powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Rube Goldberg makinesi (13775 views - Mechanism & Kinematics)

Rube Goldberg makinesi, basit bir şeyi karmaşık şekilde yapan düzeneklerin ortak adı. Rube Goldberg’in çizmiş olduğu karikatürlerdeki düzeneklere bu isim verilmiştir. Bu karikatürlerde çok karmaşık düzenekler basit bir işi yapar. Örneğin bir sürü kaldıraç, sarkaç, kol ve çıkrık yemek yiyen bir adama peçete vermek için bir araya getirilmiştir. Türkiye’de bunun çok yakın benzeri Porof Zihni Sinir projeleridir.Rube Guldberg'in, Profesör Lucifer Gorgonzola Butts adlı karışık ve uğraştırıcı deneyler yapan kahramanından esinle doğmuştur. Rube Goldberg makineleri sıklıkla hobi ve gösteri amaçlı kullanılan düzeneklerde de kendini gösterir. Örneğin bir sürü alet edevat bir sürü iş yaptıktan , bilyeler oradan oraya zıplayıp, bir kolu çekme gibi nihai görevlerini yerine getirdikten ve mekanizma bir sürü böyle ardışık görevi tamamladıktan sonra bir gazozun kapağını açmak gibi nihai ve tek görevini tamamlayabilir. Bu tip düzenekleri sıklıkla şov programlarında ve reklamlarda görülür. Örneğin Coca Cola'nın 2007 yılında reklamlarında büyük çapta kullandığı Coca Cola mutluluk fabrikası ve Johnny Depp'in başrolünü oynadığı Charlie'nin Çikolata Fabrikası Rube Goldberg makinelerine güzel örneklerdir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Rube Goldberg makinesi

Rube Goldberg makinesi

Rube Goldberg makinesi

Licensed under Creative Commons Public Domain Dedication (Produced by The Handy Jam Organization. Sponsor: Chevolet Motor Co.).

Rube Goldberg makinesi, basit bir şeyi karmaşık şekilde yapan düzeneklerin ortak adı.

Rube Goldberg’in çizmiş olduğu karikatürlerdeki düzeneklere bu isim verilmiştir. Bu karikatürlerde çok karmaşık düzenekler basit bir işi yapar. Örneğin bir sürü kaldıraç, sarkaç, kol ve çıkrık yemek yiyen bir adama peçete vermek için bir araya getirilmiştir. Türkiye’de bunun çok yakın benzeri Porof Zihni Sinir projeleridir.
Rube Guldberg'in, Profesör Lucifer Gorgonzola Butts adlı karışık ve uğraştırıcı deneyler yapan kahramanından esinle doğmuştur. Rube Goldberg makineleri sıklıkla hobi ve gösteri amaçlı kullanılan düzeneklerde de kendini gösterir. Örneğin bir sürü alet edevat bir sürü iş yaptıktan , bilyeler oradan oraya zıplayıp, bir kolu çekme gibi nihai görevlerini yerine getirdikten ve mekanizma bir sürü böyle ardışık görevi tamamladıktan sonra bir gazozun kapağını açmak gibi nihai ve tek görevini tamamlayabilir. Bu tip düzenekleri sıklıkla şov programlarında ve reklamlarda görülür. Örneğin Coca Cola'nın 2007 yılında reklamlarında büyük çapta kullandığı Coca Cola mutluluk fabrikası ve Johnny Depp'in başrolünü oynadığı Charlie'nin Çikolata Fabrikası[1] Rube Goldberg makinelerine güzel örneklerdir.

NotlarThis article uses material from the Wikipedia article "Rube Goldberg makinesi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Mechanism & Kinematics

3D,Geneva double,mechanism,kinematics,rotation,translation