powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Hareketli kanal (8123 views - Mechanical Engineering)

Hareketli Kanal otomatik makinelerde hareketli kısımlarında esnek kabloları, hidrolik ve pnömatik hortumları koruması ve yönlendirmesi için tasarlanmıştır. Makinelerde kablo ve hortumların yüksek gerilmesini önler ve operatör güvenliğini sağlar. Hareketli kanallar yatay, dikey , döner ve üç boyutlu hareketleri karşılamak için tasarlanmış olabilir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Hareketli kanal

Hareketli kanal

Hareketli kanal

Hareketli Kanal otomatik makinelerde hareketli kısımlarında esnek kabloları, hidrolik ve pnömatik hortumları koruması ve yönlendirmesi için tasarlanmıştır. Makinelerde kablo ve hortumların yüksek gerilmesini önler ve operatör güvenliğini sağlar.

Hareketli kanallar yatay, dikey , döner ve üç boyutlu hareketleri karşılamak için tasarlanmış olabilir.

Tarih

Çelik taşıyıcılar 1950'lerde ilk kez pazara sunuldu . Günümüzde plastik (özellikle elyaf destekli polipropilen veya PP) hareketli kanallar da yaygın olarak kullanılmaktadır .

Ülkemizde ilk üretimi CKS kablo taşıyıcı sistemleri tarafından gerçekleştirilmiştir ve pazar payının büyük bir çoğunluğuna sahiptir. Dünya üzerindeki diğer markalar Brevetti Stendalto, EKD Gelenkrohr, FESMA vb. dir.

Yapısı

Genel olarak hareketli kanallar dikdörtgen bir yapıya sahiptir. Hareketli kanalı oluşturan çıtalar üstten açılabilir. İçindeki separatörler kabloları ve hortumları birbirinden ayırır. Makineye sabitlemek için montaj ayakları kullanılır.

Yapısı nedeniyle hareketli kanallar tek bir yönde bükülebilir. Ayrıca kanalın içindekiler talaş gibi atıklardan korumak için kapalı çeşitleri de vardır.

Çeşitler

Bugün hareketli kanallar birçok farklı stil , boyut, fiyat ve performans aralıklarına göre mevcuttur. Bu çeşitlerin bazıları şunlardır:

  • açık
  • kapalı (pislik ve metal talaşından korumak için)
  • yarı açık
  • çok yönlü 
  • ağır seri
  • kimyasala, suya ve ısıya dayanıklı

Kullanılacak Kablolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Hareketli kanallarda genellikle kablolar hizmet ömrünü uzatmak için özel son derece esnek kablolar kullanılır.

Uygulama Örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Enerji , veri, sıvı ya da gazların yönlendirilmesini kapsayan hareket otomasyonunun var olduğu her yerde hareketli kanallar kullanılır. Örnek; makine aletleri , vinçler , araç yıkama , tıbbi ve laboratuvar ekipmanları, otomatik depolama, forkliftler , endüstriyel robotlar ,petrol kuyuları, tarım makinaları, araç üstü ekipmanlar ve sahne teknolojisi içerir .

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]This article uses material from the Wikipedia article "Hareketli kanal", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Mechanical Engineering

AutoCAD, SolidWorks, Autodesk Inventor, FreeCAD, Catia, Siemens NX, PTC Creo, Siemens Solid Edge, Microstation, TurboCAD, Draftsight, IronCAD, Spaceclaim, VariCAD, OnShape, IntelliCAD,T-FLEX, VariCAD, TenadoCAD, ProgeCAD, Cadra, ME10, Medusa, Designspark, KeyCreator, Caddy, GstarCAD, Varimetrix, ASCON Kompas-3D, Free Download, Autocad, 2D Library, DXF, DWG, 2D drawing, 3D digital library, STEP, IGES, 3D CAD Models, 3D files, CAD library, 3D CAD files, BeckerCAD, MegaCAD, Topsolid Missler, Vero VisiCAD, Acis SAT, Cimatron, Cadceus, Solidthinking, Unigraphics, Cadkey, ZWCAD, Alibre, Cocreate, MasterCAM, QCAD.org, QCAD, NanoCAD