powered by CADENAS

Social Share

Fildişi (8131 views - Material Database)

Fildişi fil, su aygırı, mamut ve gergedan gibi hayvanların dişlerinden oyularak yapılan sert, beyaz, opak maddelerdir. Fildişi birçok kullanım alanı yanı sıra ziynet eşyası yapımına yarar. Plastikle tanışana kadar bilardo topu, piyano tuşları, düğmeler ve ziynet eşyası yapımı için kullanılıyordu. Fildişine benzer sentetik materyaller geliştirilmiştir. Piyano tuşları olarak plastik kullanılmış ve daha sonra bu durum geliştirilerek fildişi hissi veren yeni materyaller kullanılmıştır.Halen özellikle Afrika Kıtası' nda kaçak avcılık yüzünden fil soyu tehlike altına girmiştir. Yasa dışı avcılık ve ticaret halen devam etmekte ve insanlık dışı yöntemlerle yapılmaktadır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Fildişi

Fildişi

Fildişi

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (No machine-readable author provided. Nikola Smolenski assumed (based on copyright claims).).

Fildişi fil, su aygırı, mamut ve gergedan gibi hayvanların dişlerinden oyularak yapılan sert, beyaz, opak maddelerdir.

Fildişi birçok kullanım alanı yanı sıra ziynet eşyası yapımına yarar. Plastikle tanışana kadar bilardo topu, piyano tuşları, düğmeler ve ziynet eşyası yapımı için kullanılıyordu. Fildişine benzer sentetik materyaller geliştirilmiştir. Piyano tuşları olarak plastik kullanılmış ve daha sonra bu durum geliştirilerek fildişi hissi veren yeni materyaller kullanılmıştır.Halen özellikle Afrika Kıtası' nda kaçak avcılık yüzünden fil soyu tehlike altına girmiştir. Yasa dışı avcılık ve ticaret halen devam etmekte ve insanlık dışı yöntemlerle yapılmaktadır.

Yapısı

Bir mamuta ait fildişi kesiti

Memelilerin dişleri türden bağımsız olarak yapısal benzerlik gösterir. Bu yüzden çok değişik türlerin şekil verilebilen dişleri fildişi adı altında kullanılmıştır.

Eski dünyada fildişi sanatı

Paleolitik Cro-Magnon insanları, buzul çağının son evrelerinde, fildişini şekillendiren ilk örnektir.

Fildişi çeşitleri

  • Fil ve mamut fildişi
  • Deniz aygırı fildişi Erkek Deniz aygırının azı dişinden
  • Balina ve kartil balina fildişi
  • Su gergedanı fildişi
  • Hipopotamus fildişi
  • Yaban domuzu fildişi
  • Kanada geyiği fildişi Erkek Kanada geyiklerinin boru dişlerinden

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Fildişi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Material Database

database,rohs,reach,compliancy,directory,listing,information,substance,material,restrictions,data sheet,specification