powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Anten (elektronik) (13542 views - Electronics & PCB Engineering)

Anten, Elektronikte, boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların iletim hatları içerisinde yayılmasını sağlayan (alıcı anten) veya iletim hatlarından gelen sinyalleri boşluğa dalga olarak yayan (verici anten) cihazlardır. Antenler dalga boylarına göre boyutlanıp şekillenir ve genellikle dalga boylarına göre adlandırılırlar. GSM,wireless,radyo ve tv yayınları, kablosuz anons sistemleri, telsizler, radarlar, bluetooth cihazları gibi uzun ya da kısa mesafe erişimli tüm sistemler birer anten sistemine sahiptir. Fiziki olarak anten, bir ya da birkaç kondüktörden oluşan düzenektir. Üzerine uygulanan enerjiyi manyetik alan enerjisi olarak ortama yayan anten aynı zamanda bunun tam tersi biçimdede çalışır. İlk anten örneklerinin Heinrich Hertz tarafından 1888 yılında James Clerk Maxwell'in teorisini olan elektromanyetik dalgaların varlığını kanılamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Hertz ilgili çalışma ve çizimlerini Annalen der Physik und Chemie (vol. 36, 1889) eserinde yayınlamıştır. Antenler Omni-directional yani her yöne ve Directional yani belirli bir yöne doğru alma ya da gönderme yapan antenler olarak ana gruplara ayrılırlar. Çeşitli amaçlara göre yön, kazanç ve ebat gibi konular dikkate alınarak en uygun anten sistemi kullanılır. Antenlerin boyları kilometrelerden milimetrelere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Terminoloji Anten kelimesinin kökeni kablosuz cihazların İtalyan radyo öncüsü Guglielmo Marconi'ne dayandırılmasına.bağlıdır. 1895 yılının yazında Marconi, Bologna yakınındaki babasının malikanesinde açık havada kablosuz sistemini test etmeye başlamıştır. Hemen ardından, deneyi uzun tel antenler ile birlikte yapmaya başlamıştır. Marconi, antenin, yerin üzerinde yükseldiğini keşfetmiştir. Vericinin diğer tarafının yere bağlandığını ve iletim aralığının yükseldiğini gözlemlemiştir.Çok geçmeden; oluşan sinyallerin tepenin üzerine geçişini başardı, bu mesafe yaklaşık olarak 2.4 kilometreydi. O zamana kadar , kablosuz verici ve alıcı elementler, antenler veya terminaller olarak biliniyordu. Marconi'nin şöhretinden dolayı, onun anten kelimesinin kullanımı, araştırmacılar daha sonra halk arasında yayıldı.
Go to Article

Anten (elektronik)

Anten (elektronik)

Anten, Elektronikte, boşlukta yayılan elektromanyetik dalgaları toplayarak bu dalgaların iletim hatları içerisinde yayılmasını sağlayan (alıcı anten) veya iletim hatlarından gelen sinyalleri boşluğa dalga olarak yayan (verici anten) cihazlardır.

Antenler dalga boylarına göre boyutlanıp şekillenir ve genellikle dalga boylarına göre adlandırılırlar. GSM,wireless,radyo ve tv yayınları, kablosuz anons sistemleri, telsizler, radarlar, bluetooth cihazları gibi uzun ya da kısa mesafe erişimli tüm sistemler birer anten sistemine sahiptir.

Fiziki olarak anten, bir ya da birkaç kondüktörden oluşan düzenektir. Üzerine uygulanan enerjiyi manyetik alan enerjisi olarak ortama yayan anten aynı zamanda bunun tam tersi biçimdede çalışır.

İlk anten örneklerinin Heinrich Hertz tarafından 1888 yılında James Clerk Maxwell'in teorisini olan elektromanyetik dalgaların varlığını kanılamak amacıyla yapıldığı bilinmektedir. Hertz ilgili çalışma ve çizimlerini Annalen der Physik und Chemie (vol. 36, 1889) eserinde yayınlamıştır.

Antenler Omni-directional yani her yöne ve Directional yani belirli bir yöne doğru alma ya da gönderme yapan antenler olarak ana gruplara ayrılırlar. Çeşitli amaçlara göre yön, kazanç ve ebat gibi konular dikkate alınarak en uygun anten sistemi kullanılır. Antenlerin boyları kilometrelerden milimetrelere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

Terminoloji

Anten kelimesinin kökeni kablosuz cihazların İtalyan radyo öncüsü Guglielmo Marconi'ne dayandırılmasına.bağlıdır. 1895 yılının yazında Marconi, Bologna yakınındaki babasının malikanesinde açık havada kablosuz sistemini test etmeye başlamıştır. Hemen ardından, deneyi uzun tel antenler ile birlikte yapmaya başlamıştır. Marconi, antenin, yerin üzerinde yükseldiğini keşfetmiştir. Vericinin diğer tarafının yere bağlandığını ve iletim aralığının yükseldiğini gözlemlemiştir.Çok geçmeden; oluşan sinyallerin tepenin üzerine geçişini başardı, bu mesafe yaklaşık olarak 2.4 kilometreydi. O zamana kadar , kablosuz verici ve alıcı elementler, antenler veya terminaller olarak biliniyordu.

Marconi'nin şöhretinden dolayı, onun anten kelimesinin kullanımı, araştırmacılar daha sonra halk arasında yayıldı.This article uses material from the Wikipedia article "Anten (elektronik)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Electronics & PCB Engineering

Cadence, Mentor Graphics, Eagle CAD, Altium Designer, AUTODESK EAGLE, Cadence Allegro, DesignSpark PCB , Mentor PADS, Mentor Xpedition, Novarm DipTrace, Pulsonix, TARGET 3001!, Xpedition xDX Designer, Zuken CADSTAR, Altium P-CAD, Agnisys, Altera Quartus, OrCAD, kiCAD, Solido Design Automation, ELectronics, PCB, Curcuit Board, 3D drawings, 3D library, 3D content, PCB Design, 2D symbols, 2D drawings, 2D icons, 2D schematics