powered by CADENAS

Social Share

Fender Telecaster (14518 views - Music)

Fender Telecaster. Fender'in 1950'lerden itibaren ürettiği gitar. Özel manyetik ve köprü tasarımı sayesinde kendine özgü bir tonu vardır. Pink Floyd'un eski gitaristi Syd Barrett gibi klasikleşmiş isimler tarafından kullanılmış olması ismine ayrı bir prestij kazandırmıştır. Diğer bir Fender modeli olan Stratocaster'ın aksine köprüsü geleneksel olarak sabit köprü biçimindedir bu yüzden Stratocaster'da bulunan tremolo kolu (telleri gevşeterek veya gererek sesi kalınlaştıran veya incelten kol) bu gitarda yoktur. İlk yapıldığında ismi Broadcaster'dı fakat daha sonra bir firma ile yaşanan sorunlardan dolayı belli bir müddet sapında sadece Fender yazısı ile piyasaya sürülmüştür. Daha sonradan Telecaster olarak devam etmiştir. Aşağı yukarı aynı yıllarda piyasaya sürülen Gibson Les Paul üzerindeki PAF manyetikleri, televizyonlarda spot ışıkları altında dip gürültüsüne sebep olmaktaydı. Sap manyetiği bu durumun önüne geçmek için tasarlanmıştır. Tasarlanma amacı televizyon programlarında da çalınabilecek bir gitar üretmektir. En klasikleşmiş modeli 1952 Telecaster'dır. Telecaster modeli için 1972 bir dönüm noktası özelliği taşımaktadır. 1972 yılında sap manyetiği humbuckerla değiştirilmiş olan bir model, thinline (ses deliği bulunan) 2 model ve sap ve köprü manyetikleri humbuckerlarla değiştirilmiş olan bir model piyasaya sürülmüştür. Şu an bu modellerin yeni üretimleri de Classic serisi dahilinde Ensenada Meksika fabrikasında Reissue olarak yapılmaktadır. 1. modelin adı Fender Telecaster Custom 2. modelin adı Fender Thinline Telecaster (69 ve 72) 3. modelin adı Fender Telecaster Deluxe
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Fender Telecaster

Fender Telecaster

Fender Telecaster

Fender Telecaster. Fender'in 1950'lerden itibaren ürettiği gitar. Özel manyetik ve köprü tasarımı sayesinde kendine özgü bir tonu vardır. Pink Floyd'un eski gitaristi Syd Barrett gibi klasikleşmiş isimler tarafından kullanılmış olması ismine ayrı bir prestij kazandırmıştır. Diğer bir Fender modeli olan Stratocaster'ın aksine köprüsü geleneksel olarak sabit köprü biçimindedir bu yüzden Stratocaster'da bulunan tremolo kolu (telleri gevşeterek veya gererek sesi kalınlaştıran veya incelten kol) bu gitarda yoktur.

İlk yapıldığında ismi Broadcaster'dı fakat daha sonra bir firma ile yaşanan sorunlardan dolayı belli bir müddet sapında sadece Fender yazısı ile piyasaya sürülmüştür. Daha sonradan Telecaster olarak devam etmiştir. Aşağı yukarı aynı yıllarda piyasaya sürülen Gibson Les Paul üzerindeki PAF manyetikleri, televizyonlarda spot ışıkları altında dip gürültüsüne sebep olmaktaydı. Sap manyetiği bu durumun önüne geçmek için tasarlanmıştır. Tasarlanma amacı televizyon programlarında da çalınabilecek bir gitar üretmektir.

En klasikleşmiş modeli 1952 Telecaster'dır.

Telecaster modeli için 1972 bir dönüm noktası özelliği taşımaktadır. 1972 yılında sap manyetiği humbuckerla değiştirilmiş olan bir model, thinline (ses deliği bulunan) 2 model ve sap ve köprü manyetikleri humbuckerlarla değiştirilmiş olan bir model piyasaya sürülmüştür. Şu an bu modellerin yeni üretimleri de Classic serisi dahilinde Ensenada Meksika fabrikasında Reissue olarak yapılmaktadır.

1. modelin adı Fender Telecaster Custom
2. modelin adı Fender Thinline Telecaster (69 ve 72)
3. modelin adı Fender Telecaster Deluxe


This article uses material from the Wikipedia article "Fender Telecaster", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit