powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Avrupa bayrağı (9934 views - Day Of)

Avrupa Bayrağı Avrupa Birliği'nin ve Avrupa Konseyi'nin bayrağı olarak kullanılan, tüm tüzel kişilik hakları Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'ne ait, mavi zemin üzerindeki 12 sarı yıldızla Avrupa’nın birliğini ve bütünlüğünü temsil eden bayraktır.Zannedilenin aksine "Avrupa Birliği Bayrağı" diye bir şey olmayıp, 12 yıldızlı bayrak, Avrupa Bayrağı'dır. Aynı şekilde, bayraktaki 12 yıldızın, Avrupa Birliği kuruluşuyla, ilk üyelerinin sayısıyla, sonradan genişlemesiyle hiçbir ilgisi söz konusu değildir. Çünkü bayrağın mazisinin de Avrupa Birliği ile bir ilgisi yoktur. Zaten Avrupa Bayrağı ortaya çıkışı itibarıyla, Avrupa Birliği'nden yaşlıdır. Avrupa Parlamentosu 1985 yılında Avrupa Bayrağı'nı o zamanki Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun resmi bayrağı olarak kullanma kararı almıştır. Bayrak 29 Mayıs 1986'da Brüksel'de göndere çekilmiştir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Avrupa bayrağı

Avrupa bayrağı

Avrupa bayrağı
Avrupa Bayrağı
Avrupa Bayrağı
Ayrıntılar
Kullanan(lar)

Avrupa Birliği

Avrupa Konseyi
Kabul tarihi

Avrupa Konseyi 1955

Avrupa Birliği 1986
İlk kez göndere çekilişi Strazburg (1955)
Brüksel (1986)

Avrupa Bayrağı Avrupa Birliği'nin ve Avrupa Konseyi'nin bayrağı olarak kullanılan, tüm tüzel kişilik hakları Avrupa Konseyi Genel Sekreterliği'ne ait, mavi zemin üzerindeki 12 sarı yıldızla Avrupa’nın birliğini ve bütünlüğünü temsil eden bayraktır.[1]

Zannedilenin aksine "Avrupa Birliği Bayrağı" diye bir şey olmayıp, 12 yıldızlı bayrak, Avrupa Bayrağı'dır. Aynı şekilde, bayraktaki 12 yıldızın, Avrupa Birliği kuruluşuyla, ilk üyelerinin sayısıyla, sonradan genişlemesiyle hiçbir ilgisi söz konusu değildir. Çünkü bayrağın mazisinin de Avrupa Birliği ile bir ilgisi yoktur. Zaten Avrupa Bayrağı ortaya çıkışı itibarıyla, Avrupa Birliği'nden yaşlıdır.

Avrupa Parlamentosu 1985 yılında Avrupa Bayrağı'nı o zamanki Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun resmi bayrağı olarak kullanma kararı almıştır. Bayrak 29 Mayıs 1986'da Brüksel'de göndere çekilmiştir.

KaynakçaThis article uses material from the Wikipedia article "Avrupa bayrağı", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Day Of

Day Of, celebration,holiday