powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Aerobasi (8957 views - Entertainment)

Aerobasi ya da hava akrobasisi, bir hava taşıtını sıradışı durumlara sokarak; loop, roll, viril gibi normal uçuşta kullanılmayan manevralarla yapılan hassas uçuş. Aerobasi manevraları; gösteri, muharebe, sportif ya da eğitim amaçlı gerçekleştirilir. Aerobasi, çoğunlukla uçak veya planör gibi sabit kanatlı hava taşıtları tarafından gerçekleştirilmekle birlikte bazı helikopter modelleri de kısıtlı aerobasi kabiliyetine sahiptir.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Aerobasi

Aerobasi

Aerobasi

Licensed under Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (Mike Lehmann, Mike Switzerland 13:48, 6 August 2006 (UTC)).

Aerobasi[1][2] ya da hava akrobasisi, bir hava taşıtını sıradışı durumlara sokarak; loop, roll, viril gibi normal uçuşta kullanılmayan manevralarla yapılan hassas uçuş. Aerobasi manevraları; gösteri, muharebe, sportif ya da eğitim amaçlı gerçekleştirilir. Aerobasi, çoğunlukla uçak veya planör gibi sabit kanatlı hava taşıtları tarafından gerçekleştirilmekle birlikte bazı helikopter modelleri de kısıtlı aerobasi kabiliyetine sahiptir.

Etimoloji

Aerobasi terimi ilk kez 1914 yılında Britanya havacılık dergisi The Aeroplane tarafından önerildi.[3] Yunanca 'havaya dair' anlamına gelen aero- önekiyle 'ayak ucunda yürümek' anlamına gelen akrobasi sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur.[4]

Kaynakça

  1. ^ transport.com.tr Erişim: 6 Aralık 2011.
  2. ^ Rusya’nın “Striji” aerobasi grubu tüm dünyada meşhur Rusya'nın Sesi. Erişim: 6 Aralık 2011.
  3. ^ "aerobatics." Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite. Chicago: Encyclopædia Britannica, 2011.
  4. ^ "aerobatics." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.


This article uses material from the Wikipedia article "Aerobasi", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Entertainment

Entertainment