powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Daft Punk (14284 views - Music)

Daft Punk, Fransız müzisyenlerden oluşmuş bir elektronik müzik ikilisidir. Guy-Manuel de Homem-Christo (8 Şubat 1974) ve Thomas Bangalter'dan (3 Ocak 1975) oluşan Daft Punk 90'lı yılların ve günümüzün en önemli müzik gruplarındandır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Daft Punk

Daft Punk

Daft Punk
Daft Punk
Daft Punk'a ait 2013'ten bir fotoğraf. Soldan sağa: Thomas Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo
Genel bilgiler
Köken Paris, Fransa
Tarzlar Disco French House Electropop Funk Techno
Etkin yılları 1993-günümüze
Müzik şirketi Columbia, Sony Music
Resmî sitesi

http://www.daftpunk.com

http://www.randomaccessmemories.com
Üyeler Thomas Bangalter
Guy-Manuel de Homem-Christo

Daft Punk, Fransız müzisyenlerden oluşmuş bir elektronik müzik ikilisidir. Guy-Manuel de Homem-Christo (8 Şubat 1974) ve Thomas Bangalter'dan (3 Ocak 1975) oluşan Daft Punk 90'lı yılların ve günümüzün en önemli müzik gruplarındandır.

Kariyer

Daft Punk, bağımsız sanatçıların şarkılarına vokalsiz coverlar yapan bir grup olarak işe başladı. Progressive House'dan Funk'a, Electro ve Techno'dan Hip-Hop'a kadar karışık, deneysel ve kendilerine özgü bir tarza sahip olan Daft Punk, 1993'te ilk single'ı "The New Wave"i yayınlandı. Ardından gelen single'ları "Da Funk", başarılı bir satış rakamına ulaşarak tüm dünyada tanınmalarını sağladı. 1997 yılında yayınlanan ilk albümleri "Homework", son derece başarılı oldu. Albümden çıkan "Around The World" single'ı, videosuyla da 90'lı yılların klasikleri arasındaki yerini aldı.

2001 yılında yayınlanan "Discovery" albümü, daha çok elektro-pop tarzındaydı ve listelerde iki numaraya kadar yükseldi. Bu albümdeki parçalar daha sonra yaptıkları anime film "Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem"in film müziklerini oluşturdu. Aynı yıl, canlı performanslarından oluşan "Alive 1997" albümü yayınlandı. İlk dönemlerinde grup, röportajlarda, müzik videolarında, canlı performanslarında, robot kıyafetleri ile çıkıyordu. "Homework" albümü zamanlarındaysa genelde maskelerle sahneye çıkan ikili "Discovery" albümüyle daha çok LED efektli kasklar, metal eldivenler giymeye başladı. Daha sonra bu görünüşleri de değişen Daft Punk, "Discovery"de kullandıkları kıyafetlerin daha basitleşmiş hallerini kullanmaya başladı. Buna rağmen ikilinin yüzlerinin gözüktüğü birkaç fotoğrafı da bulunmakta.

"Doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. Ancak bunlar, kısa sürede dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldular. Süper güçleri olan sıradan çocuklar olduğumuz hissini uyandırıyor olmalı." - Thomas Bangalter

İkilinin bir sonraki albümü ise 4 yıl sonra geldi. 6 haftada kaydedilen bu albüm "Human After All" adını taşıyordu. Albüm büyük bir liste başarısı elde edemedi. Daft Punk son olarak en iyi parçalarını bir araya topladıkları "Musique Vol. 1: 1993-2005" albümünü yayınladı.

23 Haziran 2007 tarihinde İstanbul Turkcell Kuruçeşme Arena’da konser verdiler.

Daft Punk'ın 2013 Mayıs ayında Columbia Records, Sony Music etiketiyle Random Access Memories adlı yeni bir albümü yayınlandı. Büyük ve gizemli bir pazarlama kampanyası ile duyuruları yapılan albümün ilk single'ı Pharrell Williams eşliğindeki "Get Lucky" 19 Nisan 2013'te yayınlandı.

Los Angeles'ta bulunan Staples Center'da 26 Ocak 2014'te gerçekleştirilen 56. Grammy Müzik Ödülleri töreninde Yılın Kaydı, Yılın Albümü, En İyi Düet/Grup Pop Performansı ve En İyi Dans/Elektronik Albümü olmak üzere toplam 4 dalda ödül alan ikili büyük başarı yakaladı.

Diskografi

Albümler
Remixler
  • The Micronauts - "Get Funky Get Down" (1995)
  • The Chemical Brothers - "Life Is Sweet" (1995)
  • Ian Pooley - "Chord Memory" (1996)
  • I:Cube - "Disco Cubizm" (1996)
  • Gabrielle - "Forget About The World" (1996)
  • Scott Grooves - "Mothership Reconnection" (1998)
  • Franz Ferdinand - "Take Me Out" (2004) (Q dergisinin en iyi 50 remix listesinde de yer alır)
  • Adele - "Something About The Fire" (Carlos Serrano Mix 2012)
Film & Video

Kaynakça

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Daft Punk", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Music

3d,printed,3dprinting,3dprint,music,song,dvd,dcrom,schellak,top hit