powered by CADENAS

Social Share

Aziz Patrik Günü (15563 views - Day Of)

Aziz Patrik Günü veya Aziz Paddy'nin Günü (Galce: Lá 'le Pádraig veya Lá Fhéile Pádraig), İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Patrik'in (385-461) adına kutlanan Hristiyan festivali. Paddy sözcüğü Patrik isminin Galcesi olan Padraig'den türemiştir ve İrlandalılardan bahsederken de kullanılır. Patrik'in öldüğü 17 Mart tarihinde kutlanır. İrlandalıların ulusal günü olan 17 Mart, başta İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olmak üzere ve Montserrat'da Kanada'nın Newfoundland ve Labrador kesimlerinde tatildir. Dünyanın birçok ülkesinde etkinliklerle kutlanan bu gün katolik kilisesi için kutsal bir gündür. Bu ülkelerde büyük festivaller halinde kutlanmaktadır. İrlanda'da ise bu festivaller 5 gün sürmektedir.Gelmiş geçmiş en büyük festival ise ABD'nin Chicago şehrinde yapılmış ve yaklaşık 2 milyon izleyici bu festivale katılmıştır.Bu günün sloganı 17 Martta herkes İrlanda'lı.. dır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Aziz Patrik Günü

Aziz Patrik Günü

Aziz Patrik Günü
   Aziz PatrikGünü
Chicago nehri Aziz Patrick günü için her yıl yeşile boyanır.
Resmî adı Galce: Lá 'le Pádraig or Lá Fhéile Pádraig
Diğer adı 'St. Paddy'nin günü veya Paddy'lerin günü
Ülke İrlanda
Kutlayanlar İrlanda
Kuzey İrlanda
Türü Tarihsel
Tarih 17 Mart
Aziz Patrik Günü, Buenos Aires (Arjantin)

Aziz Patrik Günü veya Aziz Paddy'nin Günü (Galce: Lá 'le Pádraig veya Lá Fhéile Pádraig), İrlanda'nın koruyucu azizlerinden biri olan Patrik'in (385-461) adına kutlanan Hristiyan festivali. Paddy sözcüğü Patrik isminin Galcesi olan Padraig'den türemiştir ve İrlandalılardan bahsederken de kullanılır. Patrik'in öldüğü 17 Mart tarihinde kutlanır. İrlandalıların ulusal günü olan 17 Mart, başta İrlanda Cumhuriyeti ve Kuzey İrlanda olmak üzere ve Montserrat'da Kanada'nın Newfoundland ve Labrador kesimlerinde tatildir. Dünyanın birçok ülkesinde etkinliklerle kutlanan bu gün katolik kilisesi için kutsal bir gündür.

Bu ülkelerde büyük festivaller halinde kutlanmaktadır. İrlanda'da ise bu festivaller 5 gün sürmektedir.Gelmiş geçmiş en büyük festival ise ABD'nin Chicago şehrinde yapılmış ve yaklaşık 2 milyon izleyici bu festivale katılmıştır.Bu günün sloganı 17 Martta herkes İrlanda'lı.. dır.This article uses material from the Wikipedia article "Aziz Patrik Günü", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday