powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Hava yolu (10807 views - Transportation - Air Water Earth)

Hava yolu, hava taşıtlarıyla (büyük oranda uçaklarla), insan ve yük taşımacılığı yapan ticari şirket. Hızlı bir taşıma türü olan hava yolu taşımacılığı diğer ulaşım metotlarına göre daha masraflıdır. Hava yolu taşımacılığının önemli bir kısmı ekspres ve kurye kargo taşımacılığıdır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Hava yolu

Hava yolu

Hava yolu,[1] hava taşıtlarıyla (büyük oranda uçaklarla), insan ve yük taşımacılığı yapan ticari şirket. Hızlı bir taşıma türü olan hava yolu taşımacılığı diğer ulaşım metotlarına göre daha masraflıdır.[kaynak belirtilmeli] Hava yolu taşımacılığının önemli bir kısmı ekspres ve kurye kargo taşımacılığıdır.

Tarihçe

Hava yolu ulaşımı, I. Dünya Savaşı'ndan sonra hızla gelişti. İlk seferler 1919'da Fransa'da başladı. Atlantik seferleri 1930'da başladı. Hava yolu ulaşımı uçak, yakıt, havaalanı, yol, vs. unsurlarını kapsar. Havaalanları büyük, küçük, hafif, basit uçakları kabul etmelerine göre sınıflandırılırlar.

İş Modelleri

Hava yolu sektöründe başlıca dört farklı iş modeli bulunmaktadır:

  1. Network Taşıyıcılar
  2. Düşük Maliyetli Taşıyıcılar
  3. Hibrit (Network ve Düşük Maliyetli İş Modelinin Karışımı)
  4. Charter

Bununla birlikte, önümüzdeki yıllarda bu iş modellerinin farklılaşacağı ve charter tipi iş modelinin tamamen ortadan kalkarken, ultra düşükten, premium hizmete kadar beş farklı iş modelinin sektöre hâkim olacağı belirtilmektedir[2].

Günümüzde, network taşıyıcılara örnek olarak Türk Hava Yolları, düşük maliyetli taşıyıcılara örnek olarak ise Ryanair gösterilebilir. Amerika Birleşik Devletleri'de jetBlue ve Avrupa'da airberlin ise, hibrit iş modelini takip eden hava yolu şirketlerindendir.

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Hava yolu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Transportation - Air Water Earth

3D,CAD,Model,Libary,Railway, Train, Ship, Marine, Submarine, Automotive, Locomotive, Bike, Car, Formula 1, Space, Aircraft, Aerospace, Satelite, Automobile, Yacht