powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Villa Savoye (23980 views - Monuments - Famous Buildings)

Villa Savoye İsviçre ve Fransa kökenli bir mimar olan Le Corbusier'in en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir. Fransa’nın başkenti Paris'in hemen dışındaki Poissy bölgesinde yer alan bu yapı Enternasyonal stilin en önemli ve tanınmış örneklerinden birisidir. İnşaatı 1929 yılında tamamlanmış olan bu yapıda Le Corbusier dökme betonarme malzemesini ağırlıklı olarak kullanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasından kullanılmayan ve harap olan yapı sonra da restore edilmiş ve halka sergilenmek üzere kullanıma açılmıştır. Yapı Le Corbusier'in fikir babası olduğu "Yaşayan Makina" fikrinin önemli örneklerinden birisi olarak da kabul edilir. 2016 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Villa Savoye

Villa Savoye

Koordinatlar: 48°55′28″K 2°01′42″D / 48.92444°K 2.02833°D / 48.92444; 2.02833

Le Corbusier'in Mimari Çalışmaları, Modern Hareket'a Üstün Bir Katkı*
UNESCO Dünya Mirası

Ülke  Almanya,  Arjantin,  Fransa,  Hindistan,  İsviçre,  Japonya
Tür Kültürel
Kriter i, ii, vi
Referans 1321
Bölge** Asya-Pasifik
Tescil bilgisi
Tescil 2016  (40. Oturum)
* Dünya Mirası resmî listesi.
** UNESCO resmî sınıflandırması.

Villa Savoye İsviçre ve Fransa kökenli bir mimar olan Le Corbusier'in en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir.

Fransa’nın başkenti Paris'in hemen dışındaki Poissy bölgesinde yer alan bu yapı Enternasyonal stilin en önemli ve tanınmış örneklerinden birisidir. İnşaatı 1929 yılında tamamlanmış olan bu yapıda Le Corbusier dökme betonarme malzemesini ağırlıklı olarak kullanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sırasından kullanılmayan ve harap olan yapı sonra da restore edilmiş ve halka sergilenmek üzere kullanıma açılmıştır. Yapı Le Corbusier'in fikir babası olduğu "Yaşayan Makina" fikrinin önemli örneklerinden birisi olarak da kabul edilir.

2016 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.[1]

Dış bağlantılar

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Villa Savoye", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Monuments - Famous Buildings

3D - 3D Model - 3D CAD - 3D Building - 3D monument - 3D Map - 3D City - 3D GIS - LIDAR - CityGML - Paris London Berlin Rome Sydney Barcelona Vienna Wien Budapest Madrid London