powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Mk II kruvazör tankı (8502 views - Transportation - Air Water Earth)

Mk II Kruvazör Tank (A10), Birleşik Krallık ordusu tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan kruvazör tank sınıfında zırhlı savaş aracıydı. Mk I Kruvazör Tankı ile beraber tasarlandı. Kardeşinden daha ağır ve bu türün daha çok piyade tankı versiyonu olarak üretildi. Pratikte piyade tankı olarak düşünülse de, bu tank için "ağır kruvazör" tanımını kullanabiliriz.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Mk II kruvazör tankı

Mk II kruvazör tankı

Mk II kruvazör tankı
Mk II Kruvazör Tank (A10)

Çeşidi Kruvazör Tank
Uyruğu Birleşik Krallık
Özellikler
Ağırlık 14.3 ton
Uzunluk 5.50 m
Genişlik 2.60 m
Yükseklik 2.50 m
Mürettebat 5 (Komutan, yükleyici, sürücü, silahçı, gövde makineli tüfek silahçısı)


Zırhı 6 - 30 mm
Ana silahı OQF 2pdr 100 mermi
Diğer silahları 2 X Vickers/Besa makineli tüfek 4,050 mermi
Motor AEC Type A179 6 silindirli benzinli
150 hp (kW)
Süspansiyon donanımı Helezon
Harekat menzili 160 km
Azami hızı 25 km/s (karayolu)
12 km/s (arazi)


Mk II Kruvazör Tank (A10), Birleşik Krallık ordusu tarafından II. Dünya Savaşı sırasında kullanılan kruvazör tank sınıfında zırhlı savaş aracıydı. Mk I Kruvazör Tankı ile beraber tasarlandı. Kardeşinden daha ağır ve bu türün daha çok piyade tankı versiyonu olarak üretildi. Pratikte piyade tankı olarak düşünülse de, bu tank için "ağır kruvazör" tanımını kullanabiliriz.

Tarihi ve özellikleri

A10 1934 yılında Vickers firmasından Sir John Carden tarafından , A9un başarılarından etkilenerek. A9 da kullanılan taret çıkartıldı ve fazladan zırh gövde ve yanlara cıvata ile takıldı. Taretin her tarafı iki katı zırhla kaplandı.

Sürücü kompartımanı ve savaş kompartımanı birleşikti. Taretinde 2-pounder (40 mm) top ve eş eksenli Vickers makineli tüfek bulunuyordu. Gövde kısmında sürücünün üzerinde bir adet BESA makineli tüfek bulunuyordu. Silah basit olarak tanka fazladan ateş gücü sağlasa da, bu araç için külfetli oluyordu. Çünkü BESA ile Vickers makineli tüfekleri farklı çapta mühimmat kullanıyor bu da fazladan yer işgaline sebep oluyordu. Tankın 5 kişilik mürettebatı vardı. Bunlar komutan, silahçı, yükleyici, sürücü ve gövde makineli tüfekçisi idi.

Tankta A9 modelinde de kullanılan süspansiyon ve motor bulunuyordu. Tank A9 dan daha ağır olduğudan kullanılan motor aracın A9 a oranla yavaş gitmesine sebep oldu.

A10 Aralık 1939 yılında göreve başladı. Ancak işin tuhafı zırhından ötürü yavaş kalan bu tank piyade tankı gibi görünse de, bu tür için çok ince zırha sahipti. Ve kendisinden beklenileni veremedi ve etkili bir araç olamadı.

Haziran 1938 tarihinde üretimine başlandı. Toplam da 175 adet üretildi. Buna 30 adet CS modeli de (aşağıda bakınız) dahildir. 45 tanesi Birmingham Railway Carriage and Wagon Company, 45 adeti Metropolitan-Cammell, 10 tanesi Vickers firmaları tarafından üretildi. 1939 yılının sonlarına doğru verilen 75 adetlik en büyük siparişi Birmingham Railway Carriage and Wagon Company üretti.

Görev tarihi

Oldukça fazla Mark II BEF (İngiliz Seferberlik Gücü) bünyesinde II. Dünya Savaşının ilk yıllarında Fransaya gönderildi. Her ne kadar Fransa'daki görevleri sırasında arazideki hareketliliği çok kötü olsa da 1941 yılında gönderildikleri Kuzey Afrika cephesindeki Tobruk savunmasındaki başarıları övgüye değerdi. Tankın süspansiyon ve yürüyen aksamı çöl şartlarında çok başarılıydı. 60 adet modası geçen araç Almanlara karşı kullanılmak üzere Yunanistana gönderildi ve başarılı oldu. Ancak araçların neredeyse %90 ı düşman ateşinden çok palet sorunlarından ötürü servis dışı kaldı.

Modelleri

Mk II Kruvazör Tank (A10 Mk I)

'Ağır kruvazör' sınıfındaki 31 araç İngiliz 1nci Zırhlı Tümeni bünyesinde Fransa ya gönderildi. Ancak Fransa Seferi sırasında çok az etkileri oldu. Daha sonra 1941 yılında Kuzey Afrika Cephesinde görev aldılar.

Mk IIA Kruvazör Tank(A10 Mk IA)

Eş eksenli Vickers marka makineli tüfek BESA model silahla değiştirildi. Zırhlı telsiz bölümü eklendi.

Mk IIA CS Kruvazör Tank (A10 Mk IA CS)

Tarette bulunan 2 pounder lık top yerine 94 mmlik obüs kullanıldı. Standart olarak taşınan 40 mermilik mühimmatı içerisinde sis ve HE mermileri bulunuyordu.

Şasesinde bu tankın kullanıldığı araçlar

Ayrıca bakınızThis article uses material from the Wikipedia article "Mk II kruvazör tankı", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht