powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Sinyal (11019 views - Electrical Engineering)

Sinyal (işaret), fiziksel değişkenlerin durumu hakkında bilgi taşıyan ve matematiksel olarak fonksiyon (İşlev) biçiminde gösterilen kavrama denir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Sinyal

Sinyal

Sinyal (işaret), fiziksel değişkenlerin durumu hakkında bilgi taşıyan ve matematiksel olarak fonksiyon (İşlev) biçiminde gösterilen kavrama denir.

Teori

Bir mikrofonun girişindeki basınç bilgisinin zamana göre olan ifadesi, şeklinde gösterilebilirken, çıkışındaki elektriksel sinyali de olarak ifade edilebilir. Burada ses sinyalidir ve t zaman değişkenidir. bu sinyali t ekseninde çizdirmek suretiyle de elektriksel ses bilgisinin grafiğini zamana bağlı elde etmiş oluruz.

Örnekler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ortamdaki hava sıcaklığının uzay değişkenleri (x, y, z) cinsinden ifadesi, bir akusitk ses dalgasının uzay ve ve zaman değişkenleri cinsinden kısmi diferansiyel denklem şeklindeki ifadesi, bir konuşmacının sesinin havada oluşturduğu basınç dalgaları ve bu dalgaların bir mikrofon tarafından çevrildiği eşdeğer elektrik voltaj ve akım seviyesinin zamana bağlı ifadesi, elektromanyetik dalgalar şeklinde yayılan modüle edilmiş ses ve görüntü bilgisinin uzay ve zamana bağlı değişiminin ifadesi, bir aracın zamana bağlı hızlanma çizelgesi, bir yolcu uçağının rotası üzerinde yaptığı manevraların uzay zaman bağlı ifadesi, bir haberleşme uydusunun dünyaya gönderdiği elektromanyetik dalgalar, bir fotoğraf karesindeki parlaklığın x ve y değişkenleri biçiminde ifadesi birer sinyal örneğidir.

Sinyaller temelde ikiye ayrılır

  • Analog sinyal: hem bağımsız değişken hem de bağımlı değişken sürekli değerler alabilir.
  • Sayısal sinyal: her iki değişken de kesikli değerler alır.

Analog işaretler, taşıdıkları bilgiyi uzay ve zamanın sürekli bir fonksiyonu olarak ifade ederler. İşaretin aldığı değerleri de yine sürekli olarak ifade edilebilir. Örneğin hava basıncı herhangi bir t anında sürekli değer alabilen bir değişkendir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]This article uses material from the Wikipedia article "Sinyal", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Electrical Engineering

EPLAN, Aucotec, CAE, AutoCAD Electrical, IGE XAO, ElCAD, 2D drawings, 2D symbols, 3D content, 3D catalog, EPLAN Electric P8, Zuken E3, schematics, dataportal, data portal, wscad universe, electronic, ProPanel3D, .EDZ, eClass Advanced, eCl@ss Advanced