powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Yer gözlem uydusu (13124 views - Astronomy & Space )

Yer gözlem uydusu Dünya yörüngesinden gözlem yapmak için özel olarak tasarlanmış casus uydu benzeri ancak çevresel izleme, meteoroloji, harita hazırlama gibi askeri olmayan kullanımlar için tasarlanmış bir yapay uydu türüdür. Yer gözlem uyduları, en fazla aygıtı üzerinde taşıması için nispeten düşük irtifada konuşlandırılmalıdır. 500-600 kilometre altında kalan yüksekliklerde kaçınılmaz olarak sürüklenmenin etkisindedir. Bu kadar düşük irtifalarda sıklıkla hava sürüklemesi önemli oranda yörünge yükseltme manevralarını gerektirir. Yer gözlem uyduları ERS-1, ERS-2 ve Avrupa Uzay Ajansı'nın sahibi olduğu Envisat yanı sıra Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Örgütü (EUMETSAT) tarafından yararlanılan MetOp gibi uzay araçlarının tümü yaklaşık 800 km yükseklikte çalıştırılır. Avrupa Uzay Ajansı'nın Proba-1, Proba-2 ve SMOS uzay araçları, yaklaşık 700 km yükseklikte Dünya'yı gözlemler. Alçak yörüngede odaklanılan alanda küresel kapsama alanı oluşturabilmek için görece düşük kutupsal ya da en azından yakın kutupsal açıda olmak zorundadır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Yer gözlem uydusu

Yer gözlem uydusu

Yer gözlem uydusu Dünya yörüngesinden gözlem yapmak için özel olarak tasarlanmış casus uydu benzeri ancak çevresel izleme, meteoroloji, harita hazırlama gibi askeri olmayan kullanımlar için tasarlanmış bir yapay uydu türüdür.

Yer gözlem uyduları, en fazla aygıtı üzerinde taşıması için nispeten düşük irtifada konuşlandırılmalıdır. 500-600 kilometre altında kalan yüksekliklerde kaçınılmaz olarak sürüklenmenin etkisindedir. Bu kadar düşük irtifalarda sıklıkla hava sürüklemesi önemli oranda yörünge yükseltme manevralarını gerektirir. Yer gözlem uyduları ERS-1, ERS-2 ve Avrupa Uzay Ajansı'nın sahibi olduğu Envisat yanı sıra Avrupa Meteoroloji Uyduları İşletme Örgütü (EUMETSAT) tarafından yararlanılan MetOp gibi uzay araçlarının tümü yaklaşık 800 km yükseklikte çalıştırılır. Avrupa Uzay Ajansı'nın Proba-1, Proba-2 ve SMOS uzay araçları, yaklaşık 700 km yükseklikte Dünya'yı gözlemler.

Alçak yörüngede odaklanılan alanda küresel kapsama alanı oluşturabilmek için görece düşük kutupsal ya da en azından yakın kutupsal açıda olmak zorundadır.

Hava durumu bilgisi

Çevresel izleme ve denetim

Haritalama

RADARSAT-1[1] ve TerraSAR-X gibi gözlem uyduları kullanılarak bir yerin ayrıntılı haritası oluşturulabilir.

Ayrıca bakınızThis article uses material from the Wikipedia article "Yer gözlem uydusu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Astronomy & Space

planet,jupiter,erath,mars,venus,moon,astronomy