powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Gerçek sosyal yaşam (7811 views - Animals)

Gerçek sosyal yaşam veya eusociality (Yunanca eu: "gerçek / iyi" + "sosyal"), hiyerarşik sınıflandırmada toplumsal örgütlenmenin en üst düzeyini tanımlamak için kullanılan bir terim. Toplumsal örgütlenmenin bir alt seviyesi olan ön- veya presosyal yaşam, altsosyal, yarısosyal, yansosyal ve sözdesosyal gibi terimler kullanılarak da sınıflandırılmışlardır. Bazı insan toplumlarıyla karşılaştırmalı olarak, belli statüdeki bireylerden oluşan bir gruba veya özel bir sınıfa kast dendiği de olur.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Gerçek sosyal yaşam

Gerçek sosyal yaşam

Gerçek sosyal yaşam

Licensed under GNU Free Documentation License 1.2 (

fir0002
flagstaffotos [at] gmail.com
Canon 20D + Sigma 150mm f/2.8
Sigma 150 macro.jpg
Sigma 150 macro02.jpg
Sigma 150 macro03.jpg
).

Gerçek sosyal yaşam veya eusociality (Yunanca eu: "gerçek / iyi" + "sosyal"), hiyerarşik sınıflandırmada toplumsal örgütlenmenin en üst düzeyini tanımlamak için kullanılan bir terim.

Toplumsal örgütlenmenin bir alt seviyesi olan ön- veya presosyal yaşam, altsosyal, yarısosyal, yansosyal ve sözdesosyal gibi terimler kullanılarak da sınıflandırılmışlardır.[1] Bazı insan toplumlarıyla karşılaştırmalı olarak, belli statüdeki bireylerden oluşan bir gruba veya özel bir sınıfa kast dendiği de olur.

Örnekler

Gerçek sosyal yaşama dair bilinen en iyi örnekler, karıncalar, arılar, yaban arılarının (Hymenoptera takımı) yanı sıra, termitler (takım Isoptera) ile bu kolonilerde yaşayan üreyebilen kraliçeler, az veya çok kısır işçiler veya bu koloniyi saldırıya karşı düşmanlardan koruyan askerlerdir. Avustralya'ya özgü bir buğday biti türü olan Austroplatypus incompertus, böcekler arasında gerçek sosyal yaşamın ilk olarak fark edildiği böcek (takım Coleoptera) olarak bilinir.[2][3]

Gerçek sosyal yaşamın memelilerde görülen tek örneği, çıplak köstebek faresi (Heterocephalus glaber) ile damarensis köstebek faresidir (Fukomys damarensis). Doğa bilimcilerinin ilgisini çeken çıplak, pembemsi ve keskin dişleri olan bu kemirgenlerin hayat şekli memelilerden ziyade sosyal böceklere benzemektedir.

Kaynakça

  1. ^ James T. Costa & Terrence D. Fitzgerald 2005 Social terminology revisited: Where are we ten years later? Ann. Zool. Fennici 42:559-564 PDF
  2. ^ "Science: The Australian beetle that behaves like a bee". New Scientist. 1992-05-09. 28 Nisan 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2010-10-31. 
  3. ^ D. S. Kent & J. A. Simpson (1992). "Eusociality in the beetle Austroplatypus incompertus (Coleoptera: Curculionidae)". Naturwissenschaften. Cilt 79, s. 86–87. doi:10.1007/BF01131810. 

Dış bağlantılarThis article uses material from the Wikipedia article "Gerçek sosyal yaşam", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Animals

3D,data,libary,model,catalog,rendering,skull,bone,animal,reptile,bird,insect,mammal,class,classification,order,family,species,genus