powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Ters osmoz (12848 views - Environmental Protection)

Ters osmoz (İngilizce: reverse osmosis) ile su arıtmada temel olarak iki aşama bulunuyor. İlk aşamada arıtılacak su, bir takım ön temizleme işleminden geçiriliyor. Bu işlem sırasında katı parçalar olabildiğince sudan ayıklanıyor. İkinci aşamada su, pompalanarak yüksek basınçlara ulaştırılıyor ve sonra ayrıştırıcı zarlardan geçiriliyor. Ayrıştırıcı zarlar sayesinde suda bulunan tuzun çok büyük bir bölümü temizleniyor. Osmoz sisteminin tersidir. Ters Osmoz yöntemi ile su, tuzdan tamamen temizlenemiyor. Dolayısıyla bu arıtma yoluyla içme suyu üretilemiyor. Fakat RO sayesinde gerek tarım suyu, gerek şebeke suyu gibi kullanımlar için uygun kalitede su üretilebiliyor. Bu sistemin en büyük sorunlarından biriyse ayrıştırıcı zarın maliyeti ve bakımı. Ayrıştırıcı zar sistemin en pahalı parçalarından biri ve yüksek basınç altında çalıştığı için kolayca yıpranıyor, zamanla değiştirilmesi gerekebiliyor. Ayrıca suda oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için ayrıştırıcı zarın belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Bu da üretimin zaman zaman durdurulması anlamına geliyor.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Ters osmoz

Ters osmoz

Ters osmoz (İngilizce: reverse osmosis) ile su arıtmada temel olarak iki aşama bulunuyor. İlk aşamada arıtılacak su, bir takım ön temizleme işleminden geçiriliyor. Bu işlem sırasında katı parçalar olabildiğince sudan ayıklanıyor. İkinci aşamada su, pompalanarak yüksek basınçlara ulaştırılıyor ve sonra ayrıştırıcı zarlardan geçiriliyor. Ayrıştırıcı zarlar sayesinde suda bulunan tuzun çok büyük bir bölümü temizleniyor. Osmoz sisteminin tersidir.

Ters Osmoz yöntemi ile su, tuzdan tamamen temizlenemiyor. Dolayısıyla bu arıtma yoluyla içme suyu üretilemiyor. Fakat RO sayesinde gerek tarım suyu, gerek şebeke suyu gibi kullanımlar için uygun kalitede su üretilebiliyor.

Bu sistemin en büyük sorunlarından biriyse ayrıştırıcı zarın maliyeti ve bakımı. Ayrıştırıcı zar sistemin en pahalı parçalarından biri ve yüksek basınç altında çalıştığı için kolayca yıpranıyor, zamanla değiştirilmesi gerekebiliyor. Ayrıca suda oluşabilecek enfeksiyonların engellenmesi için ayrıştırıcı zarın belirli aralıklarla temizlenmesi gerekiyor. Bu da üretimin zaman zaman durdurulması anlamına geliyor.This article uses material from the Wikipedia article "Ters osmoz", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Environmental Protection

Environment Ecology