powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (9452 views - Plant Design / Ship Yard)

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (İngilizce: International Thermonuclear Experimental Reactor - ITER) uluslararası bir tokamak oluşturmak için hazırlanmış araştırma ve mühendislik projesidir. Bu proje aracılığıyla maddenin plazma olarak bilinen hâlinden elektrik üreten bir güç kaynağı yaratmak amaçlanmaktadır. Projeye uluslararası bir çehreye sahiptir. Avrupa Birliği, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Güney Kore, Hindistan ve Japonya projeye katılan ülkelerdir. Kanada da geçmişte projenin asil üyelerinden olmuş, ancak hükûmetten yeterli ödeneğin ayrılmamasından ötürü projeden çekilmiştir. Kazakistan'ın da çalışmalara katkı vermek için sunduğu önerinin üye ülkelerde görüşüleceği bildirilmiştir. Deneysel reaktör çalışmaları, 28 Haziran 2005 tarihinde ilgili kurumların Moskova'da aldığı karar uyarınca Fransa'nın Bouches-du-Rhône departmanında, Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde bulunan ve 1959 yılında ülkede yürütülen nükleer enerji çalışmaları için Commissariat à l'énergie atomique denen Fransa Atom Enerjisi Kurumu tarafından kurulmuş bir araştırma merkezi olan Cadarache'da yürütülmektedir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör

Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör (İngilizce: International Thermonuclear Experimental Reactor - ITER) uluslararası bir tokamak oluşturmak için hazırlanmış araştırma ve mühendislik projesidir. Bu proje aracılığıyla maddenin plazma olarak bilinen hâlinden elektrik üreten bir güç kaynağı yaratmak amaçlanmaktadır.

Projeye uluslararası bir çehreye sahiptir. Avrupa Birliği, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Güney Kore, Hindistan ve Japonya projeye katılan ülkelerdir. Kanada da geçmişte projenin asil üyelerinden olmuş, ancak hükûmetten yeterli ödeneğin ayrılmamasından ötürü projeden çekilmiştir. Kazakistan'ın da çalışmalara katkı vermek için sunduğu önerinin üye ülkelerde görüşüleceği bildirilmiştir.

Deneysel reaktör çalışmaları, 28 Haziran 2005 tarihinde ilgili kurumların Moskova'da aldığı karar uyarınca Fransa'nın Bouches-du-Rhône departmanında, Provence-Alpes-Côte d'Azur bölgesinde bulunan ve 1959 yılında ülkede yürütülen nükleer enerji çalışmaları için Commissariat à l'énergie atomique denen Fransa Atom Enerjisi Kurumu tarafından kurulmuş bir araştırma merkezi olan Cadarache'da yürütülmektedir.This article uses material from the Wikipedia article "Uluslararası Termonükleer Deneysel Reaktör", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Plant Design / Ship Yard

Aveva Tribon, Aveva PDMS, Intergraph Smartplant, Intergraph Smartmarine, Offshore, Onshore, Marine, Shipyard, Plantdesign