powered by CADENAS

Social Share

Amazon

Silindir bloğu (11511 views - Mechanism & Kinematics)

Silindir bloğu, motorun temel parçasıdır. Dökme demirden (Dizel motor) veya alüminyumdan yapılır. İçerisinde pistonun aşağı yukarı hareket ettiği silindir, silindirin sıcaklığını kabul edilebilir seviyede tutan soğutma için yaş gömlekler ya da kuru gömlekler, krank mili muhafazası ve onun altına takılan krank mili bulunur. Dayanıklılık amacıyla, dizel motorlarda silindir bloğu genellikle dökme demirden yapılır. Çünkü aşınmaya, korozyona karşı yüksek dirence sahiptir ve üretilen yüksek torklara dayanabilir. Son zamanlarda, benzinli motorlarda alüminyum alaşım daha sıkça kullanılmaktadır. Alüminyum daha hafiftir ve ısıyı çelikten daha kolay iletir. Bu nedenle benzinli motorlar için ideal malzeme olarak kabul edilir. Bloğun kuvvetini artırmak için, silindir bloğunun iskelet yapısı kullanılır. Özetle: · Üst karterle birlikte motorun gövdesini teşkil eder. · Pistonlara yataklık eder. · Zamanların oluştuğu silindirler, silindir bloğunda bulunur. · Ayrıca motoru tamamlayan birçok donanım içten veya dıştan silindir bloğuna bağlıdır.
Go to Article

Explanation by Hotspot Model

Youtube


    

Silindir bloğu

Silindir bloğu

Silindir bloğu, motorun temel parçasıdır. Dökme demirden (Dizel motor) veya alüminyumdan yapılır.  İçerisinde pistonun aşağı yukarı hareket ettiği silindir, silindirin sıcaklığını kabul edilebilir seviyede tutan soğutma için yaş gömlekler ya da kuru gömlekler, krank mili muhafazası ve onun altına takılan krank mili bulunur.

Dayanıklılık amacıyla, dizel motorlarda silindir bloğu genellikle dökme demirden yapılır. Çünkü aşınmaya, korozyona karşı yüksek dirence sahiptir ve üretilen yüksek torklara dayanabilir.

Son zamanlarda, benzinli motorlarda alüminyum alaşım daha sıkça kullanılmaktadır. Alüminyum daha hafiftir ve ısıyı çelikten daha kolay iletir. Bu nedenle benzinli motorlar için ideal malzeme olarak kabul edilir. Bloğun kuvvetini artırmak için, silindir bloğunun iskelet yapısı kullanılır.

Özetle:

·         Üst karterle birlikte motorun gövdesini teşkil eder.

·         Pistonlara yataklık eder.

·         Zamanların oluştuğu silindirler, silindir bloğunda bulunur.

·         Ayrıca motoru tamamlayan birçok donanım içten veya dıştan silindir bloğuna bağlıdır.This article uses material from the Wikipedia article "Silindir bloğu", which is released under the Creative Commons Attribution-Share-Alike License 3.0. There is a list of all authors in Wikipedia

Mechanism & Kinematics

3D,Geneva double,mechanism,kinematics,rotation,translation