powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Hawker Hurricane (10749 views - Transportation - Air Water Earth)

Hawker Hurricane (Havkır Hörikeyn), İngiliz yapımı II. Dünya Savaşı avcı, avcı-bombardıman ve anti-bombardıman uçağı. 1930'lardan itibaren savaşın sonuna kadar İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine hizmet etmiştir. Savaşın ilerleyen vakitlerinde avcı olarak yetersiz olduğu anlaşılmış daha çok koruma uçağı olmayan bombardıman uçaklarına ve yer hedeflerine saldırmak için kullanılmıştır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Hawker Hurricane

Hawker Hurricane

Hawker Hurricane
Hawker Hurricane
Türü Avcı
Ulusal köken  Birleşik Krallık
Üretici Hawker Aircraft
Gloster Aircraft Company
Canadian Car and Foundry
Austin Motor Company
Tasarımcı Sydney Camm
İlk uçuş 6 Kasım 1935
Hizmete giriş 1937
Ana kullanıcı Kraliyet Hava Kuvvetleri
Kraliyet Kanada Hava Kuvvetleri
Üretim aralığı 1937-1944
Üretim sayısı 14,533

Hawker Hurricane (Havkır Hörikeyn), İngiliz yapımı II. Dünya Savaşı avcı, avcı-bombardıman ve anti-bombardıman uçağı.

1930'lardan itibaren savaşın sonuna kadar İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetlerine hizmet etmiştir. Savaşın ilerleyen vakitlerinde avcı olarak yetersiz olduğu anlaşılmış daha çok koruma uçağı olmayan bombardıman uçaklarına ve yer hedeflerine saldırmak için kullanılmıştır.

Tasarım özellikleri

Mk I

Hurricane'ler I. Dünya Savaşından kalma ahşap-metal karışımı tasarıma sahiptiler. Arka gövde, kuyruk ve pervane ahşap iken pilot kabini ve motor alüminyumdan yapılmıştır. Hurricane Mk I'ler Rolls-Royce (Rols Roys) Merlin MK II ve III motoruna sahiptiler. Almanların elindeki Bf 109'lar kadar hızlı ve sağlam olmadıkları için bu açıklarını 8 adet makinalı tüfekleri sayesinde kapatmışlardır. Sonraları yerlerini daha çevik, hızlı ve dönemin modern uçakları gibi yekpare metal tasarıma sahip Spitfire (Spitfayr) bırakmışlardır.

II. Dünya Savaşındaki rolleri

Hurricane'ler Britanya Savaşında Almanlara en çok kayıp verdiren uçaklardır. Ama bu onların iyi bir avcı olmalarından değil genelde koruması olmayan Alman bombardıman uçaklarına saldırmalarındandır. Alman avcı uçaklarıyla ise Supermarine Spitfire'lar mücadele etmiştir.

Wikimedia Commons'ta Hawker Hurricane ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.This article uses material from the Wikipedia article "Hawker Hurricane", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht