powered by CADENAS

Social Share

Space Needle (15456 views - Monuments - Famous Buildings)

Space Needle, Amerika Birleşik Devletleri Washington eyaletinin Seattle şehrinde bulunan bir gözlem kulesidir. Bölgenin önemli ve dikkat çeken yapılarından birisi olmasının yanı sıra Seattle şehrinin sembolüdür. Space Needle'ın doğusu 1959 yılında ABD'li işadamı Edward Carlson'nın Almanya'da bulunan Stuttgart Kulesi'nden esinlenmesi ile başlar. Carlson 1962 yılında düzenlenecek olan ana teması 21. yüzyıl olan Seattle Dünya Fuarı için yaptığı tasarım ile Space Needle fikri ortaya çıkmış olur. Edward Carlson Space Needle'ın ilk tasarımını bir restoranda otururken peçete üzerine çizmiştir. Fakat bu tasarım gerçek hayata geçirilmesi zor olduğundan yeterli desteği almamıştır. Sonrasında Carlson’a ait olan tasarım birçok değişiklikten geçmiştir. Space Needle'a son şeklini mimar John Graham, Carlsonin üst kısmı balon şeklinde olan tasarımını fincan tabağı şekline değiştirerek vermiştir. İnşaatına 17 Nisan 1961 tarihinde başlanılan Space Needle 8 Aralık 1961 tarihinde fuar başlangıcından önce tamamlanmıştır. Space Needle fuara ev sahipliği yapan Seattle Center içerisindedir. Kulenin yüksekliği üst kısmında bulunan anten dahil 184.41 metredir. Toplam altı kattan oluşan kulede üç farklı asansör hizmet vermektedir. Kule saatte yaklaşık 321 km.lik rüzgara ve 9 şiddetinin altındaki yer sarsıntılarına dayanacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Space Needle fuar boyunca günlük yaklaşık 20.000 toplamda ise yaklaşık 2.3 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Yıllık ise yaklaşık 1 milyon ziyaretçi ile Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeybatı bölgesinin en çok ziyaretçi çeken turistik merkezidir. Space Needle’ın en üst katında bulunan dairesel kısım bir beygir gücündeki elektrik motoru ile döndürülmektedir. Bölüm her bir turu kırkyedi dakikada tamamlamaktadır. En üst katında bulunan restorandan Seattle ve çevresini net bir şekilde görmek mümkündür. Space Needle şehrin en önemli turistik mekanlarından biri olmasının yanı sıra Seattle ve çevresinde yaşayanlar için yıl boyunca birçok etkinliğin de merkezidir. En önemlilerinden bir tanesi her yılbaşında düzenlenen havai fişek gösterisidir. Her yıl binlerce kişi bu gösteriyi izlemek için yılbaşı akşamı Space Needle çevresinde toplanmaktadır. Ayrıca kulenin en üst kısmına asılan bayrak aralıklarla günün anlamını ya da bir olayı simge eden bayraklar ile değiştirilmektedir. Örneğin genelde asılı olan Amerikan Birleşik Devletleri bayrağı Washington eyaletinin amerikan futbol takımlarından biri olan Seattle Seahawks’ın maçları öncesinde taraftarı simgeleyen 12. adam bayrağı ile yer değiştirmektedir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Space Needle

Space Needle

Space Needle
Konum Seattle, Washington
Açılış 21 Nisan 1962
Kat sayısı 6
Tasarım ve inşaat
Mimar Edward Carlson

Koordinatlar: 47°37′13.44″K 122°20′56.76″B / 47.6204°K 122.3491°B / 47.6204; -122.3491

Space Needle, Amerika Birleşik Devletleri Washington eyaletinin Seattle şehrinde bulunan bir gözlem kulesidir. Bölgenin önemli ve dikkat çeken yapılarından birisi olmasının yanı sıra Seattle şehrinin sembolüdür. Space Needle'ın doğusu 1959 yılında ABD'li işadamı Edward Carlson'nın Almanya'da bulunan Stuttgart Kulesi'nden esinlenmesi ile başlar. Carlson 1962 yılında düzenlenecek olan ana teması 21. yüzyıl olan Seattle Dünya Fuarı için yaptığı tasarım ile Space Needle fikri ortaya çıkmış olur. Edward Carlson Space Needle'ın ilk tasarımını bir restoranda otururken peçete üzerine çizmiştir. Fakat bu tasarım gerçek hayata geçirilmesi zor olduğundan yeterli desteği almamıştır. Sonrasında Carlson’a ait olan tasarım birçok değişiklikten geçmiştir.

Space Needle'a son şeklini mimar John Graham, Carlsonin üst kısmı balon şeklinde olan tasarımını fincan tabağı şekline değiştirerek vermiştir. İnşaatına 17 Nisan 1961 tarihinde başlanılan Space Needle 8 Aralık 1961 tarihinde fuar başlangıcından önce tamamlanmıştır. Space Needle fuara ev sahipliği yapan Seattle Center içerisindedir. Kulenin yüksekliği üst kısmında bulunan anten dahil 184.41 metredir. Toplam altı kattan oluşan kulede üç farklı asansör hizmet vermektedir. Kule saatte yaklaşık 321 km.lik rüzgara ve 9 şiddetinin altındaki yer sarsıntılarına dayanacak şekilde tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Space Needle fuar boyunca günlük yaklaşık 20.000 toplamda ise yaklaşık 2.3 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmıştır. Yıllık ise yaklaşık 1 milyon ziyaretçi ile Amerika Birleşik Devletleri'nin kuzeybatı bölgesinin en çok ziyaretçi çeken turistik merkezidir.

Space Needle’ın en üst katında bulunan dairesel kısım bir beygir gücündeki elektrik motoru ile döndürülmektedir. Bölüm her bir turu kırkyedi dakikada tamamlamaktadır. En üst katında bulunan restorandan Seattle ve çevresini net bir şekilde görmek mümkündür. Space Needle şehrin en önemli turistik mekanlarından biri olmasının yanı sıra Seattle ve çevresinde yaşayanlar için yıl boyunca birçok etkinliğin de merkezidir. En önemlilerinden bir tanesi her yılbaşında düzenlenen havai fişek gösterisidir. Her yıl binlerce kişi bu gösteriyi izlemek için yılbaşı akşamı Space Needle çevresinde toplanmaktadır. Ayrıca kulenin en üst kısmına asılan bayrak aralıklarla günün anlamını ya da bir olayı simge eden bayraklar ile değiştirilmektedir. Örneğin genelde asılı olan Amerikan Birleşik Devletleri bayrağı Washington eyaletinin amerikan futbol takımlarından biri olan Seattle Seahawks’ın maçları öncesinde taraftarı simgeleyen 12. adam bayrağı ile yer değiştirmektedir.

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Space Needle", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Monuments - Famous Buildings

3D - 3D Model - 3D CAD - 3D Building - 3D monument - 3D Map - 3D City - 3D GIS - LIDAR - CityGML - Paris London Berlin Rome Sydney Barcelona Vienna Wien Budapest Madrid London