powered by CADENAS

Social Share

Gövde (botanik) (9824 views - Nature & Plants)

Gövde, ağacın dallarını taşıyan ve kök tarafından desteklenen ana eksenine verilen ad. Gövdeyi kabuk kaplar ve dış etkilerden korur. Kabuk, ağaçları ayırt etmede de önemlidir ve şekli çoğu zaman türden türe aşağıdan yukarıya doğru değişir. Gövde, ağacın kereste üretimi için en önemli bölümüdür. Gövdelere "gerçek" odunsu bitkilerde olduğu gibi palmiye vb. odunsu olmayan bir çeneklilerde de görülse de iç fizyolojileri farklı olur. Bütün bitkilerde gövdeler zamanla kalınlaşır. Gövdeler güneş yanığı gibi hasar alabilir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Gövde (botanik)

Gövde (botanik)

Gövde, ağacın dallarını taşıyan ve kök tarafından desteklenen ana eksenine verilen ad.[1] Gövdeyi kabuk kaplar ve dış etkilerden korur.[2] Kabuk, ağaçları ayırt etmede de önemlidir ve şekli çoğu zaman türden türe aşağıdan yukarıya doğru değişir. Gövde, ağacın kereste üretimi için en önemli bölümüdür. Gövdelere "gerçek" odunsu bitkilerde olduğu gibi palmiye vb. odunsu olmayan bir çeneklilerde de görülse de iç fizyolojileri farklı olur. Bütün bitkilerde gövdeler zamanla kalınlaşır.

Gövdeler güneş yanığı gibi hasar alabilir.

Kaynakça

  1. ^ "trunk". http://www.thefreedictionary.com/: The Free Online Dictionary. http://www.thefreedictionary.com/trunk. Erişim tarihi: 2011-04-30. "The main woody axis of a tree." 
  2. ^ "trunk". http://www.thefreedictionary.com/: The Free Online Dictionary. http://www.thefreedictionary.com/trunk. Erişim tarihi: 2011-04-30. "The tough outer covering of the woody stems and roots of trees, shrubs, and other woody plants. It includes all tissues outside the vascular cambium." 

Ayrıca bakınızThis article uses material from the Wikipedia article "Gövde (botanik)", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Nature & Plants

3d,model,rendering,library,tree,bush,flower,landscape,design,architecure,plant