powered by CADENAS

Social Share

Dalek (14454 views - Science Fiction - Fantasy - Cartoon)

Dalekler, Britanya bilim kurgu dizisi Doctor Who'da Doktor'un baş düşmanı olan dünya dışı ırk. Dizideki ilk görünümleri 1963 yılında yayınlanan ilk sezonun The Daleks adındaki 7 bölümlük hikâyesinde gerçekleşmiştir. Dönemin ve dizinin ilk Doktor'u William Hartnell'dir. Dalekler evrende duygusu olan ve Dalek olmayan her canlıyı yok etmek için çalışırlar.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Dalek

Dalek

Dalek

Licensed under Creative Commons Attribution 2.0 (Tony Hisgett from Birmingham, UK).

Doctor Who karakteri
Dalekler
Bağlılık Dalek İmparatorluğu
Türü Mekanik kabuklarındaki Kaled mutantlar (Bazı istisnalar hariç)
Gezegeni Skaro
İlk görünüm The Daleks (1963)

Dalekler, Britanya bilim kurgu dizisi Doctor Who'da Doktor'un baş düşmanı olan dünya dışı ırk.

Dizideki ilk görünümleri 1963 yılında yayınlanan ilk sezonun The Daleks adındaki 7 bölümlük hikâyesinde gerçekleşmiştir. Dönemin ve dizinin ilk Doktor'u William Hartnell'dir. Dalekler evrende duygusu olan ve Dalek olmayan her canlıyı yok etmek için çalışırlar.

Yaratım

Dalekler ilk olarak yazar Terry Nation ve BBC tasarımcısı Raymond Cusick tarafından tasarlanmıştır.

Kurgusal tarih

Dalek

Dalekler Skaro gezegeninde yaşamaktadır. Zaman Lordları'yla Son Zaman Savaşı'nda karşı karşıya gelmiş ve klasik seride bu savaşa devam etmektedirler. Doktor'u Dünya'ya giderken izlemişlerdir. Dünya'yı da Doktor'u yoketmek istedikleri gibi yoketmek istiyorlardır.

Modern serideyse Son Zaman Savaşı Dalekler ve Zaman Lordları'nın sonu olmuştur. Skaro ve Gallifrey tamamen yok edilmiştir. Son Zaman Savaşı'ndan geriye sadece bir Dalek ve son Zaman Lordu olan Doktor kalmıştır. Hayatta kalan son Dalek olduğu sanılan Dalek ise Dalek bölümünde kendini yoketmiştir. Fakat Dalekler The Parting Of the Ways bölümünde geri dönerler. İmparatorluk gemilerinden biri hasarlı bir şekilde Zaman Savaşından kurtulmuş ve Dalekler Dünya'ya geldiğinde İmparator Dalek, ordusunu insan cesetleri ile yeni baştan yaratmıştır. Böylece Dalekler Doctor Who evrenine geri dönmüşlerdir.

Asylum of the Daleks bölümünde Dalekler, Doktor, Amy ve Rory'yi hapisane olarak kullandıkları gezegenin güç alanının kapatılmasını içeren imkansız bir göreve zorladı. Görev başarılıp güç alanı kapatılırsa Dalekler gezegeni yok edebileceklerdi. Gezegende güç alanını kapatmanın bir yolunu ararlarken, Dalek teknolojisini hackleyebilen Oswin Oswald ile tanıştılar. Oswin, Dalekler üzerinde ana bir silme işlemi gerçekleştirerek Doktor'la ilişkili tüm veritabanlarını yoketti. Gezegenden kaçan Doktor ve ekibi Daleklerle karşılaştığında Dalekler Doktor'u hatırlamadı.

Daleklerin doğuşu

Daleklerin soyu Kaled ırkına dayanmaktadır. Kaledler Skaro'da yaşayan insansı bilim adamlarından oluşur. Kaled ırkı daha sonra kendilerini mutantlaştırarak şimdiki Dalek formuna kavuşmuşlardır.This article uses material from the Wikipedia article "Dalek", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Science Fiction - Fantasy - Cartoon

3d,starwars,startreck,odysee 2000,science fiction,future,movie, superman,batman,south gate,superhero,harry potter,knight rider,cartoon,comic