powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Cep denizaltısı (10585 views - Transportation - Air Water Earth)

Cep denizaltısı genellikle bir veya iki mürettebatı olan ve güvertesinde yatma yeri olmayan küçük bir denizaltıdır. Cep denizaltıları genellikle ana bir gemi tarafından taşınır bırakılır geri alınır ve yaşam üniteleri için destek alırlardı. Hem askeri hem de sivil kullanım için üretimi yapılmıştır. Askeri tipleri hem yüzey gemileri hem denizaltı gibi çalışabilmektedir. Sivil amaçlı veya çatışma için kullanılmayan askeri cep denizaltıları suya dalarlarken yüzey gemileri ile birlikte çalışırlar.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Cep denizaltısı

Cep denizaltısı

Cep denizaltısı genellikle bir veya iki mürettebatı olan ve güvertesinde yatma yeri olmayan küçük bir denizaltıdır. Cep denizaltıları genellikle ana bir gemi tarafından taşınır bırakılır geri alınır ve yaşam üniteleri için destek alırlardı.

Hem askeri hem de sivil kullanım için üretimi yapılmıştır. Askeri tipleri hem yüzey gemileri hem denizaltı gibi çalışabilmektedir. Sivil amaçlı veya çatışma için kullanılmayan askeri cep denizaltıları suya dalarlarken yüzey gemileri ile birlikte çalışırlar.

Askeri kullanım — II. Dünya Savaşı

Japonya

Beş Ko-hyoteki sınıfı cep denizaltısı 1941 yılında Tip 97 Torpidoların kullanıldığı Pearl Harbor saldırısına katıldı. Bir tanesi limana girerken USS Ward tarafından vurularak batırıldı. Bu denizaltı NOAA Hawaii Denizaltı Araştırma Laborratuvarı (HURL) tarafından Ağustos 2002 tarihinde tespit edildi.

Birleşik Devletler Donanma Enstitüsü'nün 1999'da yaptığı analizlerden cep denizaltısının USS West Virginia 'ya tam isabet kaydetmiş olabileceği açıklanmıştır. Bazı tarihçiler ise bunun mümkün olamayacağını söyler: Sadece bir denizaltı limana girebilmiş ve torpidolarını USS Curtiss ve USS Monaghan'a fırlatabilmiştir, Diğer denizaltı USS St. Louis'e limanı terkederken saldırmıştır, Diğer üç denizaltı (bir tanesi ele geçirilmiş, biri 1960 yılında bulunmuş diğeri 2003 yılında bulunmuştur) bulundukları zaman her iki torpidoları ile birliktedir. Bu durum fotoğraf yorumunun şüpheli olduğunu düşündürmektedir.

Fotoğraflar

Ülkeler

İngiltere

İngiliz Kraliyet Donanması bir takım cep denizaltıları kullanmıştır.

X Sınıfı

İlk grup (X sınıfı olarak bilinirler) Norveç'in kuzeyindeki Alman gemilerini vurmak için kullanıldı. Özel hedeflerinden birisi başarılı Tirpitz zırhlısı saldırısıdır. Üç mürettebatı ve her iki yanında birer tane deniz mayını bulunuyordu. Amaçları hedefin hemen altına zaman ayarı yapılmış mayını bırakmak ve uzaklaşmaktı

XE Sınıfı

Sonraki XE sınıfı Uzak Doğu'da saldırı ve özel harekatlarda kullanıldı.

Welman Sınıfı

Britanya ayrıca tek kişilik muazzam bir başarısızlıkla sonuçlanan Welman sınıfı denizaltı geliştirmesi yapmıştır.

Almanya

# Bu linkler 1/35 ölçeğindeki modellere aittir fakat zamanının ve sınıfının denizaltıları hakkında yararlı bilgiler vermektedir.

Molch

Seehund

JaponyaThis article uses material from the Wikipedia article "Cep denizaltısı", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht