powered by CADENAS

Social Share

Küre (11877 views - Basics)

Günlük kullanımıyla küre kusursuz simetriye sahip geometrik bir nesnedir, bir yüzeydir; üç boyutlu Öklit uzayında (R3) yatar. Analitik geometride (x0, y0, z0) merkezli ve r yarıçaplı küre denklemi: ( x − x 0 ) 2 + ( y − y 0 ) 2 + ( z − z 0 ) 2 = r 2 {\displaystyle (x-x_{0})^{2}+(y-y_{0})^{2}+(z-z_{0})^{2}=r^{2}\,} olarak verilir. Bu ifade, başnoktaya (orijin) uzaklıkları r olan noktaları anlatır. Yine günlük kullanımda, içi dolu bir küreye de küre denmektedir. Matematikte ikisi arasında ayrım gözetilir ve içi dolu bir küreye yuvar denir. Bir yuvar topolojik (geometrik) bir nesne olarak 3 boyutludur. İçi boş olan küreyse 2 boyutludur. Genel olarak, matematikte küre, n boyutlu bir çokkatlıdır. Sn olarak gösterilir. (n+1) boyutlu Öklit uzayında (Rn+1) yatar. (a0, a1, … {\displaystyle \ldots } , an) merkezli ve r yarıçaplı küre Rn+1'de analitik olarak: ( x 0 − a 0 ) 2 + ( x 1 − a 1 ) 2 + … + ( x n − a n ) 2 = r 2 {\displaystyle (x_{0}-a_{0})^{2}+(x_{1}-a_{1})^{2}+\ldots +(x_{n}-a_{n})^{2}=r^{2}\,} ile tanımlanır. Dolayısıyla, 1 boyutlu küre bir çemberdir. 0 boyutlu küreyse iki noktadan oluşur çünkü gerçel çizgide 0'a uzaklığı r olan iki nokta vardır. Rn+1'de başnokta merkezli ve 1 yarıçaplı bir küreye birim küre denir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Küre

Küre

Günlük kullanımıyla küre kusursuz simetriye sahip geometrik bir nesnedir, bir yüzeydir; üç boyutlu Öklit uzayında (R3) yatar.

Analitik geometride (x0, y0, z0) merkezli ve r yarıçaplı küre denklemi:

olarak verilir. Bu ifade, başnoktaya (orijin) uzaklıkları r olan noktaları anlatır.

Yine günlük kullanımda, içi dolu bir küreye de küre denmektedir. Matematikte ikisi arasında ayrım gözetilir ve içi dolu bir küreye yuvar denir. Bir yuvar topolojik (geometrik) bir nesne olarak 3 boyutludur. İçi boş olan küreyse 2 boyutludur.

Genel olarak, matematikte küre, n boyutlu bir çokkatlıdır. Sn olarak gösterilir. (n+1) boyutlu Öklit uzayında (Rn+1) yatar. (a0, a1,, an) merkezli ve r yarıçaplı küre Rn+1'de analitik olarak:

ile tanımlanır. Dolayısıyla, 1 boyutlu küre bir çemberdir. 0 boyutlu küreyse iki noktadan oluşur çünkü gerçel çizgide 0'a uzaklığı r olan iki nokta vardır. Rn+1'de başnokta merkezli ve 1 yarıçaplı bir küreye birim küre denir.

Formüller

(İki boyutlu, standart) bir küre için bazı formüller:

Küre formülleri
Hacim
Projeksiyon Alanı
Küre parçasının hacmi
Yarıçap

Çap

d
Yükseklik
Atalet momenti
Yüzey alanı

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]This article uses material from the Wikipedia article "Küre", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Basics

3d,cad,model,library,download,drawing,step,cad blocks,basics,university,highschool,college,grammer school,statistics,3dprinted