Social Share

Silindir şapka (10784 views - Basics)

Silindir şapka, melon şapkaların tepe kısmının 5–10 cm daha uzun ve silindir biçimli, kenar kısımları daha kısa olan şapka çeşitidir. Tepe kısmı silindir parçasından yapıldığı için "silindir şapka" denmektedir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Silindir şapka

Silindir şapka

Silindir şapka, melon şapkaların tepe kısmının 5–10 cm daha uzun ve silindir biçimli, kenar kısımları daha kısa olan şapka çeşitidir. Tepe kısmı silindir parçasından yapıldığı için "silindir şapka" denmektedir.

Tarihçe

Fransa'da kraliyet eğlenceleri için kralların özel hokkabazlarının kullandığı başlıklardır. Bu şapkanın içinden tavşan çıkarıldığı bilinmektedir. Daha sonraki dönemlerde (19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın ortalarına kadar) takım elbise, kravat ve papyonların tamamlayıcısı olarak günlük yaşamda kullanılmıştır.

20 yüzyılda, genelde devletlerin üst makamları tarafından kullanılırdı. Fakat halk tarafından silindir şapka yerine fötr şapka tercih edilmiştir. Günümüzde ise yine hokkabazlar tarafından eğlence amaçlı kullanılmaktadır.

GaleriThis article uses material from the Wikipedia article "Silindir şapka", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Basics

3d,cad,model,library,download,drawing,step,cad blocks,basics,university,highschool,college,grammer school,statistics,3dprinted