powered by CADENAS

Social Share

Sıvı (8040 views - Basics)

Sıvı, maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar, belli bir şekli olmayan maddelerdir, içine konuldukları kabın şeklini alırlar, akışkandırlar. Sıvı molekülleri, sıvı hacmi içinde serbest hareket ederler, fakat partiküllerin ortak çekim kabiliyeti, hacmin izin verdiği ölçüdedir.Sıvılar sıkıştırılamazlar. Sıvının hacmi, onun sıcaklık ve basıncına bağlıdır. Sıvılar iletkendir. Fakat iletkenlikleri içlerine konulan maddelerle değişebilir. Katılara göre daha fazla,gazlara göre ise daha az boşluklu yapıya sahiptir. Örnek: Saf su ve şekerli su yalıtkanken, tuzlu su iletkendir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Sıvı

Sıvı

Sıvı, maddenin ana hallerinden biridir. Sıvılar, belli bir şekli olmayan maddelerdir, içine konuldukları kabın şeklini alırlar, akışkandırlar. Sıvı molekülleri, sıvı hacmi içinde serbest hareket ederler, fakat partiküllerin ortak çekim kabiliyeti, hacmin izin verdiği ölçüdedir.Sıvılar sıkıştırılamazlar.

Sıvının hacmi, onun sıcaklık ve basıncına bağlıdır.

Sıvılar iletkendir. Fakat iletkenlikleri içlerine konulan maddelerle değişebilir. Katılara göre daha fazla,gazlara göre ise daha az boşluklu yapıya sahiptir.

Örnek: Saf su ve şekerli su yalıtkanken, tuzlu su iletkendir.

Ölçü birimleri

Sıvıların miktarı hacim birimleri ile ölçülür.Hacimin SI birimi metre küptür (m³ ) ve genellikle desimetreküpe eş olan litre kullanılır(1 dm³ = 1 L ).

Mekanik Özellikler

Sıkıştırılabilik

Sıvılar çok az sıkıştırılabilirdir. Su atmosfer basıncına (bar) her birim artış için milyonda yalnızca 46.4 sıkıştırır. .[1] , oda sıcaklığında basıncı yaklaşık 4000 bar (58,000 psi) artarsa, su haciminde sadece % 11'lik bir azalma ile karşılaşır.[2] Kimyada, sıvılar genellikle sıkıştırılamaz olarak kabul edilir.

Basınç

Ana madde: Hidrostatik

Bir yerçekimi alanı içinde , sıvılarda basınç her yöne iletilir ve sıvı derinliği ile doğru orantılı olarak artar.

burada:

sıvı yoğunluğudur.
yerçekimi ivmesidir.

Ses Yayılımı

Ana madde: Ses hızı

Sıvılarda ses hızı şu şekilde hesaplanır: K Bulk modülü , ρ basınç. Örneğin ses; tatlı su içinde, tipik değerlerle, c 25 °C'de = 1497 m / s hızındadır.

Mikroskopik Özellikler

Termodinamik

Kaynakça

  1. ^ http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/tables/compress.html
  2. ^ Intelligent Energy Field Manufacturing: Interdisciplinary Process Innovations By Wenwu Zhang -- CRC Press 2011 Page 144


This article uses material from the Wikipedia article "Sıvı", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Basics

3d,cad,model,library,download,drawing,step,cad blocks,basics,university,highschool,college,grammer school,statistics,3dprinted