powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Masa (12886 views - Interior Design)

Masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır. Yemek yemek, çalışmak gibi bireysel amaçların yanı sıra, farklı kişileri toplamak, eşyaları belli bir yükseklikte tutmak gibi amaçlar için de kullanılır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Masa

Masa

Masa

Licensed under Creative Commons Attribution 2.5 (No machine-readable author provided. Kinou~commonswiki assumed (based on copyright claims).).

Masa, ayaklar veya bir destek üzerine oturtulmuş tabladan oluşan bir mobilyadır. En yaygın masa türü, dört ayak üzerine yerleştirilmiş, dikdörtgen ahşap bir yüzeyden oluşanıdır. Yemek yemek, çalışmak gibi bireysel amaçların yanı sıra, farklı kişileri toplamak, eşyaları belli bir yükseklikte tutmak gibi amaçlar için de kullanılır.

Masa çeşitleri

Tarihçe

Bilinen ilk masalar Mısırlılar tarafından imali edilmiş ve kullanılmıştır. Eşyaları yerden yüksekte tutmak amaçlı olarak metal veya taş satıhlardan yapılmışlardır. Yunanlar ve Romalılar masayı özellikle yemek yemek için kullanmışlardır. Yunanların masaları kullanım sonrasında yatakların altına sürüyor olmaları ilginçtir. Sehpa havasında, bronz veya gümüş karışımlı, mermer, tahta ya da metal masalar geliştirmişlerdir. Daha sonraki zamanlarda, ayrı parçalardan oluşmuş daha büyük dikdörtgen ve yuvarlak masalar Romalılar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. [[Doğu Roma İmparatorluğu zamanında, masalar genelde metal ya da ahşaptan imal edilirdi ve dört ayağı X şeklinde iplerle tutturulurdu. Yemek masaları daha geniş ve yuvarlaktı. Batı Avrupa'da yoğun savaşlar ve işgaller bilgi kaybına yolaçmış ve hızlı yer değiştirme zorunluluğunda kalan toplumlarda masalar daha çok derme çatma bir hal almıştır. Ahşap işciliği küçük yuvarlak masalar, 15. yüzyıldan itibaren günlük yaşama girmişlerdir. Gotik dönemde, sandık kullanımı yaygınlaşmış ve bu eşya çoğunlukla masa olarak da kullanılmıştır. Yemek masaları ise ilk kez 16. yüzyılda kullanılmaya başlanmıştır. Yerde oturmaya ve yemeğe alışık Türk toplumunda ise masa kullanımın ilk kez 19. yüzyıla denk gelmektedir.]]

Ünlü masalar

 • Yuvarlak Masa : MS 454-470 yılları arasında hüküm sürmüş olduğu varsayılan Britanya Kralı Arthur'un ve şövalyelerinin etrafında toplandıkları ileri sürülen masa
 • Beyaz Masa : İstanbul belediyelerinin geliştirmiş olduğu bir " Halkla İlişkiler " hizmetidir.

Eşsesli kelimeler

 • Yerleşim düzeni : Bu mobilya etrafında oturanların tümü
 • Organizasyon : Bir kurum icerisinde belli konularla ilgili islerin yurutuldugu bolume verilen ad, örneğin narkotik masası, kaçakçılık masası
 • Teknik :Teknik kontrolleri barındıran aletler; panelin Türkçesi, örneğin ışık masası, ses masası
 • Coğrafya : Düz duruşlu yer, düzlek yapı
 • Spor : İç içe geçme ayaklarıyla yüksekliği ayarlanabilen masa biçiminde atlama aracı.

Deyim ve tamlamalar

 • Masaya oturmak : Yemek yemek amaciyla masa etrafinda yerini almak
 • Masa başı: Dikdörtgen masalarda kısa kenara verilen ad; genelde grubun liderinin/büyüğünün yeri olarak bilinir.
 • Ameliyat masası : Hastaların ameliyat edilmek üzere yatırıldıkları yatay düzlem
 • Bilardo masası : Üzerinde bilardo oynu oynanan dikdörtgen şeklinde, çuha kaplı, derinliği olan mobilya
 • İçki masası : Yemek eşliğinde içki alınan, muhabbetin yemekten daha önemsendiği sofra
 • Ütü masası : Ütü yapmak için kullanılan, yüksekliği ayarlanabilen, sol kenarı gömlek ütülemeyi kolaylaştırmak için sivriltilmiş, sağ kenarında sıcak ütünün buharını dışarıya vermesine izin verecek şekilde dizayn edilmiş metal kol bulunan, üstü kauçuk örtü ile kaplı ev eşyası
 • Masa tenisi masası : Oyun alanı olarak tanımlanan masanın üst yüzeyi 2.74 m uzunluğunda, 1.525 m genişliğinde ve yerden yüksekliği 76 cm olmalıdır. Oyun alanının yüzeyi 30 cm yüksekten bırakılan nizami bir pinpon topunu her yerinde 23 cm zıplatan herhangi bir malzemeden olabilir. Oyun alanının yüzeyi her yerinde koyu renkli ve mat olmalı, kenarlarında 2 cm genişliğinde beyaz çizgi çizilmelidir. Tek parça dikey bir net, masayı enlemesine iki eşit parçaya böler. Çift maçları için oyun alanı diklemesine tam ortadan 3 mm genişliğinde beyaz bir çizgi ile iki eşit parçaya bölünmesi gerekir.Bu beyaz çizgi her iki oyun alanında sağ bölümün bir parçası olarak kabul edilecektir.
 • Masaüstü : Bilgisayar alaninda kullanılan terim. Ekranda bütün programların altında kalan alandır; duvar kâğıtları fonunu oluşturur.
 • Masa saati : Masa üzerinde yeralan, değişik boyut ve şekildeki dijital ya da analog saat. Çoğunlukla alarm olarak kullanılır.
 • Masa takvimi : Genellikle işyerlerinde, büro üzerinde kullanılan blok takvim. Her bir sayfa bir çalışma gününe denk gelir. Güncel ve bir sonraki yıla ait takvim, güncel ve bir sonraki ay takvimleri, vergi, prim ve fon ödeme ve beyanname verme tarihleri, resmi tatiller, 31, 61, 91, 121, 151 ve 181 gün sonraki tarihler, hafta sayısı, geçen ve kalan gün sayısına ait bilgiler de içerir.
 • Masa oyunları :

Genel

Yemek masası düzeni

Yemek masası ya da sofradaki oturma düzeni, modern zamanların genel kültür kuralları arasına girmiştir. Bir çift konuk için sofrada ayrılan onur yerleri daima ev sahibi ve sahibesinin sağ taraflarıdır. Onur konuklarının yakınlarındaki diğer sandalyeler de onur konuklarından sonra gelen mevki ve yakınlıklarına göre bir bay, bir bayan kuralına göre dizilirler. Ev sahibi ile onur konuğunun eşi yan yana ve ev sahibesi ile onur konuğu yan yana otururlar.

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Masa ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.This article uses material from the Wikipedia article "Masa", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Interior Design

3D,interior,architecture,furniture,kitchen,sanitary,bath,design,art