powered by CADENAS

Social Share

Petrol platformu (14418 views - Plant Design / Ship Yard)

Petrol platformu büyük bir yapıdır, işçilere, sondaj, petrol ve doğalgazın okyanustan çıkarılması için makinelere ihtihaç vardır. Bazı durumlarda platformun okyanus tabanına bağlanmasına ihtiyaç duyulur, bu durumda platform yapay bir ada gibi görünür. Bazı durumlarda ise platform hareketli de olabilir. Genellikle, petrol platformları kıta sahanlığı içinde inşa edilirler, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sondaj ve üretim derin sularda da yapılabilir ve kârlıdır. Tipik platformlarda otuz ana kaynak bulunur ve farklı derinliklerdeki rezervuarlara ulaşmak için dikey sondaja izin verilir ve platformdan 8 km uzaklıktan kontrol edilir. Birçok platformda kuyular kablolar yardımıyla uzaktan kontrol edilebilir, bu tek bir kuyu için veya farklı merkez birçok kuyu için geçerlidir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Petrol platformu

Petrol platformu

Petrol platformu

Petrol platformu büyük bir yapıdır, işçilere, sondaj, petrol ve doğalgazın okyanustan çıkarılması için makinelere ihtihaç vardır. Bazı durumlarda platformun okyanus tabanına bağlanmasına ihtiyaç duyulur, bu durumda platform yapay bir ada gibi görünür. Bazı durumlarda ise platform hareketli de olabilir.

Genellikle, petrol platformları kıta sahanlığı içinde inşa edilirler, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sondaj ve üretim derin sularda da yapılabilir ve kârlıdır. Tipik platformlarda otuz ana kaynak bulunur ve farklı derinliklerdeki rezervuarlara ulaşmak için dikey sondaja izin verilir ve platformdan 8 km uzaklıktan kontrol edilir.

Birçok platformda kuyular kablolar yardımıyla uzaktan kontrol edilebilir, bu tek bir kuyu için veya farklı merkez birçok kuyu için geçerlidir.

Platform çeşitleri

Büyük göl ve deniz tabanlı petrol platformları ve petrol kuleleri (donanımları) dünyadaki en büyük insan yapılarılarıdır. Birkaç farklı tip platform ve kule:

  • Sabit platformlar (Fixed Platforms)
  • Sabit kuleler (Compliant Towers)
  • Yarı batırılmış platformlar (Semi-submersible Platforms)
  • Kaldıraçlı platformlar (Jack-up Platforms)
  • Sondaj gemisi (Drillships)
  • Hareketli üretim sistemi (Floating production systems)
  • Telle sabitlenen platformlar (Tension-leg Platforms)
  • Direkli platformlar (Spar Platforms)

En yüksek petrol platformları

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Petrol platformu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Plant Design / Ship Yard

Aveva Tribon, Aveva PDMS, Intergraph Smartplant, Intergraph Smartmarine, Offshore, Onshore, Marine, Shipyard, Plantdesign