powered by CADENAS

Social Share

Manyetik (13036 views - Music)

Manyetik, bir müzik aletinin tellerinin titreşimini elektrik akımına çevirerek amplifikatör aracılığıyla duyulabilir hâle getirmeyi sağlayan, bir veya birden çok mıknatısın etrafına bir tel bobin sarılması ile üretilen aygıt. Yaygın olarak elektro gitar ve bas gitarlarda kullanılan manyetikler, bunun dışında keman, bağlama, banjo gibi farklı birçok enstrümanda da kullanılır. Manyetikler, enstrümanın tellerinin altına tellerden belirli bir uzaklıkta monte edilir ve enstrüman üzerindekini konumuna göre köprü (eşik) manyetiği, orta manyetik veya sap manyetiği şeklinde isim alır. Bobin adedine göre de ayrı bir isim alan manyetiklerin tek sargılı olanlarına single coil, çift sargılı olanlarına humbucker denir. Sinyal çıkışına göre pasif ya da aktif olan manyetikler, cinsine göre alnico veya seramik olabilir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Manyetik

Manyetik

Manyetik

Manyetik, bir müzik aletinin tellerinin titreşimini elektrik akımına çevirerek amplifikatör aracılığıyla duyulabilir hâle getirmeyi sağlayan, bir veya birden çok mıknatısın etrafına bir tel bobin sarılması ile üretilen aygıt. Yaygın olarak elektro gitar ve bas gitarlarda kullanılan manyetikler, bunun dışında keman, bağlama, banjo gibi farklı birçok enstrümanda da kullanılır.

Manyetikler, enstrümanın tellerinin altına tellerden belirli bir uzaklıkta monte edilir ve enstrüman üzerindekini konumuna göre köprü (eşik) manyetiği, orta manyetik veya sap manyetiği şeklinde isim alır. Bobin adedine göre de ayrı bir isim alan manyetiklerin tek sargılı olanlarına single coil, çift sargılı olanlarına humbucker denir. Sinyal çıkışına göre pasif ya da aktif olan manyetikler, cinsine göre alnico veya seramik olabilir.This article uses material from the Wikipedia article "Manyetik", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit