powered by CADENAS

Social Share

Gaz kompresörü (10589 views - Transportation - Air Water Earth)

Kompresör, gazın hacminin indirgenmesi (sıkıştırılması) yolu ile gazın basıncını arttıran mekanik bir alettir. Gazlar sıkıştırılabilir maddelerdir. Sıvılar göreceli olarak sıkıştırılabilir değildirler ve böylece pompanın ana işlevinin sıvıların aktarımı olduğu anlaşılabilir. Gazın sıkıştırılması esnasında, doğal olarak sıcaklığı da artar ve bu basınç artışı gazın başka bir yere aktarılmasını mümkün kılar, gaz alıp gaz basarlar. Pompalar ise sıvı alıp sıvı basarlar. Aralarındaki fark bu şekilde ifade edilir. Tek kademede sıkıştırma yapabildikleri gibi kapasitelerine bağlı olarak kademe sayıları artabilir. Yine tek başlarına kullanılabildikleri gibi türbinlerle beraber de (turbo grubu) olarak kullanılabilirler.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Gaz kompresörü

Gaz kompresörü

Kompresör, gazın hacminin indirgenmesi (sıkıştırılması) yolu ile gazın basıncını arttıran mekanik bir alettir.[1] Gazlar sıkıştırılabilir maddelerdir. Sıvılar göreceli olarak sıkıştırılabilir değildirler ve böylece pompanın ana işlevinin sıvıların aktarımı olduğu anlaşılabilir. Gazın sıkıştırılması esnasında, doğal olarak sıcaklığı da artar ve bu basınç artışı gazın başka bir yere aktarılmasını mümkün kılar, gaz alıp gaz basarlar. Pompalar ise sıvı alıp sıvı basarlar. Aralarındaki fark bu şekilde ifade edilir.

Tek kademede sıkıştırma yapabildikleri gibi kapasitelerine bağlı olarak kademe sayıları artabilir. Yine tek başlarına kullanılabildikleri gibi türbinlerle beraber de (turbo grubu) olarak kullanılabilirler.

Gaz Kompresörü Sınıflandırılması

Pozitif Sıkıştırmalı

  1. Pistonlu
  2. Paletli Dönel
  3. Helisel-Vida Tipi
  4. Çift Spiralli-Scroll
  5. Trokoidal
  6. Vidalı Kompresörler Teknik Bilgi Köşesi
  7. Hava
  8. Yeni Nesil Vidalı

Kaynakça

  1. ^ Buz, Onur. "Kompresör nedir?". www.tasitteknolojileri.com. 22 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20150622221430/http://www.tasitteknolojileri.com:80/2013/04/21/kompresor-nedir/. Erişim tarihi: 20 Nisan 205. 


This article uses material from the Wikipedia article "Gaz kompresörü", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht