powered by CADENAS

Social Share

Nissan GT-R (12025 views - Cars & Motorbikes & Trucks & Buse)

Nissan GT-R, Nissan tarafından üretilen ve ilk olarak 2007 yılında Japonya'da piyasaya sürülen spor otomobildir. Nissan Skyline GT-R'ın halefidir, ama artık Skyline otomobil serisinin bir parçası olmaktan çıkmıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Nissan GT-R

Nissan GT-R

Nissan GT-R
Nissan GT-R
Genel Bakış
Üretici Nissan
Diğer adı Godzilla (lakabı)
Üretim 2007'den beri
Montaj Kaminokawa, Tochigi, Japan
Tasarım Shiro Nakamura
Gövde ve Şasi
Sınıf Spor araba
Gövde tipi 2 kapılı kupe (coupe)
Düzen Önden motorlu, 4 tekerlekten çekişli
Platform Nissan PM (Premium Midship)
Güç özellikleri
Motor 3.8 L, V6 silindir (VR38DETT),
çift turboşarjlı
Kapasite 530 Hp
Şanzıman 6 ileri, yarı otomatik, çift debriyajlı
Boyutlar
Dingil mesafesi 2780 mm
Uzunluk (2009-2010) 4650 mm
(2011'den beri) 4670 mm
Genişlik 1895 mm
Yükseklik 1370 mm
Curb ağırlık 1740 kg
Kronoloji
Selefi Nissan Skyline GT-R (R35)
Tasarımcı(lar) Shiro Nakamura

Nissan GT-R, Nissan tarafından üretilen ve ilk olarak 2007 yılında Japonya'da piyasaya sürülen spor otomobildir. Nissan Skyline GT-R'ın halefidir, ama artık Skyline otomobil serisinin bir parçası olmaktan çıkmıştır.

Tarihçe

Nissan, 1969 ve 1974 yılları arasında ve tekrar 1989 ve 2002 yılları arasında, Skyline sedan tipi aracının yüksek performanslı bir modeli olan Skyline GT-R'ı üretmiştir. Bu araç bir ikon haline gelmiş ve yollarda ve pistlerde büyük ün kazanmıştır. Nissan GT-R, her ne kadar artık “Skyline” armasını taşımasa da Nissan Skyline GT-R geçmişinin bir parçasıdır. Hemen önceki Skyline GT-R nesilleri gibi, Nissan GT-R da 4 çekerli, çift turbolu 6 silindirli bir motora ve artık simgesi haline gelmiş 4 adet yuvarlak stop lambasına sahiptir. Ancak GT-R tamamen yeni bir model olup Skyline ailesinin diğer fertleri ile çok az ortak noktaya sahiptir ve küçük adımlardan oluşan evrimlerden ziyade tamamen yeniden tasarım yoluna gidilmiştir: dört tekerlekten yönlendirmeli HICAS sistemi kaldırılmış ve daha önceki sıralı 6 silindirli RB26DETT motor yerini V6 VR38DETT motora bırakmıştır. GT-R mirasından ötürü, tamamen yeni sürüm olan şasinin kodu CBA-R35 veya kısaca 'R35' olarak adlandırılmıştır (CBA emisyon standardının ön ekidir).

GT-R yine selefi olan Skyline serilerine verilen ve ilk defa bir Avustralya otomobil yayını olan Wheels'in Temmuz 1989 baskısında sözü edilmiş olan Godzilla lakabını korumuştur.

Konsept Araçları

Birinci GT-R Prototipi 2001 Tokyo Motor Show Fuarında.
İkinci GT-R Prototipi 2005 Tokyo Motor Show Fuarında.

İki adet kavram otomobili, üretim modeli ortaya çıkmadan önce otomobil fuarlarında gösterilmiştir. Bunlardan ilki 2001 Tokyo Motor Show Fuarında gösterilmiş olup 21.yüzyıl GT-R'ının neye benzeyeceği hakkında bir önizlenim vermiştir.

2005 Tokyo Motor Show Fuarında Nissan yeniden tasarlanmış bir kavram otomobili olan GT-R Proto'yu günışığına çıkarmış ve üretim modelinin % 80 – % 90 arası bir oranda kavram aracını temel alacağını belirtmiştir.

Üretimi

Üretim Modeli

GT-R'ın üretim modeli ilk olarak 2007 Tokyo Motor Show Fuarında ortaya çıkarılmış ve ilk olarak Japon pazarına 6 Aralık 2007'de sürülmüştür. Diğer pazarlara sürülüş tarihleri sırasıyla ABD'de 7 Temmuz 2008'de, Kanada'da yine 2008 Temmuz ayı içinde ve üçüncü tüketici pazarı olarak Avrupa'da Mart 2009'dadır. İlk pazara sürüş tarihlerindeki bu bölgesel olarak orantısız farklılıkların sebepleri Nissan'ın aracın servis hizmetlerinin de yapılacağı GT-R performans merkezleri kuruyor olması ve ayrıca aracın motorunun ve arka tarafına takılı vites kutusunun elle birleştirilmesi yüzünden küresel üretim kapasitesinin aylık 1000 araç civarında sınırlı olmasıydı.This article uses material from the Wikipedia article "Nissan GT-R", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Cars & Motorbikes & Trucks & Buse

Car, Truck,MotorBike, Bicycle, Engine, Racer, Bus